Počasí dnes13 °C, zítra19 °C
Pátek 29. března 2024  |  Svátek má Taťána
Bez reklam

Bunkr v Ruprechticích měl upozornit na úder imperialistů

Chodím roky kolem a přemýšlím, kde se tady ten řopík vzal. A nakonec jsem na to přišel. Žádný řopík – tedy lehké opevnění postavené před druhou světovou válkou – to totiž není. Jde o pozorovatelnu Civilní obrany z přelomu padesátých a šedesátých let.

Řopík to skutečně být nemůže, protože linie lehkých opevnění vedla jinudy a i směr pozorovatelen (střílen) by vedl jinam. Tenhle objekt stojí ve svahu nedaleko kapličky u Obrázku a je nasměrován na Liberec. Člověk v něm měl sledovat oblohu, kdyby se na Liberec řítily bombardéry imperialistů ze západu, nebo snad atomovka, která by město srovnala se zemí. A umístění bylo vybráno dobře, je z ní vidět celá liberecká kotlina.

Dneska už ten výhled zastínily břízy a další stromy, pozorovatelna je navíc hermeticky uzavřená, scházejí se u ní asi mladí, kteří tu popíjejí.

Každopádně pokud v pozorovatelně skutečně někdo sedával, muselo to být hodně stísněné.

Historie pozorovatelen

Objekty pozorovatelen vznikaly na našem území od padesátých let a měli chránit strategická místa v zemi. Například na Kladně byly umístěné i na věžácích a byl z nich rozhled na celé město i okolí. Poslední pozorovatelny ale u nás byly postaveny až v osmdesátých letech, kdy vznikla i pozorovatelna ve Vratislavicích.

Autoři

Štítky pozorovatelna, civilní, obrany, Ruprechtice, druhá světová válka, Liberec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Bunkr v Ruprechticích měl upozornit na úder imperialistů  |  Krimi  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.