Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vítr do Obřího dolu srazil dva lidi, zasahoval vrtulník

 
čtvrtek, 7. března 2019, 16:22

Silný nárazový vítr srazil ve středu kolem 21:00 z úbočí Sněžky směrem do Obřího dolu muže a ženu. Oba se zřítili do Rudného Žlebu, když za tmy sestupovali ze Sněžky. Až dnes ráno muž přivolal pomoc. Na místě zasahoval vrtulník, který těžce zraněnou a podchlazenou ženu s pomocí lanového podvěsu přepravil do bezpečí. V tiskové zprávě to dnes uvedli zástupci krkonošské horské služby. V Krkonoších na hřebenech již několik dní fouká silný vítr. V noci na dnešek byla na hřebenech také mlha a teplota kolem nuly.

„Muž uvedl, že se zřítili asi 400 metrů lavinovým svahem. Při pádu ztratil mobil a zachytil se o kosodřevinu, jeho kamarádka sklouzla ještě dalších pár desítek metrů. Oba noc přečkali vzdáleni od sebe a bez jakéhokoli vybavení, dorozumívali se křikem," uvedl zasahující člen Horské služby Krkonoše Tomáš Novák.

Při rozbřesku se muž vydal pro pomoc na vrchol Sněžky, odkud zavolal horskou službu. „Ihned jsme na místo vyjeli ve skupině s veškerým potřebným vybavením pro zásah v takto exponovaném a nebezpečném terénu," uvedl Novák. Zároveň záchranáři požádali Krajské operační středisko Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje o nasazení vrtulníku.

Záchranáři ošetřili muže, který přivolal pomoc, v Poštovně na vrcholu Sněžky. Poté byl přepraven lanovkou do Pece pod Sněžkou a odtud také do nemocnice. „Varujeme turisty, aby se nevydávali na cestu horskými cestami bez patřičné výbavy, po setmění byli vždy vybaveni čelovou svítilnou a dali pozor na často velmi silný nárazový vítr," dodal náčelník krkonošské horské služby Pavel Jirsa.

Meteorologové varují před silným větrem i v pátek. Dnes v noci sice přechodně zmírní, v pátek ale v severní polovině země opět zesílí. V Krkonoších může v nárazech dosáhnout rychlosti až 90 kilometrů v hodině, v nižších polohách kolem 70 kilometrů v hodině.

V Krkonoších stále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pěti, na hřebenech je kolem 220 centimetrů sněhu. Vzhledem k tomu, že během dne se i na hřebenech teploty pohybují nad nulou, hrozí místy laviny z mokrého sněhu. V lavinových katastrech, ke kterým patří také Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý nebo Modrý důl, hrozí laviny středních rozměrů, které se zastaví většinou ještě na svahu.

Napsal(a) ČTK | Foto ZZS KHK
 


 

Kam dál?

Lyžař v Krkonoších padal dlouhých sto metrů, povolán byl vrtulník i...

pátek, 15. února 2019, 18:45

Rodinný výlet na běžkách po vrcholcích Krkonoš se změnil v tragédii, když třiapadesátiletý běžkař uklouzl na zledovatělé cestě...

FOTO: Strážci se pustili do boje s plasty, stav Kamenice se prozatím...

čtvrtek, 24. ledna 2019, 11:26

Žalostný pohled na řeku Kamenici, kterou zaplavily v minulém týdnu PET lahve, zburcoval nejen strážníky Národního parku České...

Čtyřicetiletá sáňkařka nalezla na svahu smrt, pravděpodobně nepřežila...

středa, 23. ledna 2019, 13:18

V úterních večerních hodinách došlo ve Špindlerově Mlýně k tragédii, čtyřicetiletá saňkařka tam měla vyjet z dráhy a narazit do...

PET lahvemi zaplavená Kamenice v národním parku rozlítila tisíce...

pátek, 18. ledna 2019, 10:48

Tisíce lidí pobouřily snímky řeky Kamenice, kterou plují stovky plastových lahví a další odpadky. Fotografie navíc pocházejí z...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nové budovy by se stavět neměly, lepší je využít ty současné. To je názor architekta Aarona Betskyho

Na Technickou univerzitu zavítal americký architekt Aaron Betsky. V rámci své přednášky a diskuze s titulem Architektura musí shořet se zaměřil i na výstavbu nových domů, komplexů a budov.

Vydatný déšť ve střední části ČR v úterý může rozvodnit řeky

Ve východní polovině Čech, Českomoravské vrchovině a v Jeseníkách bude v úterý vydatně pršet, hladiny tamních řek mohou místy dosáhnout prvního povodňového stupně, v povodí Chrudimky ojediněle i druhého stupně.

Více života, méně aut. Tak vypadají vize nového náměstí v Budějcích

Budějcké náměstí je největší okružní křižovatkou ve městě. Podle odhadů si tudy mnoho aut denně jen krátí cestu. Jak by vypadalo, kdyby se doprava na něm jen částečně omezila, přidaly by se pěší zóny, místa k posezení a více zeleně? Podívejte se sami.