Počasí dnes13 °C, zítra19 °C
Pátek 29. března 2024  |  Svátek má Taťána
Bez reklam

Jedličkův ústav v Liberci slaví sto let

Jedličkův ústav v Liberci si připomněl sto let od svého působení v Lužické ulici. Tehdy byl podle archivních dokumentů postaven "za účelem léčení, výchovy, vzdělávání k povolání a podporování dětí a mladistvých zmrzačelých nebo ohrožených mrzáctvím". Dnes děti tvoří jen deset až 15 procent klientů, řekl ředitel ústavu Vladimír Ptáček.

Jedličkův ústav v Liberci pomáhá lidem s tělesným nebo kombinovaným postižením. Maximální kapacita ústavu je 135 míst, zcela naplněný není. "Máme čtyři domy pro klienty, kteří tady bydlí celoročně. Pak tu je týdenní stacionář pro klienty, kteří se na víkend vrací domů," řekl Ptáček. U dospělých se ústav snaží o to, aby časem začali žít samostatně. "To se za rok podaří tak u jednoho dvou. Loni odešli dva dospělí muži," zmínil ředitel. Podle něj ale mezi trvale žijícími klienty není mnoho těch, kteří by se mohli kvůli těžkému handicapu vrátit na trh práce. "I je se ale snažíme nějakým způsobem přiblížit do běžného života. Je to samozřejmě těžší, ale vždycky se dá něco zlepšit," konstatoval.

Jedličkův ústav v Liberci nabízí sedm sociálních služeb včetně denního stacionáře s terapeutickými dílnami a hernami na rozvoj smyslů a jemné motoriky, kam docházejí děti i dospělí. Za důležitou považuje ředitel i takzvanou odlehčovací službu, což je služba pro pečující. Využívají ji například maminky, které své dítě přivedou do Jedličkova ústavu, když si potřebují něco vyřídit na úřadech nebo odpočinout. Liberecký

Jedličkův ústav ročně hospodaří se zhruba 52 miliony korun, 20 milionů je dotace od státu, kolem 15 milionů přidává Liberecký kraj a zbytek tvoří zejména příspěvky od klientů na stravu, péči a ubytování. Daří se získávat i menší sponzory, ročně jich jsou desítky. "Není tak úplně důležité, kolik dají, jako vůle pomoci," ocenil ředitel. Pozitivně dění v ústavu vnímá i jeho okolí. "Nemáme problémy, že by někdo měl obavy typu - co tady žije za lidi," poznamenal Ptáček. Podle něj jsou kontakty mezi handicapovanými a běžnou populací důležité. I proto bude veřejnost moci využívat venkovní areál, který se dnes otevřel po revitalizaci za více než čtyři miliony korun. Bylo upraveno hřiště, populární kamenná tvrz a pro venkovní sezení byly dodány nové lavičky. V areálu také vznikla krytá scéna pro různé kulturní akce.

Počátek cílené péče o tělesně postižené děti v Liberci sahá do roku 1903, kdy uznávaný ortoped Joseph Gottstein otevřel soukromý ortopedicko-medikomechanický ústav v Mariánské ulici. Gottstein se také v roce 1914 stal prvním ředitel Jedličkova ústavu.

Napsala ČTK

Štítky Liberec, Vladimír Ptáček, Liberecký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jedličkův ústav v Liberci slaví sto let  |  Krimi  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.