Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Příčinu otravy pacientů ve Frýdlantu zatím odborníci neodhalili

 
sobota, 22. prosince 2018, 11:17

Odborníci stále pátrají po tom, co vedlo k otravě devíti pacientů ve frýdlantské nemocnici. Zatím nemají k dispozici veškeré výsledky testů.

Hygienici stále neznají příčiny otravy krve u devíti pacientů operovaných na konci listopadu v soukromé Nemocnici Frýdlant za skupiny EUC. Zatím nejsou k dispozici ani všechny výsledky testů odebraných vzorků, zjišťování proto pokračuje, řekla mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

O příčinách podle ní není možné zatím spekulovat ani s ohledem na pokračující policejní vyšetřování. Podle Balašové hygienici pokračují v šetření epidemiologickou analýzou získaných dat a dostupných výsledků provedených odběrů. Prověřují použitá léčiva, druh anestezie, použité operační nástroje, operační přístroje, prostředí operačních sálů, ale také personál.

„Vzhledem ke složitosti epidemické události a skutečnosti, že nejsou k dispozici všechny výsledky odebraných vzorků dosud není šetření uzavřeno,“ dodala Balašová. Ve Frýdlantu zatím není podle ní možné ani obnovit operace, dokud nebudou k dispozici výsledky všech odběrů. Příznaky otravy krve mělo devět pacientů ze 16 mužů a žen různého věku, kteří od 26. do 28. listopadu podstoupili ve frýdlantské nemocnici zákrok. Šlo o různé operace - kolene, žlučníku či gynekologické zákroky.

Acinetobacter
To je bakterie, která se vyskytuje i v zevním prostředí, u oslabených lidí však může vyvolat zápal plic, zánět či otravu krve. Stejná bakterie byla také v jednom z krevních vzorků od postižených pacientů. Podle Balašové ale zatím stále není možné jednoznačně říci, že právě to je příčinou otravy.

dělaly různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, prováděli je různí anesteziologové i různé sestry. Pacienti s otravou museli být převezeni do nemocnic v Liberci a Jablonci, protože potřebovali intenzivní péči. Všichni už byli propuštěni s výjimkou starší ženy, která zůstává ve vážném stavu v liberecké nemocnici.

Policie otravu vyšetřuje pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti. Testy zatím ukázaly, že příčinou nebyly inhalační anestetikum ani chemické přípravky, které se používají k dezinfekci operovaného místa. V jedné z lahviček s anestetikem Propofol, které se aplikuje nitrožilně, byl ale prokázán acinetobacter.

Napsal(a) ČTK | Foto Nemocnice Frýdlant
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 21. prosince 2018, 19:14

V libereckém tunelu se střetl nákladní automobil s osobákem

pátek, 21. prosince 2018, 18:44

V tunelu v centru Liberce se na silnici první třídy č. 35 ve směru na Prahu střetl nákladní automobil s osobním vozem.

POLITICKÁ KORIDA: Deset let od MS v lyžování. Mělo by město pořádat...

čtvrtek, 20. prosince 2018, 18:05

V únoru uplyne deset let od světového šampionátu v klasickém lyžování v Liberci. Mistrovství skončilo dluhy, trestními oznámeními...

VIDEO: Předvánoční přírůstek. V Liberecké ZOO se narodila dvě lví...

úterý, 18. prosince 2018, 11:06

Lvice Shani porodila v noci na pátek v liberecké ZOO dvě zdravá mláďata. Jde o velmi vzácný počin, lva berberského se v Liberci...

FOTO: Zabití a vykuchání psa, prodej vánočního psího masa vzbudil na...

neděle, 16. prosince 2018, 18:49

„Ochutnejte psí maso!“ „Kapr také cítí bolest!“ Tak lákali liberečtí aktivisté kolemjdoucí ke svému stánku na Fügnerce, kde...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Soud vynese rozsudek ve sporu o autorství loga hodinek Prim

Krajský soud v Hradci Králové by měl dnes odpoledne vynést rozsudek ve sporu o autorství loga hodinek Prim. U soudu proti sobě stojí firmy Elton hodinářská z Nového Města nad Metují a MPM-Quality z Frýdku-Místku, které o značku Prim vedou dlouholetý spor.

Mediální magnát zakládá politické hnutí List Jaromíra Soukupa

Mediální podnikatel Jaromír Soukup zakládá politické hnutí List Jaromíra Soukupa. Chce bránit národní zájmy před zkorumpovanými politiky a oligarchy. Majitel mediálních firem Médea Group a Empresa Media to dnes oznámil ve své televizi Barrandov v pořadu Moje zprávy.

Byl čin Jana Palacha a dalších ,,pochodní“ hrdinský nebo šlo jen o demonstraci, která skončila smrtí?

I po tolika letech je sebevražedná vlna rozpoutaná Janem Palachem, kterého následovali Josef Hlavatý, Miroslav Malinka, Jan Zajíc a Evžen Plocek předmětem diskuzí. Někteří je obdivují jako hrdiny, jiní považují jejich smrt za zbytečně velkou oběť.