Počasí dnes11 °C, zítra14 °C
Čtvrtek 28. března 2024  |  Svátek má Soňa
Bez reklam

V archivu bude k vidění výstava o turistických spolcích na Liberecku

Unikátní výstava věnovaná turistice a horám na Liberecku se ve středu otevře ve Státním okresním archivu v Liberci-Františkově. Jak to bylo s budováním prvních rozhleden a turistických chat? Kdy začaly vznikat turistické spolky a proč? Návštěvníci se mohou těšit na spoustu zajímavých exponátů, které jsou jinak během roku skryté v archivních depozitářích.

Výstava „Turistické spolky na Liberecku“ bude zahájena v rámci oslav Mezinárodního dne archivů ve středu 11. června, kdy si zároveň můžete celý archiv projít během komentovaných prohlídek, které začínají v 10:00 a 15:30.

„V letošním roce si připomínáme 130. výročí založení Německého horského spolku pro Ještědské a Lužické hory (Der Deutsche Gebirgsverein für das Jeschken und Isergebirge in Reichenberg),“ vysvětluje motiv k uspořádání výstavy její autorka Hana Chocholoušková. „Spolek po svém založení v roce 1884 převzal do správy dřevěnou chatu a vyhlídkovou věž na Ještědu. Zde pak v roce 1906 postavil kamenný horský hotel sloužící svému účelu až do roku 1963, kdy vyhořel.“ Jeho první samostatnou stavební akcí byla výstavba kovové rozhledny nám známé jako Slovanka u Janova nad Nisou z roku 1887. 

„A pak už to šlo ráz na ráz, jedna akce za druhou. Na kontě horského spolku je nejen hotel na Ještědu, ale třeba i přes tři kilometry dlouhá sáňkařská dráha nebo dodnes sloužící kabinová lanovka,“ doplňuje Chocholoušková. Spolek vystavěl horské chaty na Královce a Bramberku, značil turistické trasy a také upořádal sáňkařské Mistrovství Evropy v roce 1914. Návštěvníci se mohou těšit na první návštěvní knihu z Ještědu, historické fotografie jeho vrcholu včetně obrázků z interiéru horských chat. Atraktivní jsou i historické fotografie mnoha dalších vyhlídkových věží stojících či stávajících na Špičáku, na Černé Studnici, na Prosečském hřebeni, ale i v Ruprechticích nebo v Radčicích.

Spolky se respektovaly i inspirovalycké spolky. Ředitel archivu Robert Filip uvádí: „Byl to dodnes činný Klub českých turistů, jehož nejznámější chatou byla ta na Pláních pod Ještědem. Na Liberecku vyvíjely aktivity i Německý alpský spolek (Deutscher Alpenverein Reichenberg) nebo Spolek přátel přírody (Die Naturfreunde). Prvně jmenovaný zaměřil svou činnost na vzdálenější destinace a přestavěl a spravoval chatu v Dolomitech nebo v rakouských Alpách. Dělnický Spolek přátel přírody zase postavil výletníky oblíbenou Prezidentskou chatu na Královce. Ta po druhé světové válce sloužila k rekreaci pracovníků prezidentské kanceláře, odtud její lidový název Prezidentská chata.“

Autorka výstavy Hana Chocholoušková k tomu dodává: „Je zajímavé, že jednotlivé spolky se navzájem respektovaly a fungovaly poměrně dlouho ve vzájemné shodě. Z dokumentů je patrné, že se dokázaly navzájem inspirovat, třeba při značení cest.“ Na výstavě návštěvníci uvidí např. i originální předválečné turistické značky. Turistické spolky měly často několik tisíc členů a ve větších městech fungovaly jejich pobočky.

Na výstavě nebudou chybět ani exponáty z poválečných let. „K vidění budou propagační materiály a fotografie z významných podniků TJ Lokomotiva, která funguje a turistické či lyžařské akce pořádá dodnes, či kroniky a dokumenty někdejší TJ Ještěd,“ láká na další zajímavé kousky spoluautorka výstavy Jana Pažoutová.

Štítky archiv, výstava, liberec, Liberecký kraj, chata, Ještěd, druhá světová válka, Královka, Lužické hory, Deutscher Alpenverein, Klub českých turistů, rozhledna, exponát, Alpy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V archivu bude k vidění výstava o turistických spolcích na Liberecku  |  Radilka  |  Drbna  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.