Počasí dnes11 °C, zítra14 °C
Čtvrtek 28. března 2024  |  Svátek má Soňa
Bez reklam

Rok Koně - také v Bangoku se slaví nový čínský rok 2557

Třicátého ledna začal pro více než 1.4 miliardy lidí nový rok - Rok Koně. Jeho příchod se neslavil jen v Číně, ale také v dalších čínských čtvrtích po celém světě. Thajský Bangkok se léta honosí nejlépe organizovanými oslavami, kam se sjíždí nejen obyvatelé Thajska, ale každoročně sem zavítají i statisíce obyvatel Číny.

Thajské China Town se tak změní v hýřící mraveniště statisíců turistů různých národností a oslavy probíhají v monstrózním stylu. Tradiční Čínské lampiony lemují každé zákoutí China Town, ulice zaplní lidé odění do tradičních červených čínských hedvábných kostýmů, průvody s tanečníky Dračího tance, pražené jedlé kaštany voní a jsou k dostání všude, pouliční stánky s nejrůznějšími dobrotami čínské kuchyně se prohýbají pod jejich tíhou. To jsou jen některé charakteristiky, se kterými se v ulicích Bangkoku setkáte. Ulice jsou uzavřené dopravě a celá čtvrť se tak mění v jednu velkou karnevalovou party.

Chvílemi bývá těžké se pohnout z místa, je tu hlava na hlavě a z hluku, světel a hudby vás postupně začne brnět hlava. Atmosféra je karnevalová, usměvavé tváře všude kolem pomáhají udržet dobrou náladu i přes to, že do vás neustále někdo šťouchá, strká a šlape vám po nohách. Proplétat se směsicí národností je úžasný zážitek, který podle slov přítomných turistů nezažijete nikde v Číně. V Bangkoku se příchod nového roku slaví od 23. ledna do 9.unora, což je maličko odlišné od čínských tradic.

Jak slaví Čína

V Číně se začíná slavit třicátého ledna ve večerních hodinách. O půlnoci vše vyvrcholí ohňostrojem, který ohlašuje oficiální začátek novoročních prázdnin, které trvají po nadcházejících sedm dní. Letos je to do šestého února, sedmého se všichni vrátí zpět do pracovního procesu. První den nového roku je tak letos třicátý první leden, den kdy všichni mladí Číňané podle tradice tráví v rodinném kruhu. Většinou jsou to mladší generace, které cestují za svými rodiči a prarodiči, aby jim vzdali respekt. I na tento večer se pak připraví ohňostroje, probíhají koncerty a hodokvas. Pro Číňany jsou Novoroční Prázdniny svátky rodinných setkaní a celých sedm dní se tráví v rodinném kruhu. Sedmého února se všichni vrací do práce, tím však oslavy nekončí. Důležitým a možná i nejdůležitějším dnem se stává 14. únor, den v Číně nazývaný “Lampionový Festival“ anebo „Festival Prvního Úplňku”. Od tohoto data, na které letos připadne první úplněk v novém roce, se zpětně odpočítává čtrnáct dní a tím se stanovuje datum počátku oslav, letos jak už zmiňováno třicátého ledna.

První úplněk letos připadá shodou okolností na den, kdy se slaví svátek zamilovaných Sv. Valentýn. Pro Číňany to nic neznamená, jedná se spíš o shodu náhod, někteří ale tuto souhru považují za osudové znamení a tvrdí, že rok 2014 (v Číně rok 2557) bude rokem lásky. Jak se bude Sv. Valentýn slavit v Číně nevíme, jisté ale je, že si 14. února žádný Číňan nenechá ujít vypouštění tradičních lampionů. Ne těch červených, jak bychom si mohli mylně myslet. Novoroční lampiony mají tvar ušatého zajíce. Podle pověsti na Měsíci žije čínská kráska Chang E, a aby se tam necítila sama, společnost jí dělá ušatý zajíc. Číňané tak uctívají Chang E tím, že jí posílají víc a víc králičích kamarádů. Vypouštěním králičích lampionů se veškeré oslavy zakončí a od tohoto data se považuje nový rok za plně zahájený.

Rok Koně

Čínský astrologický kalendář se skládá ze dvanácti znamení, které se opakují v dvanáctiletém cyklu a tak se letošní Rok Koně vrací po dvanácti letech - ten poslední byl v roce 2002, předtím v roce 1990 a 1978 atd.). Kůň je Číňany vnímán jako zvíře energické a bujaré, neklidné, na které je třeba dohlížet a dávat pozor. Některé zdroje v překladech uvádějí, že letošní rok je rokem dýchánků a bujarých večírků, rok vhodný třeba pro změnu zaměstnaní a realizaci různých karierních plánů. V jiných zdrojích se dočtete, že bujarost koně se projeví jako rok válek a konfliktů, rok sporů. Pro ty, kteří se narodili v roce koně, to znamená, že jejich povaha je energetická, soutěživá a někdy až agresivní. Jedinci se navenek projevuji jako silní a průbojní. Další z čínských tradic praví, že ti, kteří se v roce koně narodili, by letos měli dbát zvýšené ostražitosti a chránit svou osobu před zvýšenou náchylností ke špatným událostem. Ochranu poskytuje jak jinak než červená barva. Číňané narození v roce koně (2002,1980,1978,1964….) nebudou letos opouštět své domovy, aniž by je zdobila červená barva, většinou to bude červené spodní prádlo.

Ať už přinese letošní rok cokoliv, podle Číňanů je to rok, který nabádá k ostražitosti a všichni by se měli vyvarovat neuvážených “koňských” rozhodnuti.

Napsal Jaroslav Čapek

Štítky Čína, slavnost, nový rok, Bangkok, lampion, Thajsko, tradice, Svatý Valentin, Jaroslav Čapek, Měsíc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Rok Koně - také v Bangoku se slaví nový čínský rok 2557  |  Z kraje  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.