Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Nejlepší tipy na výlety v libereckém okolí

 
čtvrtek, 25. července 2019, 06:39

S přicházejícím létem a začátkem prázdnin vyvstává mnoho otázek, kam vyrazit na delší pobyt nebo třeba jen výlet. Podívejte se na náš výběr, ve kterém nechybí hrad, zámky a další místa, která vám zajistí celodenní zábavu.

Hrad Grabštejn

V libereckém kraji na obcí Chotyně a nedaleko Hrádku nad Nisou se tyčí hrad Grabštejn známý také jako Ulsytz, Vlsycz nebo Grafenstein. První zprávy o něm pocházejí již ze 13. století, v němž byli jeho majiteli purkrabí z Donína.

Hrad byl během husitských válek několikrát dobýván a v 16. století však museli purkrabí hrad prodat. Ten spadl do rukou císařskému radovi a místokancléři dr. Jiřímu Mehlovi ze Střelic. V tomto období prošel hrad velkými úpravami, a z gotické stavby se tak stala stavba renesanční. Dodnes můžete obdivovat krásnou malířskou výzdobu dostavované kaple zasvěcené svaté Barboře.

Během 17. století prošel hrad rukama dalších majitelů, jimiž byli třeba i Černovousové nebo Albrecht z Valdštejna. V roce 1990 prošel hrad pod vedením Státního památkového ústavu obrovskou rekonstrukcí, která probíhala až do roku 2010. Hrad má plně vybavené interiéry a pravidelně se v něm pořádají další kulturní akce.

Zámek Sychrov

Přibližně 16 km jižně od Liberce se nachází státní zámek Sychrov. Historie tohoto zámku sahá až do 15. století, v němž se jednalo spíše o tvrz. Zámkem se Sychrov stal až v 17. století. Největší slávy se mu dostalo od roku 1820, v němž se majitelem zámku stal Karel Alain Gabriel Rohan. Ze zámku se stala monumentální empírová stavba, později předělaná do dnešní novogotické podoby.

Na zámku si můžete užít překrásný zámecký park v anglickém stylu nebo oranžérii, jež byla také květinovou galerií. Ta byla zrekonstruována v roce 2011.

Bozkovské dolomitové jeskyně

Na severním okraji obce Bozkov v Krkonošském krasu leží samostatné systémy jeskynních chodeb a síní propojených štolou. Jeskyně vznikly korozivní činností podzemních vod ve vápenitých dolomitech.

Jejich nejnižší část je trvale zaplavena vodou, jež vytváří půvabná jeskynní jezera, jež jsou největší v Čechách. Bozkovské jeskyně jsou díky své délce (1 060 m) a rozpětím (43 m) nejdelšími dolomitovými jeskyněmi u nás.

Rychlé tipy na cestování

Zaujala vás některá z vybraných destinací? Ať už jedete autem nebo vlakem, je dobré si cestu zpříjemnit. Nezapomeňte si na výlety vzít dostatečné množství tekutin, zvlášť jedete-li i s dětmi, a pokud zavítáte právě do dolomitových jeskyní, neopomeňte ani na teplejší mikinu, protože teplota vzduchu tam dole se pohybuje v rozmezí 7,5 – 9 °C.

Do auta nebo do vlaku si s sebou můžete vzít třeba herní konzoli nebo třeba čtečku knih v elektronické podobě, ve které si můžete přečíst něco více o těchto místech.

 


 

Kam dál?

Začíná festivalová sezóna. Dejte si pozor při online nákupu vstupenek

pátek, 7. června 2019, 11:04

Se začátkem festivalové sezóny varujeme spotřebitele, aby se vyhnuli nákupu vstupenek od pochybných online portálů, které...

Drbna je životní styl, přidej se do našeho týmu!

úterý, 4. června 2019, 10:30

Chceš novou výzvu a zároveň práci, která tě bude naplňovat? Liberecká Drbna nyní hledá parťáka na pozici obchodního zástupce,...

Piano Animal World pro děti je podle ČOI nebezpečné. Nařídila stažení...

neděle, 12. května 2019, 18:00

Česká obchodní inspekce tento týden prověřovala hračky pro děti, které se objevují na českém trhu. Kontrolou neprošlo piano na...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů korun mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to Deník N.

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.