Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Chyba není ve zvířeti, ale v člověku, jeho majiteli

 
pondělí, 22. února 2016, 13:07

Dvanáct elegantních koní, dvanáct různých osudů a především dvanáct zachráněných životů. Tak by se jednoduše dalo okomentovat stádečko koní, které chovají ve Ferdinandově nedaleko Hejnic. Se všemi těmi příběhy je úzce spjata Nikola Kňavová, mladá žena, které osudy zvířat nebyly lhostejné. A možná právě proto stále mohou všichni běhat po pozemských pastvinách.

Spousta vašich koní měla ještě před tím, než se dostala k vám, takřka nalinkovanou poslední cestu. Čekal je nejistý osud nebo rovnou jatka. Jak jste se k nim vůbec dostala?

Vlastně náhodou. Před pár lety jsem měla jednoho svého koně a dalšího měla u mě ustájeného jedna slečna. Jenže časem začala zjišťovat, že vlastnit koně není zase tak jednoduché, docházely jí peníze, přestala platit za ustájení, pak už neměla ani na krmení, a tak se rozhodla koně dát na jatka. No a já, která už jako malá holka chtěla zachránit všechny koně na světě, jsem to odmítla dopustit, dohodla se s ní a o koně se postarala.

Kůň vám tedy už zůstal. Ale přibyly další…

Tak nějak se to seběhlo a stejná majitelka si přivezla ještě další tři koně a s těmi to dopadlo podobně. Zůstali u nás natrvalo. A tak nějak postupně přicházeli koně další. Nejčastěji koně, kterých se jejich majitelé chtěli zbavit údajně proto, že jsou zkažení nebo zlí. Teď jich máme dvanáct.

Kolem všech těch koní se pohybují lidé, děti, jezdí se s nimi na vyjížďky do přírody, tak to asi s tím, že jsou zlí, není až tak úplně pravda.

Naší prací s těmi koňmi se snažíme dokázat, že chyba není ve zvířeti, ale v člověku, v jeho majiteli. Že při problémech v komunikaci není řešením zbavit se koně, ale změnit přístup. A všichni naši koně jsou toho důkazem. Jejich chování bylo zapříčiněno buď špatným zacházením bývalých majitelů nebo pouhou neznalostí nebo nedostatkem zkušeností.

Starat se o tolik zvířat je ale určitě dost drahé. A co na vaše stádo říkají lidé?

Levné to není, ale koně nezůstávají našimi. Když se srovnají, dostanou do kondice, nabízíme je novým majitelům. Neprodáváme je za peníze, za účelem zisku. Od nového majitele nechceme peníze, sepíšeme smlouvu a máme podmínku, že musí zůstat ustájení u nás. A tak je i zajištěné financování. Pomoci ale může každý, třeba tím, že si přijede zajezdit nebo se podívat.

Lidé jsou různí. Tím, že k nám přichází koně v různém stavu a často i hubení, už na nás párkrát přišla na oznámení veterinární kontrola kvůli týrání koní. Bohužel jsou i lidé, kterým vadíme, a tak jsme řešili i naschvály. Nejhorší asi bylo, když někdo nalil do pitné vody koní fridex.

Příběhy některých koní z Ferdinandova:

MÍŠA – Osmnáctiletý chladnokrevník Míša přišel do Ferdinandova v roce 2013, kdy byl  začervený, zchvácený, s rakovinou kopyt a silně podvyživený. Po těžkém boji, kdy se valášek až na popáté úspěšně odčervil, se začal bleskově řešit stav kopyt a výživný stav. Jelikož rakovina a schvácení mají opačné léčebné postupy, bylo otázkou, který z problémů řešit dříve. Po řadách antibiotik a přikládání modré skalice, a co nejlepšího zafixování kopyta, se podtrhlo rozšíření rakoviny a přišlo na řadu zchvácení. Další na řadě bylo dávkování krmiva. Podvýživa nám nedovolila nacpat koníka co největším množstvím žrádla. Muselo se tedy velice rozvážně a po konzultacích přidělovat seno, vitamíny i ostatní krmivo, aby se Míšovi ještě více neuškodilo. Do dnes se Míšovi musí dělat kopyta častěji než ostatním koním, ale to je už jediná známka ze všech jeho již zažehnaných obtíží.

BEN - Benův příběh začíná pochmurně, a to ještě před jeho narozením. Paní, která vlastnila kobylu (Benovu maminku) měla souseda, který vlastnil hřebce (Benova tatínka) a jednoho krásného dne se hřebec rozmyslel, že nebude na kobylu koukat jen přes plot a po chvilce vyznávání lásky se o pár měsíců později narodil uzlíček neštěstí. Majitelka nechtěla mít s hříbátkem starosti, tak zvolila pro ni nejjednodušší cestu a tou byla jatka. Do toho ale vkročila jiná paní, která viděla výdělek v tom, koupit hříbátko za jateční cenu. Což vzhledem k jeho váze znamenalo opravdu pár korun a prodat ho zase dál. Majitel poté zůstal sice už stálý, ale Beneček putoval z jedné stáje do druhé, až nakonec doputoval do Ferdinandova.

SORBON - Sorbon do Ferdinandova přišel jako 12tiletý, bez znalostí základních návyků. Bývalým majitelem byl pán postaršího věku, který měl koní více, a to pouze jako mazlíky. Sorbon, jakožto hřebec, neměl mezi samými kobylami moc velké prostory pro výběh, proto ho pán musel nechávat převážně uvázaného ve stodole. Vzhledem ke svému vysokému věku už se nezvládal o koně starat, a tak se rodina rozhodla postarat o prodej. Lidé však o dvanáctiletého neosahaného hřebce zájem neměli. Zdálo se, že Sorbon skončí na jatkách. Ale o situaci se dozvěděli ve Ferdinandově, a tak ho převezli z Českých Budějovic. K novým lidem je zpočátku nedůvěřivý, ale hned jak si zvykne, je mazlivý. S koníkem pracují ze země a den ode dne dělá obrovské pokroky. Je vnímavý, učenlivý a rád spolupracuje.

Více zde: http://www.kone-ferdinandov.cz

Napsal(a) Růžena Rumělková
 


 

Kam dál?

V Görlitz bude horko. Na začátek března se tam svolávají neonacisté

úterý, 9. února 2016, 14:23

Demonstraci „proti zradě německých zájmů“ chystají na 5. března v nedalekém Görlitz členové neonacistické strany Die Rechte....

Volgogradská se dočká opravy. Ale postupně, v několika etapách

středa, 3. února 2016, 13:56

Průjezd Volgogradskou ulicí není v současnosti žádným příjemným zážitkem. I město uznává, že ulice si pořádnou rekonstrukci...

Příběhy domů: Zauhlovačku stavěli váleční zajatci. Teď je technickou...

pátek, 8. ledna 2016, 12:46

V posledních dnech se o ní hodně mluví. Těsně před Vánoci se stala technickou památkou a vzniknout v ní má výtvarný ateliér s...

Svijany zvažují výstavbu pivovaru v gruzínském Tbilisi, vyšlo by to...

pátek, 18. prosince 2015, 17:07

Pivovar Svijany zvažuje výstavbu pivovaru v gruzínském Tbilisi. Firma tam chce vybudovat podnik o kapacitě několika set tisíc...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zamrzlé rybníky musí rybáři provzdušňovat. Jarní výlovy by mohly začít v polovině března

Třeboňští i novohradští rybáři stále provzdušňují rybníky. I když teď přes den teploty v kraji stoupají až k deseti stupňům nad nulu, rybníky jsou většinou ještě zamrzlé. Jarní výlovy by mohly začít už v polovině března.

Trump pozval Babiše do Bílého domu

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše (ANO) do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve Spojených státech by se měla uskutečnit 7. března. Babiše o pozvání informoval americký velvyslanec v Česku Stephen King, řekl český premiér novinářům při návštěvě Izraele. Informaci zároveň King zveřejnil na twitteru. Podle Babiše je pozvání vyvrcholením vztahů mezi ČR a USA, ministerstvo zahraničí to označilo za úspěch české diplomacie. King očekává brzké oficiální potvrzení pozvání z Bílého domu.

V hovězím z Polska se našla salmonela, zavádějí se kontroly

Stát zavádí od čtvrtka kontroly zdravotní nezávadnosti veškerého hovězího masa dovezeného z Polska před jeho uvedením na trh. Důvodem je zjištění veterinářů, že asi 700 kilogramů polského hovězího masa, které bylo skladováno ve středních Čechách u společnosti Frost Logistics, obsahovalo bakterie salmonely. Nyní se zkoumá, zda se prodalo koncovým zákazníkům. Na mimořádném briefingu to oznámil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Vzorky z masa odebírali veterináři v minulém týdnu, dnes přišly výsledky.