Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Liberecká Zoo spolupracuje s ochranáři, kterým se podařilo zničit desítky kilogramů želvoviny

 
pátek, 21. prosince 2018, 17:45

Na indonéském ostrově Derawan se podařilo českým a slovenským ochranářům ze skupiny Wildlife Guards zničit tisíce šperků a želvích šupin, se kterými se zde nelegálně obchoduje.

Zabavené zboží na místě ochranáři spálili. Mezi šperky, které vážily několik desítek kilogramů, bylo více než 6000 náramků a přes 1200 želvích šupin. „Liberecká Zoo se skupinou Wildlife Guards dlouhodobě spolupracuje. Jsme velice rádi, že akce připravovaná několik měsíců byla úspěšná,“ uvedla mluvčí ZOO Liberec Barbara Tesařová.

Želvovinové doplňky se vyrábí z krunýře karet pravých. Tento druh je ovšem kriticky ohrožen. To ovšem pytlákům nebrání v jejich zabíjení. Po výrobcích z želvoviny je totiž zejména mezi místními obrovský zájem. „Zejména místní bohatí obyvatelé mají o takové výrobky zájem. Věří, že jim šperky přinesou sílu, ochrání jejich příbytky před požárem a dalšími katastrofami,“ řekl Michal Gálik za tým Wildlife Guards.

Kruté umírání, stahování plátů z krunýře za živa

Želvovina je z karet získávána odporným a brutálním způsobem. „Želvy jsou chyceny do rybářských sítí. Následně jsou jim za pomocí ohně z krunýře stahovány za živa pláty,“ komentovala Tesařová. Zatímco některé karety zemřou přímo na místě, další čeká drastické umírání na následky infekce.

Učinit tomuto nelegálnímu obchodování a vybíjení karet chtějí ochranáři zabránit. „Nechceme tento obchod nadále tolerovat. Kdo s tímto obchodem nepřestane, čekají ho pokuty a vězení,“ řekl při zásahu Agusa Tantoma, představitel vlády.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Wildlife Guards

Štítky Liberecko, želva, Zoo, ochrana,

 


 

Kam dál?

Utekla před stresem do rumunského Banátu. Helena Kovářová osladila...

neděle, 10. září 2017, 22:40

Kdo by to nezažil, problémy se na vás pouze hrnou a pomyslný kalich trpělivosti přetekl. Všechno byste nejradši hodili za hlavu a...

Seriál Z kanclu kolem světa – Díl 3. – Tchaj-wan

neděle, 12. března 2017, 14:50

V novém dílu cestovatelského seriálu partičky travel4ever.cz se podíváme na příjemný ostrov Tchaj-wan. Začneme v hlavním městě...

Seriál Z kanclu kolem světa – Díl 1. – Hongkong

čtvrtek, 19. ledna 2017, 14:09

V novém seriálu cestovatelské partičky travel4ever.cz si postupně představíme země, které na své dvouleté cestě kolem světa...

Diskusní žumpa z Novinky.cz: I tihle lidé mají volební právo

sobota, 9. července 2016, 07:51

V americkém Dallasu došlo tento týden k teroristickému činu. Organizovaní střelci zavraždili minimálně čtyři policisty a dalších...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Co žene sportovce do čím dál tím větších extrémů, aneb přetváří kapitalismus sport?

Co žene sportovce do neustále větších extrémů? Je to individuální potřeba posouvání hranic nebo požadavky společnosti na show, extrémy a neustálý nárůst výkonu? Na to se v tématu dnešního dne zaměřila Drbna.

Babiš dostal dvojku z chování, napařil mu ji Liberecký kraj

Liberecký kraj se rozhodl úsměvně a s nadsázkou ohodnotit předsedu vlády Andreje Babiše a připomenout tak jeho loňskou návštěvu. Posunulo se něco v tématech, o kterých se tehdy jednalo? I to se promítlo na klasickém školním vysvědčení.

Na protest proti změně autorského práva je vypnuta Wikipedie

Česká Wikipedie je dnes vypnuta na protest proti chystané celoevropské reformě autorského práva. Zástupci Wikipedie chystané změny považují za velmi závažné, a proto od půlnoci encyklopedii poprvé na den vypnuli. Funkční dnes není ani německá, slovenská a dánská mutace Wikipedie, řekl předseda spolku Wikimedia Česká republika Vojtěch Dostál. Nově pojatá ochrana autorských práv se nemá dotknout přímo Wikipedie. Podle editorů ale výrazně omezí dostupnost zdrojů, ze kterých čerpají, a bude tak složitější, zajistit kvalitu obsahu encyklopedie.