Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Strážci se pustili do boje s plasty, stav Kamenice se prozatím zlepšil

 
čtvrtek, 24. ledna 2019, 11:26

Žalostný pohled na řeku Kamenici, kterou zaplavily v minulém týdnu PET lahve, zburcoval nejen strážníky Národního parku České Švýcarsko (NPČS), ale i dobrovolníky. Nezastavila je ani ledová voda, ve které se museli po pás brodit.

Dlouhodobý problém, se kterým se v Národním parku potýkají, zaujal tisíce lidí díky příspěvku na sociálních sítích. Někteří dokonce nabídli, že přiloží vlastní ruku k dílu a strážcům s úklidem pomohou. V sobotu ráno se profesionální i dobrovolní strážci vydali do boje s odpadky. 

I přes nízké teploty a sněhový poprašek se nedali strážci chráněného území odradit a někteří dokonce museli přímo do ledové řeky. „Odpadky, které z velké části tvoří PET lahve, připlují každoročně po Kamenici a Křinici,“ komentuje mluvčí parku Tomáš Salov. Podle něj se nejedná o žádnou novinku. S naplavenými plasty se potýkají již řadu let a strážci na jejich odklízení pracují několikrát do roka.

Deset pytlů odpadu a stále není dobojováno

Strážcům se podařilo z vody a břehů vysbírat odpadky, které zaplnily deset pytlů. Ty skončily v separovaném odpadu. Nejčastěji se jednalo o zmíněné PET lahve ale také o části polystyrenových desek. Jenže v některých místech odpadky kvůli množství vody zůstaly. „Vysoká hladina v některých místech znemožnila přístup k odpadkům, na ty se samozřejmě zaměříme, jakmile to bude možné,“ konstatuje mluvčí.

Jak jsme informovali, odpadky nejsou dílem turistů, jak se mnoho lidí domnívalo. „Použité plasty, které k nám přinese voda, pochází primárně z obcí před Národním parkem,“ dodává Salov. Zaměstnance NPČS potěšil zájem široké veřejnosti, zejména pak lidí, kteří se chtěli do úklidu sami zapojit. Ti dostanou příležitost na jaře, kdy vedení parku připraví několik organizovaných akcí.

Více se k tématu dočtete zde:

PET lahvemi zaplavená Kamenice v národním parku rozlítila tisíce lidí, turisté ale hlavními viníky nejsou

Příspěvek na sociálních sítí spustil vášnivou diskuzi, navíc dosáhl více než 4,5 tisíc sdílení

 

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Ota Dračka, Národní park České Švýcarsko
 


 

Kam dál?

Čtyřicetiletá sáňkařka nalezla na svahu smrt, pravděpodobně nepřežila...

středa, 23. ledna 2019, 13:18

V úterních večerních hodinách došlo ve Špindlerově Mlýně k tragédii, čtyřicetiletá saňkařka tam měla vyjet z dráhy a narazit do...

PET lahvemi zaplavená Kamenice v národním parku rozlítila tisíce...

pátek, 18. ledna 2019, 10:48

Tisíce lidí pobouřily snímky řeky Kamenice, kterou plují stovky plastových lahví a další odpadky. Fotografie navíc pocházejí z...

Obliba jižní Moravy z pohledu turistů každoročně stoupá. O kraj vína...

středa, 16. ledna 2019, 12:26

Výlet do České republiky už dávno pro zahraniční turisty neznamená jen prohlídku Prahy nebo Českého Krumlova. Objevovat neznámé...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.