Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nastane JOJO efekt? Měsíc po návratu k jídlu

 
čtvrtek, 15. května 2014, 07:46

V úterý 8. dubna v 19.00 hodin uběhl přesně měsíc od chvíle, co jsem opět začal jíst po 33 dnech bez jídla, kdy jsem pil pouze čistou vodu. Kolik vážím a kolik hodin potřebuji spát? Jaký je můj jídelníček a co JOJO efekt? Nastal vůbec? Přeji vám všem příjemné čtení.

V úterý 8. dubna v 19.00 hodin uběhl přesně měsíc od okamžiku, kdy jsem po 33 dnech bez jídla opět začal jíst.

Celý  měsíc jsem pravidelně dostával různé dotazy od známých i neznámých lidí na sociálních sítích i osobně. Od extrémně pozitivních po extrémně negativní. Jsem za to rád. Je třeba naučit se diskutovat a být konfrontován s různými názory, ne všichni musí okamžitě chápat a být z toho nadšeni, proč jsem 33 dní nejedl a pil jen čistou vodu. Odpovídal jsem na většinu dotazů, pokud mi to bylo umožněno. Věcně jsem komunikoval a vysvětloval své názory a postoje, a hlavně jsem vždy respektoval názor druhých lidí. Vždyť v tom je ta krása – přestavte si, že bychom byli všichni stejní!

Kolik vážím a proč neočekávám jojo efekt?

Od návratu k jídlu uběhl téměř měsíc, což je asi krátká doba na to, dělat 100% závěry. Za pár měsíců si alespoň budu moci porovnat, zdali se můj současný odhad slučuje s realitou.

Ale JOJO efekt neočekávám z následujících důvodů:

Měřím 172 cm. Po studiu na vysoké škole, kdy jsem byl díky tvrdým tréninkům plný
svalů, jsem vážil 72 kg. V současném věku, již bez této svalové hmoty, jsem dosáhl nejnižší váhy 68,2 kg (2. den po návratu k jídlu), dnes se má váha pohybuje v rozmezí 69–71 kg.

Můj současný jídelníček:

Po probuzení  teplá voda s citronem. Oběd většinou v restauraci thajská, čínská, japonská nebo indická kuchyně (polévky, vegetariánské jídlo - zelenina, tofu, rýže). Občas vitariánská restaurace. Večeře doma, „kompletní talíř“ nebo občas oříško-mandlovo-semínková mánie.

Piji neperlivou vodu, čerstvý zázvorový nebo mátový čaj. Na regeneraci jater ostropestřecový olej a detoxikační jarní čaj. Pondělky většinou nejím, jen piju vodu.

Kdy začnu zase normálně jíst?

Někteří z vás se ptají, kdy začnu opět normálně jíst, tzn. knedlo-vepřo-zelo, vepřový řízek nebo guláš se šesti. Běžná strava většiny našeho národa. Pro mne je však „normální stravou“ můj současný jídelníček a nemám důvod ho měnit. Nejím maso, protože se špatně a dlouze tráví a nemám na něj chuť. Živočišnou bílkovinu jsem nahradil bílkovinou přírodní (luštěniny, tofu). Maso mi navíc blokuje přísun pránické energie do těla, kterou získávám  čchi kungem.

Proč lidé tloustnou, co zajídají?

Jedna z mentálních a emocionálních příčin, proč člověk tloustne, je zajídání různých strachů
a obav. V průběhu 73 dní jsem zhubl 28 kg a nejedl 33 dní. Velké množství negativních vlastností (škodolibost, mstivost, nedůvěra, sebestřednost, egoismus, agresivita) a bloků se utlumilo nebo úplně z mého těla odešlo. Jsem vnitřně klidnější a vyrovnanější. Nemám důvod nic zajídat.

Hlídám se nějak, stresuji se, zda jím víc?

Nijak zvlášť na jídlo ani na množství potravy nemyslím. Jen jsem zaregistroval, že po větší porci se cítím být více unavený. Pocit hladu většinou nemám.

Kolikrát denně plánuji jíst?

V krátkém časovém horizontu bych rád střídal frekvenci příjmu potravy „1x denně jeden den, 2x denně druhý den“. Musím však ještě počkat, až se vnitřně nabažím pocitu, že mohu jíst J. Poté můžu začít.

JOJO efekt?

Jsem spokojený a vyrovnaný. Mé tělo nemá žádný důvod opět nabrat kila tuků a vrátit se k původním rozměrům. Nevrátil jsem se ke svým dřívějším stravovacím návykům (zatím J).

Neočekávám tedy žádný JOJO efekt.

Minulý týden jsem byl na dovolené, strava plná penze. První dva dny jsem maličko snídal, obědval i večeřel. Malé porce a hlavně zeleninu. Večer jsem si dal nealko Mojito, ořechy kešu a mandle. Byl jsem úplně plný a přejedený, další dny jsem snídal jen teplou vodu s citronem, k obědu půlka předkrmu rýžové vegetariánské rolky nebo zeleninové polévky a pak „velká“ večeře.

Kolik hodin potřebuji spát?

Spím většinou od 3.00 do 7.30 hodin, pokud někam necestuji nebo nejsem v cizině. Protože nezatěžuji své tělo těžkou stravou a velkým množstvím jídla, není unavené a tím pádem nepotřebuje tolik spát. 

Zdravotní komplikace?

Musím poslouchat a vnímat své tělo, stále se mi ještě čistí nohy (klouby za prsty na obou nohou a levý nárt). Nevyčistily se mi horní dutiny („šimrá“ mne čelo nebo oči - pocit jako pěna ve vaně). Jinak jsem žádné komplikace nezaznamenal.

Obnova svalové hmoty?

Začal jsem lehce posilovat břicho a na dovolené jsem plaval. Rád bych dělal více kliky, ale neohnu zatím prsty na noze. Do posilovny se mi chodit zatím nechce.

Jak pokračuji ve cvičení čchi kung?

Když jsem začal opět jíst, tak jsem cvičil večer 1x denně. Byly dokonce 3 dny i bez cvičení, nechtělo se mi. Poté jsem cvičil v 1.00 hodinu a pořád jsem se posouval v čase dopředu. Od dubna cvičím 2x denně. Chtěl bych začít chodit spát dříve (mezi 1.30 - 2.00 hodinou) a vstávat kolem 6.00 hodiny, abych mohl začít den cvičením čchi kung, protože když vstanu v 7.30 hodin, tak běžím rovnou do práce.

Jak reaguje okolí na úbytek váhy?

V počátečním období si většina lidí myslela, že jsem prodělal vážnou nemoc. Dnes mě lidé, kteří mě dříve neznali, neshledávají nijak zvláštním. Ti, co mě znají a dlouho mě neviděli, jsou překvapeni, že jsem poněkud hubenější. Ptají se mě, čím jsem toho dosáhl. Ti, co se se mnou setkávají častěji, vidí, jak je moje kůže elastičtější a dostává zdravou barvu. Nevypadám vyzáble, mám pouze vyvěšenou kůži na břiše a měkký zadek.  

Co moje psychika a emoce?

Mám větší vnitřní klid a chovám se vyrovnaněji. Mám prázdnější hlavu, nehoní se mi v ní tolik myšlenek pořád dokola, jako dřív.

Standardně pracuji na několika různých věcech najednou, ale neprožívám tolik „svoji“ přesnou představu o výsledku. Pracuji ve stejně rychlém tempu, ale v pohodovější náladě.

Úplný klid mysli? To zatím neznám. Narážím tím na myšlenku: „Štěstí rovná se klid mysli.“ Nejsem vzteklý, když pospíchám a někdo mě zdržuje, většinou si vzniklé komplikace zpracuji v sobě. Pokud se mi to nepodaří, tak si vyměníme názory, ale nejsem už tak agresivní, jako jsem býval dříve. Nechodím druhým tak do těla. Vysvětluji ve větším klidu a pozorněji vnímám, zda mi druhá strana opravdu rozumí.

Neberu osobně rozdílné názory druhých lidí. Poznám to podle diskusí, které vedu s lidmi například i na téma moje ztráta váhy. Dříve bych neodolal a udělal bych z některých lidí naprosté blbce, ale dnes respektuji, že máme jiné názory, a už si nemyslím, že mám patent na rozum.

Zajímavosti?

Příjemná prkotina. Užívám si nákupy nového oblečení, mohu si koupit oblek, džíny, trička, svetry… takové, jaké jsem si vždy kupovat chtěl, ale v mých velikostech se buď nevyráběly, nebo jsem vypadal jak Medvídek Koala J, nejlepší byl vždy svetr s „Milanem“.

Bílá barva

Začíná se mi líbit bílá barva na oblečení. Nikdy jsem bílé oblečení, kromě kimona, nenosil, ale dnes nakupuji trička, která mají z větší části bílou barvu, to stejné platí pro spodní prádlo a ponožky.  

Celkově mám sám ze sebe velkou radost a dobrý pocit. Cítím se fyzicky lépe a změnil jsem mnoho svých názorů a postojů. Uvidíme, kam mě moje životní cesta ještě zavede.

Napsal Stanislav Petříček

 


 

Kam dál?

Do Hanychova nepojedou tramvaje. Na týden je nahradí autobusy

pondělí, 7. října 2013, 15:38

Liberečáci, opět se připravte na tramvajovou výluku. Od nadcházející soboty do neděle 20. října se nedostanete tramvají do...

Starostka Višňové: Voda opadla, teď budeme řešit komáry

středa, 26. června 2013, 11:25

Zatímco hladiny řek v noci z úterý na středu začaly klesat, starostové obcí řeší další problémy spojené s povodněmi, které...

Vraťte se do historie Ještědu. Slaví už 40 let

pondělí, 24. června 2013, 07:00

Výstavu, která vám umožní nahlédnout do historie horského hotelu a vysílače na Ještědu, přichystali v Severočeském muzeu v...

Neohrožený sympaťák z reklamy je tak trochu od nás

sobota, 22. června 2013, 16:00

Není vám ten chlápek v reklamě na pivo Radegast povědomý? Nebo se mi to jenom zdá? No, kdo se nezeptá, ten se nic nedozví. Už...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Havárie v liberecké spalovně. Těžce...

  • Na libereckém nádraží se chtěl oběsit muž,...

  • Přepadl několik heren, policie po něm pátrá,...

  • Čelní srážka u Globusu. Při nehodě se...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Maření spravedlnosti. Nový trestný čin, který může spravedlnost sám mařit

Pokud po sněmovně kývne i senát a prezident, bude mít český trestní řád nový paragraf – maření spravedlnosti. Měl by postihovat předkládání falešných nebo pozměněných důkazů a také na navádění ke křivému obvinění nebo výpovědi. Jeho kritici ovšem upozorňují, že je nejen nadbytečný, ale v důsledku může zpomalit řízení před soudem. Tedy spravedlnost de facto mařit.

V Mnichově v poledne začíná 185. ročník Oktoberfestu

V Mnichově dnes v poledne začíná 185. ročník Oktoberfestu. Tradiční pivní festival i letos přinese dražší pivo, jehož cena poprvé překročí hranici 11 eur za litr. Přesto pořadatelé očekávají, že Oktoberfest do 7. října znovu navštíví přes šest milionů lidí.

Vnitro poskytne součinnost při hledání syrských sirotků

Zástupci neziskových organizací spolu s europoslankyní Michaelou Šojdrovou (KDU-ČSL) dostali na dnešní schůzce od premiéra Andreje Babiše (ANO) za úkol vybrat syrské sirotky, kteří by mohli být z uprchlických táborů přesunuti do Česka. Stát prostřednictvím ministerstva vnitra poskytne součinnost, následně by je byl ochoten přijmout. Po setkání s Babišem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) to novinářům řekla Šojdrová.