Epidemie žloutenky v Jablonci zřejmě skončila

 
pátek, 23. prosince 2016, 11:12

Epidemie žloutenky v Jablonci nad Nisou a okolí zřejmě skončila. Za poslední tři týdny se neobjevil žádný nový případ.

"Jedna inkubační doba už uplynula a aby byla úplná jistota, tak to je na dvě inkubační doby," uvedla krajská mluvčí hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová. Na Jablonecku se podle ní sice jeden nový případ v posledních týdnech objevil, s epidemií ale nemá žádnou souvislost. "Na základě vývoje epidemiologické situace z posledního období je předpoklad, že dochází k vyhasnutí ohniska," dodala.

Zdroj šíření se hygienikům zatím zjistit nepodařilo. V Jablonci šlo o třetí vlnu zvýšeného výskytu žloutenky, pětačtyřicetitisícové město a okolí onemocnění trápí od loňského srpna. Hygienici od té doby zaznamenali 180 případů. Nejvíce nakažených bylo ve věkové skupině 25 až 44 let.

Loni na podzim onemocnělo v Jablonci a okolí přes 40 lidí. Zdroj se nezjistil. Hygienici se domnívají, že nakažená byla zřejmě nějaká potravina, která se krátkodobě prodávala v Jablonci. V druhé vlně od loňského listopadu do letošního srpna se nákaza šířila zejména mezi uživateli drog. Současná třetí vlna s 50 případy zasáhla i ostatní. V září onemocnělo 24 lidí, v říjnu 21 a v listopadu pět. Protiepidemická opatření se dotkla 900 lidí.

Žloutenka typu A, označovaná také za nemoc špinavých rukou, obvykle nemívá pro postižené následky. Nejlépe se s nemocí vyrovnávají děti. U dospělých hrozí potíže v případě, že měli nějaký problém s játry. Mezi příznaky nemoci patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nevolnost, ale také zežloutnutí očního bělma a kůže. Nemoc se přenáší především kontaktem. "V prevenci je klíčová důsledná hygiena rukou, a to zejména v souvislosti s používáním WC a konzumací jídla. Nejúčinnější prevencí je očkování," dodala Balašová.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • FOTO, VIDEO: Jiří Kajínek je na svobodě....

  • Muž a žena bez jízdenek v autobuse číslo 12...

  • V Jablonném se střetla dvě auta, nehoda...

  • Půjdu si koupit husu a upeču si ji, řekl...

Reklama