Počasí dnes13 °C, zítra19 °C
Pátek 29. března 2024  |  Svátek má Taťána
Bez reklam

Na Liberecku výrazně vzrostl zájem o pěstounskou péči

V posledních letech výrazně vzrostl zájem o pěstounskou péči na přechodnou dobu zároveň s tím, jak se profesionalizovala. Přibylo ale také uchazečů o dlouhodobou pěstounskou péči, i když ne tak výrazně. Za poslední dva roky přijaly úřady 46 žádostí o dlouhodobou pěstounskou péči a 60 žádostí o péči na přechodnou dobu.

"Odborně bylo v posledních letech posouzeno 64 zájemců - párů nebo jednotlivců, o pěstounskou péči na přechodnou dobu. Na základě odborných posouzení prošlo pouze 21 uchazečů," doplnil krajský radní pro sociální věci Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj). Zařazení nového uchazeče do evidence pak trvá půl roku, v současné době tak v rámci kraje tuto péči zajišťuje jen 14 rodin či jednotlivců. V jejich péči může být dítě nejvýše rok, pak se buď má vrátit do biologické rodiny, nebo se jeho situace řeší přechodem do jiné formy náhradní rodinné péče.

Pěstounská péče na přechodnou dobu se původně prosadila zejména jako raná péče. V ideálním případě přišlo dítě do náhradní rodiny přímo z porodnice a po velmi krátké době přešlo do péče adoptivních rodičů. "Přijetím nového Občanského zákoníku se situace pro dítě i pro pěstouny podstatně změnila," upozornila psycholožka Simona Bělská. Praxe podle ní ukazuje, že děti zůstávají v přechodné péči mnohem déle, nezřídka celý rok a to může být problém. Protože přechod do jiné rodiny v tomto věku může být pro dítě velkým traumatem.

Náhradní rodinná péče nyní dostává přednost před ústavní, kapacity jsou však zatím nesrovnatelné. V Libereckém kraji je v současné době jen 14 rodin či jednotlivců poskytujících pěstounskou péči na přechodnou dobu, většinou jsou schopny se postarat jen o jedno dítě, výjimečně o dvě. V kraji jsou také čtyři zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc s kapacitou 59 dětí a více než 400 míst má kraj v dětských domovech a výchovných ústavech. Ty jsou dnes využity zhruba z 80 procent, jen polovina dětí je ale z Libereckého kraje.

"Krajský úřad Libereckého kraje nevede evidenci pěstounů a osvojitelů, kteří již převzali dítě. Nelze uvést údaj o počtu pěstounů," sdělila vedoucí krajského oddělení sociální práce Ivana Vedralová. Evidence na krajském úřadu končí podle ní zprostředkováním náhradní rodinné péče. "Do péče dlouhodobého pěstouna je dítě umístěné zpravidla v krátké době po zařazení. S ohledem na to, že je nutné všem dětem, které nevyrůstají v rodině hledat náhradní rodinné prostředí, je stále potřeba podporovat nové žadatele o pěstounskou péči," dodala. Zájemci o adopci, čekají podle Vedralové v Libereckém kraji na dítě v průměru dva roky.

Napsala ČTK a Michael Daněk

Štítky pěstounská péče, Liberecký kraj, rodina, Petr Tulpa, Starostové pro Liberecký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Na Liberecku výrazně vzrostl zájem o pěstounskou péči  |  Krimi  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.