Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Muž zkolaboval sto metrů od vrcholu Sněžky, na místo musel vrtulník

 
neděle, 7. července 2019, 18:29

Pro staršího muže, který se v sobotu vydal na nejvyšší bod České republiky, byl výstup po Jubilejní cestě zřejmě příliš vyčerpávající. Před půl třetí odpoledne totiž pod vrcholem zkolaboval.

Na místo byla přivolána Horská služba, která musela okamžitě rozhodnout, jak zareaguje, tou dobou totiž vyjížděla k jinému případu. „Právě jsme mířili k pádu cyklisty s odřeninami. Po domluvě s dispečinkem linky 155 jsme upřednostnili resuscitaci muže, který byl ohrožen na živote,“ uvedl za Horskou službu Jakub Novák.

Ještě před dojezdem záchranářů na místo se už obsluha lanovky snažila o resuscitaci za pomoci automatizovaného laického defibrilátoru. „Jakmile jsme dorazili, pacienta jsme převzali a v resuscitaci pokračovali,“ komentoval Novák. Na místo dorazili i polští kolegové z GOPR, kteří také pomáhali s oživením muže.

Nakonec se záchranářům podařilo srdeční činnost muže obnovit. Tou dobou nedaleko místa zásahu přistával vrtulník Letecké záchranné služby z Hradce Králové. „Lékař podal pacientovi léky a provedl zajištění dýchacích cest. Vrtulník muže z místa transportoval do nemocnice v Trutnově,“ doplnil horský záchranář. K záchraně muže jistě přispěl i defibrilátor, který se nachází na vybraných místech po celých Krkonoších. Třeba jako právě na Sněžce.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto horskasluzba.cz
 


 

Kam dál?

Do českých měst opět míří Kinematovlak. Nejblíže ho můžete navštívit...

úterý, 14. května 2019, 07:42

Dnes vyráží na několikadenní túru už pošesté Kinematovlak. Speciální vlak, ve kterém se promítají dětské pohádky, navštíví na 12...

DRBNA NA CESTÁCH: Nejúžasnější podzemní místo na Zemi najdete tisíc...

sobota, 4. května 2019, 13:02

Turisticky „profláknutých“ destinací najdete na mapě Evropy nespočet. Drbna proto vyrazila za dobrodružstvím do země, kterou si s...

Tři stovky lovců odpadků se vydají do Krkonoš, chtějí očistit hory

pátek, 3. května 2019, 18:45

Do každoroční akce Čisté Krkonoše se letos zapojí více než 300 lidí. Cíl akce je jasný, uklidit hory od poházených odpadků....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů korun mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to Deník N.

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.