Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Nejlepší tipy na výlety v libereckém okolí

 
čtvrtek, 25. července 2019, 06:39

S přicházejícím létem a začátkem prázdnin vyvstává mnoho otázek, kam vyrazit na delší pobyt nebo třeba jen výlet. Podívejte se na náš výběr, ve kterém nechybí hrad, zámky a další místa, která vám zajistí celodenní zábavu.

Hrad Grabštejn

V libereckém kraji na obcí Chotyně a nedaleko Hrádku nad Nisou se tyčí hrad Grabštejn známý také jako Ulsytz, Vlsycz nebo Grafenstein. První zprávy o něm pocházejí již ze 13. století, v němž byli jeho majiteli purkrabí z Donína.

Hrad byl během husitských válek několikrát dobýván a v 16. století však museli purkrabí hrad prodat. Ten spadl do rukou císařskému radovi a místokancléři dr. Jiřímu Mehlovi ze Střelic. V tomto období prošel hrad velkými úpravami, a z gotické stavby se tak stala stavba renesanční. Dodnes můžete obdivovat krásnou malířskou výzdobu dostavované kaple zasvěcené svaté Barboře.

Během 17. století prošel hrad rukama dalších majitelů, jimiž byli třeba i Černovousové nebo Albrecht z Valdštejna. V roce 1990 prošel hrad pod vedením Státního památkového ústavu obrovskou rekonstrukcí, která probíhala až do roku 2010. Hrad má plně vybavené interiéry a pravidelně se v něm pořádají další kulturní akce.

Zámek Sychrov

Přibližně 16 km jižně od Liberce se nachází státní zámek Sychrov. Historie tohoto zámku sahá až do 15. století, v němž se jednalo spíše o tvrz. Zámkem se Sychrov stal až v 17. století. Největší slávy se mu dostalo od roku 1820, v němž se majitelem zámku stal Karel Alain Gabriel Rohan. Ze zámku se stala monumentální empírová stavba, později předělaná do dnešní novogotické podoby.

Na zámku si můžete užít překrásný zámecký park v anglickém stylu nebo oranžérii, jež byla také květinovou galerií. Ta byla zrekonstruována v roce 2011.

Bozkovské dolomitové jeskyně

Na severním okraji obce Bozkov v Krkonošském krasu leží samostatné systémy jeskynních chodeb a síní propojených štolou. Jeskyně vznikly korozivní činností podzemních vod ve vápenitých dolomitech.

Jejich nejnižší část je trvale zaplavena vodou, jež vytváří půvabná jeskynní jezera, jež jsou největší v Čechách. Bozkovské jeskyně jsou díky své délce (1 060 m) a rozpětím (43 m) nejdelšími dolomitovými jeskyněmi u nás.

Rychlé tipy na cestování

Zaujala vás některá z vybraných destinací? Ať už jedete autem nebo vlakem, je dobré si cestu zpříjemnit. Nezapomeňte si na výlety vzít dostatečné množství tekutin, zvlášť jedete-li i s dětmi, a pokud zavítáte právě do dolomitových jeskyní, neopomeňte ani na teplejší mikinu, protože teplota vzduchu tam dole se pohybuje v rozmezí 7,5 – 9 °C.

Do auta nebo do vlaku si s sebou můžete vzít třeba herní konzoli nebo třeba čtečku knih v elektronické podobě, ve které si můžete přečíst něco více o těchto místech.

 


 

Kam dál?

Začíná festivalová sezóna. Dejte si pozor při online nákupu vstupenek

pátek, 7. června 2019, 11:04

Se začátkem festivalové sezóny varujeme spotřebitele, aby se vyhnuli nákupu vstupenek od pochybných online portálů, které...

Piano Animal World pro děti je podle ČOI nebezpečné. Nařídila stažení...

neděle, 12. května 2019, 18:00

Česká obchodní inspekce tento týden prověřovala hračky pro děti, které se objevují na českém trhu. Kontrolou neprošlo piano na...

Na co si dát pozor při plánování dovolené?

pátek, 10. května 2019, 14:20

Plánování dovolené s sebou přináší otázku, jestli využít služeb profesionálů, nebo cestovat na vlastní pěst. Před rozhodnutím je...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.