Počasí dnes3 °C, zítra5 °C
Sobota 20. dubna 2024  |  Svátek má Marcela
Bez reklam

Řemeslníci na Frýdlantsku se učí zachraňovat podstávkové domy

Řemeslníci na Frýdlansku se díky dotacím z Evropských fondů učí zachraňovat cenné podstávkové domy, které jsou jedinečnou památkou lidové architektury. Tento typ roubených domů je typický pro oblast české, německé i polské části Euroregionu Nisa.

V projektu se uskutečnilo šest kurzů, v nichž se 85 řemeslníků a lidí, kteří se o záchranu podstávkových domů zajímají, učilo zapomenuté techniky a triky předků.

Podstávkové domy vznikly pravděpodobně už v 15. a 16. století. Domy kombinují hrázděnou a blokovou stavbu. Bloková světnice - podobná dřevěné truhle - je obklopena nosnou konstrukcí, která nese střechu nebo poschodí hrázděné či roubené stavby. Právě nosná konstrukce - podstávka - dala domům jméno. Po staletí byla tato konstrukce přizpůsobována novým požadavkům, podobné domy se tak stavěly ještě v 19. století.

Díky projektu zaměřeného na kvalitní řemesla se oprav dočkal i zhruba 200 let starý podstávkový dům v Dlouhé ulici ve Frýdlantu, který je spojen s historií české školy a dnes slouží jako komunitní centrum. "Mnohokrát jsem v průběhu toho dvouletého projektu slyšela, že by bylo dobré, kdyby v něm byly peníze i na nějakou investici, aby se to, o čem se píše a mluví, dalo na nějaké stavbě ukázat. My jsme toho mohli udělat jen maličko, jen v rámci těch kurzů," poznamenala koordinátorka projektu Jitka Doubnerová. Dotační program byl podle ní zaměřen na vzdělávání a jeho výsledkem jsou vzdělávací materiály.

I malé peníze ale mohou pomoci. V rámci kurzů se podařilo opravit třeba původní kachlová kamna v domku. "Jsou přestavěná, protože chyběly některé původní kachle, tak z boku, kde to není vidět, jsou dostavěné z jiných kachlí. Taková kachna stojí kolem 64.000 až 70.000 korun, my jsme je opravili asi za 15.000," řekl Milan Maršálek, který se na obnově domu podílel. "Opravili jsme je v rámci programu a snažili jsme se v něm i vysvětlit, že není nutné všechno zbořit, všechno vyhodit, ale že se dá spousta věcí i opravit. Že třeba u dveří stačí opravit jedno prkýnko a není nutné nechat dělat repliku celých dveří," dodal.

Podstávkových domů jsou v Libereckém kraji desítky a odborníci odhadují, že se jich na severu Čech, v Horní Lužici a Dolním Slezsku zachovalo na 19.000. Mezi nejznámější ukázky této architektury v Libereckém kraji patří Dlaskův statek u Turnova na Semilsku, Vísecká rychta v Kravařích na Českolipsku a rodný dům malíře Josepha Führicha v Chrastavě. Mnohé domy už svou původní tvář dávno ztratily kvůli necitlivým zásahům a přestavbám v minulých desetiletích. Některé se ale majitelé snaží zachránit a právě jim by materiály z projektu i proškolení řemeslníci mohli pomoci.

Napsala ČTK

Štítky dům, projekt, Frýdlantsko, řemeslo, Euroregion Nisa, Liberecký kraj, Česko, Frýdlant

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Řemeslníci na Frýdlantsku se učí zachraňovat podstávkové domy  |  Krimi  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.