Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

KOMENTÁŘ: Brouci a babky pod sněhovou čubkou

 
sobota, 16. prosince 2017, 15:58

Liberec je krásné město plné zajímavých lidí a míst. Je také plné zajímavých míst, kde nejsou žádní zajímaví lidé, nebo vlastně vůbec žádní lidé. Jedním takovým místem je funkcionalistický dům Brouk a Babka z roku 1936, který v posledních letech chátral, a dávno zašlou slávu a kočující zákazníky vyhlížel jen přes zaprášená okna.

Ale to se snad změní po příchodu nového vlastníka, pana Lukáše Puchty, který v něm plánuje otevřít svůj kamenný obchod SNOW BITCH. Sněhová čubka je dost zajímavý název pro obchod a to samo o sobě může budit kontroverzi. Pan Puchta šel ještě dál, architekti ze studia Mjölk si povšimli, že obnovený neonový nápis na fasádě památkově chráněného domu někdo sundává a nahrazuje novým. Utrpěli šok a zburcovali velkou část architektonické, kulturní a designérské liberecké obce, naplánovali událost „Brouk+Babka není šlapka!!!“ a hurá na nekalého majitele.

Obchodní dům Brouk a Babka přišel o svůj původní nápis. Nahradí ho logo skateshopu

To, že je dům památkově chráněn, je jasné, vypadá to, že je památkově chráněn i onen původní sundaný neonový nápis, fajn. Pan Puchta si naběhl na vidle libereckých památkářů, kteří několik hodin po oznámení, že se děje něco nekalého s nápisem, oznámili okamžité jednání a nápravu.

Já se nebudu dohadovat o tom, že postup byl špatný a pan Puchta to měl řešit klasicky úředně, ač na delší lokte a s vidinou toho, že to možná nedopadne. Ale je potřeba se zamyslet nad pár věcmi, které mě na tomto případu velmi zaujaly.

Především to, že památkáři začali jednat tak svižně, zvlášť když si po delší době mohou přihřát kladnou PR polívčičku, že jo. Nejsem asi sám, kdo tuší, že jednání s památkáři je často na dlouhou dobu a mnohdy bez kladných výsledků, o to víc mě tohle jejich raketové jednání pobavilo.

Pak další věc, ještě večer jsem se šel na nový nápis podívat. Nový neon je po typografické a technické stránce absolutně poplatný tomu původnímu a rozhodně nebudí dojem nějaké neúcty k domu, ba naopak. Dokonce prý původní neony majitel zachoval pro případné další použití, nebo taky tušil, že mu to neprojde, to si domyslete sami.

Dle mého je dobře, když se někdo pokusí udržet při životě takovéto modernější památky. A ač je to chráněný, bože lidi, vždyť to byl obchodní dům, a každý obchodník snad chápe obchodní záměr a nutnost být vidět.

Každopádně celá tahle akce má několik rozměrů, které bych rád vyzdvihl:

  • Lepší PR si nový vlastník nemohl přát. Nyní každý v Liberci ví, že se tu bude otvírat nový shop a za cenu pokuty nebo vrácení původního nápisu to stálo.
  • Rozdělilo to lidi na ty, kteří umí anglicky a kteří neumí.
  • Rozdělilo to Liberečáky na dva póly, jedni trvají na zachování původního neonu a druzí v tom nevidí problém.
  • NPÚ si tím udělal předčasné Vánoce.
  • Občanská iniciativa dokáže hodně.

Dle mého názoru není problém v novém nápisu, ten je vyhotoven vkusně a s péčí o zachování původního dojmu a náležitostí. Problém ani nevidím v tom, jak se obchod jmenuje, Kikiriki, Mlsnej kocour nebo Dirty dogg vám nevadí, co? Prostě má takový název, zaregistrovaný, schválený, tečka.

Původní nápis se na budovu pravděpodobně vrátí, ale já se ptám, již z hlediska funkcionality této stavby, není přece logické název měnit dle aktuálního provozovatele? A abychom drželi řád, zachovat vždy typografii a technické zpracování? Já myslím, že to by bylo to nejrozumnější řešení…

Co myslíte vy?


Další komentáře Ondřeje Musila najdete zde.

Napsal(a) Ondřej Musil | Foto Mjolk
 


 

Kam dál?

KOMENTÁŘ: Lhaní v politice se stává legitimní záležitostí. A voliči...

čtvrtek, 2. listopadu 2017, 11:46

Myslíte si, že lhát je správné? Že by měli lháři tvořit vládu a rozhodovat o budoucnosti naší republiky? Ne? No mnoho lidí si to...

KOMENTÁŘ: Analogové Česko – novela zákona o silniční dopravě je...

pondělí, 17. července 2017, 09:45

Člověk si připadá jak ve zlém snu. Když přijde řeč na digitalizaci ekonomiky, politici si mohou hlavy ukývat, hlasivky vykřičet a...

KOMENTÁŘ: Regulace nájemného – stát bude platit, dobrá zpráva pro...

pátek, 14. července 2017, 00:23

Do klidu a pohody letních dní k nám dorazila ze Štrasburku velmi zásadní zpráva – Evropský soud pro lidská práva zamítl odvolání...

GLOSA: Sobotka zpět „ve formě“ aneb maturita z ekonomické...

středa, 28. června 2017, 09:42

Jakmile premiéru Sobotkovi pominou mimořádné „bojové“ podmínky a dostane ve výkonu své funkce jen trochu času k dělání politiky,...

 

Komentáře

Standa Penc

Stačí, když nám tímto způsobem devastují Prahu. Hezké Vánoční svátky všem i Tobě Drbno Liberecká a hodně úspěchů v Novém roce 2018

neděle, 17. prosince 2017, 00:58
 
 
Standa Penc

Proč? ....... Že na sebe upoutali pozornost je jedno a "reklamní tah" to je v pořádku. ovšem byl bych pro nápis Brouk a Babka vrátit zpět, jedno z mála co k Liberci patří a už toho vážně moc nezbylo. Což mě mrzí.

neděle, 17. prosince 2017, 00:56
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Lišek nakažených prašivinou přibývá. V okolí Boršova už jich bylo nalezeno šest

V okolí Boršova se objevily další lišky nakažené prašivinou. Jejich počet za poslední dny stoupl na šest. Na první případy této nemoci upozornili obyvatelé Homol zhruba před čtrnácti dny. Léčba nakaženého psa vyjde až na dva tisíce korun.

Parkování „Kiss and ride“ řidiči v Brně stále příliš nerozumí, někteří na místech stojí i týden

Někteří řidiči v Brně buď stále nechápou dopravní značení K+R, tedy tzv. Kiss and ride (tedy polib a jeď), nebo ho záměrně ignorují. Na stáních označených touto značkou stojí i několik dní. Stání na Kiss and ride je přitom většinou povoleno maximálně na dobu 5 minut. Brněnští strážníci se proto na neposlušné řidiče intenzivně zaměřují.

Okamura nebude kandidovat v eurovolbách ani z posledního místa

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura nebude kandidovat v květnových volbách do Evropského parlamentu. Původně chtěl být na posledním místě listiny a v případě zvolení přenechat mandát jinému kandidátovi. Podle usnesení předsednictva SPD tento úmysl zpochybnilo ministerstvo vnitra.