Počasí dnes11 °C, zítra14 °C
Čtvrtek 28. března 2024  |  Svátek má Soňa
Bez reklam

Co dělat, když koupíte vůz se stočeným tachometrem?

Po zveřejnění výsledků kontrol České obchodní inspekce se opět hojně mluví o problematice stáčení tachometrů. Opomíjí se ale to, co je pro spotřebitele nejdůležitější, tedy jak se má v takové situaci bránit.

Stáčení tachometrů je u nás nejrozšířenějším nešvarem při prodeji ojetých vozidel. „Podle stávající legislativy není stáčení tachometru trestným činem. Dlouholeté řešení novely zákona, která by mohla toto jednání omezit, bohužel zatím nedospělo ke svému závěru. Autobazary si navíc do smluv často píší ujednání, že za rozdíl mezi realitou a stavem tachometru prodávající neodpovídá. Snaží se tak spotřebitele odradit od uplatnění práv z vadného plnění,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu. A dodává: „Ovšem prodej auta s nepravdivou informací o počtu najetých kilometrů legální není a existuje několik možností obrany.“

Co můžete dělat, pokud si koupíte ojeté vozidlo v autobazaru a následně zjistíte, že stav na tachometru neodpovídá skutečnému počtu najetých kilometrů?

  • Je-li rozdíl v počtu uvedených a skutečně najetých kilometrů spíše menší, můžete požadovat slevu z kupní ceny. A to z důvodu takzvaného nepodstatného porušení smlouvy či nesplnění jakosti při převzetí.
  • Pokud je však zjištěný rozdíl v řádech desetitisíců kilometrů, máte právo od smlouvy odstoupit. Jedná se totiž o porušení smlouvy podstatným způsobem, protože prodávající věděl či musel vědět, že kdybyste měli pravdivou informaci o počtu najetých kilometrů, daný automobil byste si vůbec nekoupili.
  • Pokud by se prodávající odvolával na ujednání ve smlouvě, kterým vylučuje či omezuje svoji zákonnou odpovědnost za nesoulad uvedeného stavu tachometru se skutečným stavem, můžete argumentovat tím, že se jedná o zakázané ujednání, ke kterému se vůbec nepřihlíží.
  • Požadavek na vrácení kupní ceny z důvodu vady zahájí klasické reklamační řízení a prodávající o něm musí rozhodnout a o výsledku vás vyrozumět nejpozději do 30 kalendářních dnů.
  • Vzhledem k tomu, že přetočení tachometru při prodeji ojetého automobilu lze kvalifikovat jako trestný čin podvodu nebo poškozování spotřebitele, lze se obrátit také na státní zastupitelství nebo Policii ČR a podat trestní oznámení.

Životnost automobilů se stále prodlužuje a zároveň narůstá i průměrný počet ročně najetých kilometrů. Dnes je běžné, že vůz ročně najede i 25 tisíc kilometrů a u služebních vozidel je to i dvojnásobek. Hodnoty 120 tisíc kilometrů na tachometru tak vozidlo dosáhne klidně po třech letech. Lidé hledající ojeté auto však stále touží po nízkých stavech tachometru. Výsledkem je, že zhruba 40 procent nabízených ojetých automobilů má nelegálně upravovaný stav tachometru.

Tisková zpráva | Foto pixabay.com

Štítky spotřebitel, Česká obchodní inspekce, Policie České republiky, Státní zastupitelství ČR, DTest

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Co dělat, když koupíte vůz se stočeným tachometrem?  |  Radilka  |  Drbna  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.