Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Sál frýdlantské nemocnice je stále zavřený, další provoz není narušen

 
pátek, 14. prosince 2018, 06:02

Případ otravy krve u devíti pacientů, kteří podstoupili v soukromé frýdlantské nemocnici různé operace, stále šetří policisté. Operační sál tak zůstává zavřený.

Operační sál soukromé Nemocnice Frýdlant ze skupiny EUC je už dva týdny zavřený, kvůli otravě krve, která se objevila u devíti z 16 pacientů operovaných v jednom týdnu. Kdy bude možné začít ve Frýdlantu znovu operovat, není zatím jasné.

Sály už nejsou zapečetěné, ale stále jsou zavřené. Otevřou se až po dohodě s krajskou hygienickou stanicí, řekla mluvčí nemocnice Dita Fuchsová. Příznaky otravy krve mělo devět pacientů ze 16, mužů a žen různého věku, kteří od 26. do 28. listopadu podstoupili ve frýdlantské nemocnici zákrok.

Šlo o různé operace - kolene, žlučníku či gynekologické zákroky. Operace dělaly různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, prováděli je různí anesteziologové i různé sestry. Pacienti s otravou museli být převezeni do nemocnic v Liberci a Jablonci, protože potřebovali intenzivní péči. Všichni už byli propuštěni s výjimkou starší ženy, která ve vážném stavu zůstává na anesteziologicko-resuscitačním oddělení liberecké nemocnice. „Její stav se nemění, stále je vážný,“ řekl primář oddělení Dušan Morman.

Ostatních sedm operovaných pacientů je podle Fuchsové v pořádku a také nemocnice zůstává dál v provozu s výjimkou operačního sálu. „Všechna ostatní oddělení fungují normálně, až do 21. prosince. Lékaři a sestry nepřetržitě poskytují péči na odděleních chirurgie a gynekologie. Na chirurgii například ošetřují drobné tržné a řezné rány, výrony, jsou připraveni přijmout pacienty na pozorování. Pokud pacient potřebuje operaci, nemocnice zajistí jeho převoz do jiné nemocnice,“ doplnila Fuchsová.

Příčina stále nejasná

Vedení nemocnice sestavilo vlastní tým, který prošetřuje postupy na operačních sálech. „Vysvětlení zhoršení zdravotního stavu u devíti z 16 pacientů operovaných různými technikami, v různé dny a různými lékařskými týmy ale dodnes neexistuje,“ dodala. Otravu krve u pacientů Nemocnice Frýdlant vyšetřuje policie pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti.

Testy ukázaly, že příčinou nebyly inhalační anestetikum ani chemické přípravky, které se používají k dezinfekci operovaného místa. V jedné z lahviček s anestetikem Propofol, které se aplikuje nitrožilně, byl ale prokázán acinetobacter. To je bakterie, která se vyskytuje i v zevním prostředí, u oslabených lidí však může vyvolat zápal plic, zánět či otravu krve.

Stejná bakterie byla v jednom z krevních vzorků od postižených pacientů. Nemocnici Frýdlant provozuje firma EUC (dříve Euroclinicum), která ji koupila v roce 2013. Nic podobného se podle Fuchsové v nemocnici v minulosti nikdy nestalo. Loni ve Frýdlantu provedli více než 2000 operací a 94.000 ošetření. Od ledna se chce nemocnice věnovat jednodenní chirurgii s personálním 24hodinovým zajištěním lékařské i sesterské péče. Zařízení má 80 lůžek, z toho 35 je akutních a 45 následné péče.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Migrant se v Belgii schoval do kamionu. Chtěl do Británie, dojel do...

čtvrtek, 13. prosince 2018, 11:42

Téměř čtyři dny strávil v nákladovém prostoru cizinec, který se chtěl dostat do Velké Británie. Jenže si vybral špatný kamion....

SOUTĚŽ: Chcete drbňáckej plecháček? Tak si o něj zasoutěžte

čtvrtek, 13. prosince 2018, 08:23

Protože jsem si všimla, jak moc se vám líbí můj plecháček, rozhodla jsem se jeden věnovat i vám, mým čtenářům. Padl vám do oka?...

FOTO: Přes noc nasněžilo až dvacet centimetrů. Těžký sníh láme stromy

středa, 12. prosince 2018, 09:11

Přes padesát výjezdů měli v noci na dnešek hasiči v Libereckém kraji. Těžký mokrý sníh láme stromy, které pak zablokují silnice,...

První sněžení komplikuje dopravu. Nehoda ráno zablokovala rychlostku...

úterý, 11. prosince 2018, 11:00

Poprvé výrazněji zasněžilo a hned z toho byly problémy na silnicích. Už ráno havarovalo nedaleko sjezdu na Jablonec ve směru na...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁŘ: Rychlý internet v obcích? Memorandum obcí nad Prahou ukazuje, jak na to

Všichni se shodují na tom, že rychlý a stabilní internet bude vytvářet základ naší konkurenceschopnosti v následující dekádě. Ale nejen to… Rychlý internet je také klíčovým pilířem pro vyrovnávání příjmových disproporcí mezi jednotlivými regiony. V analogovém světě je vzdálenost hlavní bariérou mobility na trhu práce, v digitálním světě ale tato bariéra padá. Takže otázka zní: Jak přivést do menších obcí rychlý a stabilní internet?

Sníst, nebo vyhodit prošlé potraviny?

Prošlé potraviny nepatří automaticky do koše. Spotřebitelská organizace dTest vydala praktického průvodce, který pomáhá určit, jestli je možné prošlou potravinu ještě sníst, nebo je už nutné ji vyhodit.

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území v obci Baghúz na východě Sýrie. S odvoláním na vyjádření mluvčího arabsko-kurdské koalice SDF podporované Spojenými státy Mustafy Bálího o tom informovala agentura Reuters. Vítězství SDF znamená podle mluvčího definitivní konec samozvaného chalífátu, který kdysi zabíral třetinu Sýrie a Iráku. Někteří reportéři ale přesto z oblasti hlásí další střelbu.