Počasí dnes11 °C, zítra14 °C
Čtvrtek 28. března 2024  |  Svátek má Soňa
Bez reklam

Liberecká zoo má po více než 20 letech ptáka běžce

Liberecká zoo má po více než 20 letech opět ptáka běžce. V minulosti chovala pštrosy a nandu pampového, od začátku října má dva mladé samce nandu Darwina. Tento druh mají v Česku zřejmě jen dvě další zoo, řekl při dnešní křtu liberecký zoolog zaměřený na ptáky Jan Hanel.

Liberec oba letos vylíhnuté samce získal ze zlínské zoo. "Přivezli jsme si je jako mladé samce, abychom se s tímto druhem naučili dobře zacházet, než přijdou do rozmnožovacího cyklu, který bývá většinou nejproblematičtější," uvedl Hanel. Nandu dospívají ve třech letech, do té doby by zahrada ráda získala alespoň jednu samici.

Nandu Darwina jsou ve výběhu poblíž starého vchodu, příští rok by se ale měli oba samci přemístit na druhou stranu zahrady do společné expozice s lamami vikuňa. "Jedná se o dva druhy, které ve volné přírodě žijí v úzkém kontaktu, takže se budeme snažit prezentovat jeden ekosystém jižní Ameriky," vysvětlil Hanel.

Samce pojmenovala zoo Gris a Largo, což v překladu ze španělštiny znamená šedý a dlouhý. To jsou typické znaky pro tento druh. Jejich kmotrem se dnes stal přírodovědec a známý kreslíř a malíř divokých zvířat Jan Dungel. Do jižní Ameriky jezdí už čtvrt století, s tímto druhem se ale osobně setkal poprvé až v Liberci. "S nandu jsem se jinak setkal mockrát, naposledy před měsíce v Brazílii. Šlo o nandu pampového, který je dvakrát větší než tento druh," uvedl Dungel, který ilustroval až 60 knih.

Nandu Darwina patří na červený seznam ohrožených zvířat. Je velmi rychlý, dosahuje rychlosti 60 kilometrů v hodině. Je i poměrně dobrý plavec, dokáže přeplavat širokou řeku. Ve volné přírodě žije ve vyšších polohách And a podobně jako další nelétaví ptáci se vyznačuje tím, že se o vejce i mláďata starají samci. Ve volné přírodě dospělý samec dunivým hlasem a imponujícím tancem láká několik samic, která snášejí vejce do společného hnízda. To buduje samec a je to vlastně jamka v zemi lemovaná větvičkami a trávou. Samec může sedět až na 60 vejcích. V Česku nandu Darwina chovají ještě v Praze.

Napsala ČTK

Štítky ptáci, příroda, Liberec, Jan Miloslav Haněl, vejce, Česko, Jan Dungel, zahrada, Jižní Amerika

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Liberecká zoo má po více než 20 letech ptáka běžce  |  Krimi  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.