Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hot Yoga. Cesta k očistě a radosti

 
úterý, 31. ledna 2017, 11:22

Teplota 40 stupňů Celsia, 26 pozic z Hatha Yogy a 90 minut soustředění se na své tělo. Tak by se stručně dala popsat Hot Yoga, která se stává v Česku stále populárnější a vychází z takzvané Bikram Yogy. Liberecké studio Hot Yogy je v areálu společnosti Werker a zacvičit si sem můžete přijít každý den bez předchozího objednání.

Před vstupem do budovy překonávám haldy odházeného sněhu a se zkřehlými prsty vstupuji do provoněného a útulného prostor, kde se Hot Yoga cvičí. Všude vládne příjemná atmosféra a usměvavá recepční mě zasvěcuje do tajů Hot Yogy a pravidel, jež je nezbytné v sále dodržovat. Ukazuje mi tři výjimky v dýchání, což zprvu zní poněkud složitě, ale ve skutečnosti je to instruktáž, jak správně dýchat.

V lehkém oblečení – šortkách a tílku – vstupuji do sálu, kde mě hned v první řadě překvapí teplo a vlhko, které má simulovat podmínky Indie – tedy kolébky yogy. Plna očekávání uléhám na podložku hlavou k zrcadlům.

Teplo prohřívá celé tělo

Úderem 18. hodiny vstupuje do sálu usměvavá instruktorka Bára. Všechny přivítá a začínáme cvičit. Záhy zjišťuji, že se všechny pozice opakují dvakrát po sobě a zatímco první série je zhruba minutová, ta následující je vždy kratší. Začínám se potit, ale cítím, jak teplo prohřívá mé tělo a umožňuje svalům provádět pozice ve druhé sérii snáz.

Po prvních padesáti minutách nám lektorka oznamuje, že jsme zvládli první část lekce ve stoji. Děkujeme si sami sobě, že jsme ji zvládli a při uléhání do pozice mrtvoly nebo-li sávasány, se dozvídám, že tato část byla tou dynamičtější. Tato slova mě na další dvě minuty strávené v pozici mrtvoly –tedy v leže na zásadech – uklidňují. Cítím, že se mi zpomaluje dech a upínám se ke slibu, že v druhé části lekce zvolníme. Záhy zjišťuji, že se při dalších pozicích v leže protahuji na těle svaly, o nichž nemám tušení. Po očko sleduji hodiny. Na konci hodiny si uvědomuji, že jedna z jogínek některé pozici cvičí jinak. Teprve teď si všímám, že se jí pod tílkem rýsuje malé těhotenské bříško.

Obrovská podpora ostatních

A tak si z hodiny odnáším několik zásadních poznání – zvládla jsem zbrocena potem pro mě relativně náročnou sestavu, a byť jsem měla s některými pozicemi potíže, cítila jsem obrovskou podporu v sále od ostatních. To mě motivovalo k tomu, posouvat své hranice dál. Zaujalo mě také, že Hot Yogu v horku a vlhku cvičí i těhotné ženy a potěšila mě odvaha mužů, kteří podobně jako já, bojovali s náročnými pozicemi statečně.

Hot Yoga mě zaujala natolik, že doma s pocitem dobře odvedené práce usedám ke svému počítači a hledám kořeny této zajímavé cvičební sestavy. Dozvídám se, že Hot Yoga je alternativou Bikram Yogy. Její sestavu má na svědomí jogín Bikram, který si po zranění kolene, kdy mu lékaři prorokovali invaliditu, vymyslel sérii cviků a uzdravil se. Od roku 1970 učí v horkem vyhřátých vlhkých prostorách. Za tu dobu se z tohoto druhu yogy stal celosvětový hit. V Čechách se Hot Yoga praktikuje zhruba více než deset let a její obliba stále stoupá, a tak se pyšně přidávám k zástupům těch, které horká yoga oslavila.

Namasté

PR text
 


 

Kam dál?

Prostřeno bude z Liberce. Přihlaste se a vyhrajte šedesát tisíc

pátek, 27. ledna 2017, 15:14

Obyčejní lidé ukazují, jak žijí a co vaří. To je ve zkratce náplň pořadu Prostřeno, který můžete vidět každý všední den na Primě....

Znáte Soudkyni Barbaru? Zahrát si v nejúspěšnějším projektu TV...

středa, 25. ledna 2017, 17:12

Každý všední den můžete na TV Barrandov sledovat seriál z prostředí justice Soudkyně Barbara. Tenhle pořad se u mnoha lidí...

Čokoládový Festival míří do libereckého obchodního centra Nisa

středa, 25. ledna 2017, 13:26

Do obchodního centra Nisa Liberec zamíří všichni milovníci čokolády. Od pátku 27. do neděle 29. ledna se uskuteční 4. ročník...

Zvyšování nájemného se řídí v prvé řadě dohodou, pak zákonem

sobota, 21. ledna 2017, 15:13

Nájem bytu může trvat dlouhá léta, během nichž může vzrůst i výše nájemného. Zvyšování nájemného lze upravit předem v nájemní...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Šedá ekonomika podle většiny Čechů brzdí ekonomický růst. Jak s problémem bojují města?

Pojem šedá ekonomika se v médiích objevuje v posledních letech čím dál častěji. Co si ale pod tímto pojmem představit a jak s touhle temnou stránkou ekonomiky bojují česká města? Na to se zeptala redakce Drbny v malém průzkumu.

(NE)OBYČEJNÍ: Slýchávám, že v Olomouci je to pomalý a v hajzlu. Všechno to špatný si ale každý nosí v sobě, říká režisér Vít Hradil

Vít Hradil je rodilý Olomoučák, už dlouhou dobu ale pravidelně cestuje za prací na různá místa v republice i do zahraničí. Společným jmenovatelem jeho práce je film – Vít se totiž živí jako režisér, kameraman či střihač. Jak se ke své práci dostal a ačkoli je neustále kvůli práci mimo Olomouc, co ho táhne zpátky do svého rodného města?

PRŮZKUM: Důvěra Rusů v Putina klesla nejníže od roku 2006

Důvěra v prezidenta Vladimira Putina klesla na nejnižší úroveň za posledních 13 let, tvrdí průzkum státní agentury VCIOM. Ruskému prezidentovi podle něj věří pouze 33,4 procent respondentů, což je oproti prosinci pokles o více než dvě procenta. Informoval o tom dnes deník The Moscow Times. Jedná se již o druhý průzkum po novém roce, který signalizuje snížení důvěry Rusů vůči Putinovi.