Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Sál frýdlantské nemocnice je stále zavřený, další provoz není narušen

 
pátek, 14. prosince 2018, 06:02

Případ otravy krve u devíti pacientů, kteří podstoupili v soukromé frýdlantské nemocnici různé operace, stále šetří policisté. Operační sál tak zůstává zavřený.

Operační sál soukromé Nemocnice Frýdlant ze skupiny EUC je už dva týdny zavřený, kvůli otravě krve, která se objevila u devíti z 16 pacientů operovaných v jednom týdnu. Kdy bude možné začít ve Frýdlantu znovu operovat, není zatím jasné.

Sály už nejsou zapečetěné, ale stále jsou zavřené. Otevřou se až po dohodě s krajskou hygienickou stanicí, řekla mluvčí nemocnice Dita Fuchsová. Příznaky otravy krve mělo devět pacientů ze 16, mužů a žen různého věku, kteří od 26. do 28. listopadu podstoupili ve frýdlantské nemocnici zákrok.

Šlo o různé operace - kolene, žlučníku či gynekologické zákroky. Operace dělaly různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, prováděli je různí anesteziologové i různé sestry. Pacienti s otravou museli být převezeni do nemocnic v Liberci a Jablonci, protože potřebovali intenzivní péči. Všichni už byli propuštěni s výjimkou starší ženy, která ve vážném stavu zůstává na anesteziologicko-resuscitačním oddělení liberecké nemocnice. „Její stav se nemění, stále je vážný,“ řekl primář oddělení Dušan Morman.

Ostatních sedm operovaných pacientů je podle Fuchsové v pořádku a také nemocnice zůstává dál v provozu s výjimkou operačního sálu. „Všechna ostatní oddělení fungují normálně, až do 21. prosince. Lékaři a sestry nepřetržitě poskytují péči na odděleních chirurgie a gynekologie. Na chirurgii například ošetřují drobné tržné a řezné rány, výrony, jsou připraveni přijmout pacienty na pozorování. Pokud pacient potřebuje operaci, nemocnice zajistí jeho převoz do jiné nemocnice,“ doplnila Fuchsová.

Příčina stále nejasná

Vedení nemocnice sestavilo vlastní tým, který prošetřuje postupy na operačních sálech. „Vysvětlení zhoršení zdravotního stavu u devíti z 16 pacientů operovaných různými technikami, v různé dny a různými lékařskými týmy ale dodnes neexistuje,“ dodala. Otravu krve u pacientů Nemocnice Frýdlant vyšetřuje policie pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti.

Testy ukázaly, že příčinou nebyly inhalační anestetikum ani chemické přípravky, které se používají k dezinfekci operovaného místa. V jedné z lahviček s anestetikem Propofol, které se aplikuje nitrožilně, byl ale prokázán acinetobacter. To je bakterie, která se vyskytuje i v zevním prostředí, u oslabených lidí však může vyvolat zápal plic, zánět či otravu krve.

Stejná bakterie byla v jednom z krevních vzorků od postižených pacientů. Nemocnici Frýdlant provozuje firma EUC (dříve Euroclinicum), která ji koupila v roce 2013. Nic podobného se podle Fuchsové v nemocnici v minulosti nikdy nestalo. Loni ve Frýdlantu provedli více než 2000 operací a 94.000 ošetření. Od ledna se chce nemocnice věnovat jednodenní chirurgii s personálním 24hodinovým zajištěním lékařské i sesterské péče. Zařízení má 80 lůžek, z toho 35 je akutních a 45 následné péče.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

V Krajské nemocnici zůstává poslední pacientka s otravou krve

úterý, 11. prosince 2018, 05:58

Z devíti pacientů, kteří byli hospitalizováni s otravou krve po absolvování operací v nemocnici Frýdlant, zůstává v Krajské...

Případ zabíjení tygrů pokračuje, aktuálně došlo na návrh k podání...

čtvrtek, 8. listopadu 2018, 09:23

Kauza zabíjení tygrů, ve které figuruje známé cirkusácké jméno Ludvík Berousek, pokračuje. Nyní je návrh na podání obžaloby u...

Případ pěstírny, ve které zabavili policisté přes 2000 rostlin...

středa, 10. října 2018, 20:03

Pěstírnu marihuany ve Vratislavicích objevili policisté v roce 2014. V případu tehdy dominovalo sedm obžalovaných osob. Dnes se...

Petici proti chovu zvířat v cirkusu podepsalo 14 tisíc lidí

úterý, 9. října 2018, 16:05

Petici proti chovu zvířat v cirkusech podepsalo 14 tisíc lidí. Aktivisté ji předali ministerstvu zemědělství a chtějí, aby stát...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Šéf komunistů Filip odmítá nákup vrtulníků z USA

Předseda KSČM Vojtěch Filip nesouhlasí s chystaným nákupem 12 vrtulníků z USA. Podle něj jsou helikoptéry předražené, vadí mu i přesunutí výroby z Aera Vodochody. Případný nákup ovlivní postoj komunistů k další podpoře menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD, řekl Filip Radiožurnálu.

V devatenácti se odhodlal k natočení celovečerního filmu. Můj scénář přesvědčil i zkušené herce, říká mladý režisér

Je mu pouhých devatenáct let, jeho životním snem je režírování filmů a zatímco většina jeho vrstevníků tráví volný čas sportem nebo zábavou v klubech, on se raději zavře do střižny nebo obsluhuje kameru na place. Řeč je o Petru Hejzlarovi, který se pokouší o husarský kousek. Bez větších zkušeností s filmem se mu podařilo dát dohromady scénář filmu, který je natolik poutavý, že oslovi i více či méně zkušené herce. Společně s nimi nyní finišuje na přípravě filmu Z města na venkov, který by měl zamířit do českých kin v září letošního roku.

Policie obvinila kvůli prodeji bytů v Praze 1 na 30 lidí

Policie obvinila kvůli prodeji městských bytů v Praze 1 přes 30 lidí. Jsou mezi nimi zejména členové bývalého vedení městské části včetně někdejšího starosty Oldřicha Lomeckého a jeho zástupce Daniela Hodka a čelí obvinění, že jako zastupitelé hlasovali pro prodej bytů za nižší než obvyklé ceny. Uvedl to v pondělí server SeznamZprávy.cz. Podle znaleckého posudku, který si policie objednala, bylo pod cenou prodáno více než 20 bytů, a vznikla tak škoda za zhruba 40 milionů korun.