Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rok Koně - také v Bangoku se slaví nový čínský rok 2557

 
pondělí, 3. února 2014, 15:59

Třicátého ledna začal pro více než 1.4 miliardy lidí nový rok - Rok Koně. Jeho příchod se neslavil jen v Číně, ale také v dalších čínských čtvrtích po celém světě. Thajský Bangkok se léta honosí nejlépe organizovanými oslavami, kam se sjíždí nejen obyvatelé Thajska, ale každoročně sem zavítají i statisíce obyvatel Číny.

Thajské China Town se tak změní v hýřící mraveniště statisíců turistů různých národností a oslavy probíhají v monstrózním stylu. Tradiční Čínské lampiony lemují každé zákoutí China Town, ulice zaplní lidé odění do tradičních červených čínských hedvábných kostýmů, průvody s tanečníky Dračího tance, pražené jedlé kaštany voní a jsou k dostání všude, pouliční stánky s nejrůznějšími dobrotami čínské kuchyně se prohýbají pod jejich tíhou. To jsou jen některé charakteristiky, se kterými se v ulicích Bangkoku setkáte. Ulice jsou uzavřené dopravě a celá čtvrť se tak mění v jednu velkou karnevalovou party.

Chvílemi bývá těžké se pohnout z místa, je tu hlava na hlavě a z hluku, světel a hudby vás postupně začne brnět hlava. Atmosféra je karnevalová, usměvavé tváře všude kolem pomáhají udržet dobrou náladu i přes to, že do vás neustále někdo šťouchá, strká a šlape vám po nohách. Proplétat se směsicí národností je úžasný zážitek, který podle slov přítomných turistů nezažijete nikde v Číně. V Bangkoku se příchod nového roku slaví od 23. ledna do 9.unora, což je maličko odlišné od čínských tradic.

Jak slaví Čína

V Číně se začíná slavit třicátého ledna ve večerních hodinách. O půlnoci vše vyvrcholí ohňostrojem, který ohlašuje oficiální začátek novoročních prázdnin, které trvají po nadcházejících sedm dní. Letos je to do šestého února, sedmého se všichni vrátí zpět do pracovního procesu. První den nového roku je tak letos třicátý první leden, den kdy všichni mladí Číňané podle tradice tráví v rodinném kruhu. Většinou jsou to mladší generace, které cestují za svými rodiči a prarodiči, aby jim vzdali respekt. I na tento večer se pak připraví ohňostroje, probíhají koncerty a hodokvas. Pro Číňany jsou Novoroční Prázdniny svátky rodinných setkaní a celých sedm dní se tráví v rodinném kruhu. Sedmého února se všichni vrací do práce, tím však oslavy nekončí. Důležitým a možná i nejdůležitějším dnem se stává 14. únor, den v Číně nazývaný “Lampionový Festival“ anebo „Festival Prvního Úplňku”. Od tohoto data, na které letos připadne první úplněk v novém roce, se zpětně odpočítává čtrnáct dní a tím se stanovuje datum počátku oslav, letos jak už zmiňováno třicátého ledna.

První úplněk letos připadá shodou okolností na den, kdy se slaví svátek zamilovaných Sv. Valentýn. Pro Číňany to nic neznamená, jedná se spíš o shodu náhod, někteří ale tuto souhru považují za osudové znamení a tvrdí, že rok 2014 (v Číně rok 2557) bude rokem lásky. Jak se bude Sv. Valentýn slavit v Číně nevíme, jisté ale je, že si 14. února žádný Číňan nenechá ujít vypouštění tradičních lampionů. Ne těch červených, jak bychom si mohli mylně myslet. Novoroční lampiony mají tvar ušatého zajíce. Podle pověsti na Měsíci žije čínská kráska Chang E, a aby se tam necítila sama, společnost jí dělá ušatý zajíc. Číňané tak uctívají Chang E tím, že jí posílají víc a víc králičích kamarádů. Vypouštěním králičích lampionů se veškeré oslavy zakončí a od tohoto data se považuje nový rok za plně zahájený.

Rok Koně

Čínský astrologický kalendář se skládá ze dvanácti znamení, které se opakují v dvanáctiletém cyklu a tak se letošní Rok Koně vrací po dvanácti letech - ten poslední byl v roce 2002, předtím v roce 1990 a 1978 atd.). Kůň je Číňany vnímán jako zvíře energické a bujaré, neklidné, na které je třeba dohlížet a dávat pozor. Některé zdroje v překladech uvádějí, že letošní rok je rokem dýchánků a bujarých večírků, rok vhodný třeba pro změnu zaměstnaní a realizaci různých karierních plánů. V jiných zdrojích se dočtete, že bujarost koně se projeví jako rok válek a konfliktů, rok sporů. Pro ty, kteří se narodili v roce koně, to znamená, že jejich povaha je energetická, soutěživá a někdy až agresivní. Jedinci se navenek projevuji jako silní a průbojní. Další z čínských tradic praví, že ti, kteří se v roce koně narodili, by letos měli dbát zvýšené ostražitosti a chránit svou osobu před zvýšenou náchylností ke špatným událostem. Ochranu poskytuje jak jinak než červená barva. Číňané narození v roce koně (2002,1980,1978,1964….) nebudou letos opouštět své domovy, aniž by je zdobila červená barva, většinou to bude červené spodní prádlo.

Ať už přinese letošní rok cokoliv, podle Číňanů je to rok, který nabádá k ostražitosti a všichni by se měli vyvarovat neuvážených “koňských” rozhodnuti.

Napsal Jaroslav Čapek

 
 
 


 

Kam dál?

Veselé Vánoce, Thajsko - Liberečák uprostřed obrovské demonstrace

pondělí, 23. prosince 2013, 10:40

Demonstrace, které vypukly v Bangkoku na počátku listopadu a postupně se rozšířily do ostatních částí Thajska, stále pokračují....

Harumanova 199denní pouť za kambodžským sluncem. Závěr

sobota, 16. listopadu 2013, 10:23

Pomoc jeden druhému není v Bakodu ničím neobvyklým, nikdo za to neočekává na zpět žádnou finanční kompenzaci, vše je jen vůlí...

Nej nej nej Šanghaj – Čtyřiadvacetimilionový mikrosvět

sobota, 9. listopadu 2013, 10:26

Cybercomics od Egona Bondyho, Vesmírná Odyssea Stanleyho Kubricka, Orwellovo 1984 anebo Pátý Element Luca Besona. Obrázky a...

Harumanova 199denní pouť za kambodžským sluncem. Díl 6.

sobota, 19. října 2013, 08:52

Přes víkend se věci rozkládají v hlavě a já musím nejprve vyřešit byrokratické záležitosti. Končí mi vízum a je třeba ho nechat...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Policie pátrá po uprchlém vězni. Pomoci může...

  • Na Liberec míří další bouřky a silný vítr....

  • Do centra Liberce se vrací McDonald's. Novou...

  • Liberec bude mít svou vlastní pohřební...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Bez peněz do ciziny nelez. Na co vše si při obstarávání valut dávat pozor?

Protože si Česká republika stále zachovává svoji jedinečnou měnu, před každou cestou do zahraničí musíme vyřešit otázku, jak a čím tam budeme platit. Na co vše si při obstarávání valut dávat pozor?

PŘEHLEDNĚ: Škoda ukáže v roce 2020 první model vyvíjený a vyráběný v Indii

Automobilka Škoda Auto přebírá zodpovědnost za aktivity koncernu Volkswagen v Indii. Cílem projektu je dlouhodobé posílení pozice koncernu Volkswagen na tomto trhu. Škoda zároveň přebírá zodpovědnost za platformu, na které budou založené nové vozy. V roce 2020 představí firma první model, který se bude vyvíjet a vyrábět v Indii. Škoda Auto to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Prezidentský kandidát Vratislav Kulhánek představil knihu Cestou na Hrad

Vratislav Kulhánek, kterého má většina z nás spojeného se světem automobilů a českým hokejem, v pátek pokřtil svoji knihu „Cestou na Hrad“, která se z velké části týká i jeho kandidatury v letošních prezidentských volbách. Patronkou knihy se stala Karolína Topolová, generální ředitelka AAA Auto. Kniha je již v tento moment k dostání na pultech knihkupectví.