Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Příčinu otravy pacientů ve Frýdlantu zatím odborníci neodhalili

 
sobota, 22. prosince 2018, 11:17

Odborníci stále pátrají po tom, co vedlo k otravě devíti pacientů ve frýdlantské nemocnici. Zatím nemají k dispozici veškeré výsledky testů.

Hygienici stále neznají příčiny otravy krve u devíti pacientů operovaných na konci listopadu v soukromé Nemocnici Frýdlant za skupiny EUC. Zatím nejsou k dispozici ani všechny výsledky testů odebraných vzorků, zjišťování proto pokračuje, řekla mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

O příčinách podle ní není možné zatím spekulovat ani s ohledem na pokračující policejní vyšetřování. Podle Balašové hygienici pokračují v šetření epidemiologickou analýzou získaných dat a dostupných výsledků provedených odběrů. Prověřují použitá léčiva, druh anestezie, použité operační nástroje, operační přístroje, prostředí operačních sálů, ale také personál.

„Vzhledem ke složitosti epidemické události a skutečnosti, že nejsou k dispozici všechny výsledky odebraných vzorků dosud není šetření uzavřeno,“ dodala Balašová. Ve Frýdlantu zatím není podle ní možné ani obnovit operace, dokud nebudou k dispozici výsledky všech odběrů. Příznaky otravy krve mělo devět pacientů ze 16 mužů a žen různého věku, kteří od 26. do 28. listopadu podstoupili ve frýdlantské nemocnici zákrok. Šlo o různé operace - kolene, žlučníku či gynekologické zákroky.

Acinetobacter
To je bakterie, která se vyskytuje i v zevním prostředí, u oslabených lidí však může vyvolat zápal plic, zánět či otravu krve. Stejná bakterie byla také v jednom z krevních vzorků od postižených pacientů. Podle Balašové ale zatím stále není možné jednoznačně říci, že právě to je příčinou otravy.

dělaly různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, prováděli je různí anesteziologové i různé sestry. Pacienti s otravou museli být převezeni do nemocnic v Liberci a Jablonci, protože potřebovali intenzivní péči. Všichni už byli propuštěni s výjimkou starší ženy, která zůstává ve vážném stavu v liberecké nemocnici.

Policie otravu vyšetřuje pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti. Testy zatím ukázaly, že příčinou nebyly inhalační anestetikum ani chemické přípravky, které se používají k dezinfekci operovaného místa. V jedné z lahviček s anestetikem Propofol, které se aplikuje nitrožilně, byl ale prokázán acinetobacter.

Napsal(a) ČTK | Foto Nemocnice Frýdlant
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 21. prosince 2018, 19:14

V libereckém tunelu se střetl nákladní automobil s osobákem

pátek, 21. prosince 2018, 18:44

V tunelu v centru Liberce se na silnici první třídy č. 35 ve směru na Prahu střetl nákladní automobil s osobním vozem.

POLITICKÁ KORIDA: Deset let od MS v lyžování. Mělo by město pořádat...

čtvrtek, 20. prosince 2018, 18:05

V únoru uplyne deset let od světového šampionátu v klasickém lyžování v Liberci. Mistrovství skončilo dluhy, trestními oznámeními...

VIDEO: Předvánoční přírůstek. V Liberecké ZOO se narodila dvě lví...

úterý, 18. prosince 2018, 11:06

Lvice Shani porodila v noci na pátek v liberecké ZOO dvě zdravá mláďata. Jde o velmi vzácný počin, lva berberského se v Liberci...

FOTO: Zabití a vykuchání psa, prodej vánočního psího masa vzbudil na...

neděle, 16. prosince 2018, 18:49

„Ochutnejte psí maso!“ „Kapr také cítí bolest!“ Tak lákali liberečtí aktivisté kolemjdoucí ke svému stánku na Fügnerce, kde...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁŘ: Rychlý internet v obcích? Memorandum obcí nad Prahou ukazuje, jak na to

Všichni se shodují na tom, že rychlý a stabilní internet bude vytvářet základ naší konkurenceschopnosti v následující dekádě. Ale nejen to… Rychlý internet je také klíčovým pilířem pro vyrovnávání příjmových disproporcí mezi jednotlivými regiony. V analogovém světě je vzdálenost hlavní bariérou mobility na trhu práce, v digitálním světě ale tato bariéra padá. Takže otázka zní: Jak přivést do menších obcí rychlý a stabilní internet?

Sníst, nebo vyhodit prošlé potraviny?

Prošlé potraviny nepatří automaticky do koše. Spotřebitelská organizace dTest vydala praktického průvodce, který pomáhá určit, jestli je možné prošlou potravinu ještě sníst, nebo je už nutné ji vyhodit.

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území v obci Baghúz na východě Sýrie. S odvoláním na vyjádření mluvčího arabsko-kurdské koalice SDF podporované Spojenými státy Mustafy Bálího o tom informovala agentura Reuters. Vítězství SDF znamená podle mluvčího definitivní konec samozvaného chalífátu, který kdysi zabíral třetinu Sýrie a Iráku. Někteří reportéři ale přesto z oblasti hlásí další střelbu.