Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Elektronické cigarety – jak to s nimi doopravdy je?

sobota, 7. září 2013, 00:04

Dnes bych vás chtěl blíže seznámit s tématem elektronických cigaret.

V poslední době se totiž v médiích často o elektronických cigaretách mluví. Jak jsou škodlivé, životu nebezpečné, že nikdo nezná pravé složení  e-liquidu a další a další desinformace. Také mě k tomu donutila nedávná reakce mého kamaráda, když mě viděl s e-cigaretou u pusy a povídá mi „Víš, že elektronická cigareta je 5x škodlivější než normální?“, s údivem reaguji „Jo? A kdes to slyšel?“, odpovídá mi na to vydechujíc mi štiplavý dým z jeho papírové cigarety do očí „Včera to říkali v televizi.“.  V tomto příspěvku bych se Vám tedy pokusil nastínit fakta o e-kouření, co je to e-liquid a jaké látky skutečně obsahuje, jak funguje elektronická cigareta a něco krátce o historii e-cigarety.

Předně si řekněme, proč se vůbec proti e-cigaretám všemožně bojuje a proč čelí takové špinavé mediální kampani. Začal bych asi touto statistikou z roku 2010:

Údaje dle statistik 2010:
Počet obyvatel: 10 506 813
Spotřeba cigaret: 2028 cig / obyvatel / rok
Kuřáků v ČR: 2 300 000 lidí

Spotřeba cigaret celkem:
10506813 * 2028 = 21307816764 cigaret

Spotřeba na 1 kuřáka na den:
21307816764 / (2300000 * 365) = 25,38 cig

Počet e-kuřáků (7%):
2300000 * 0,07 = 161000

Počet nevykouřených cigaret díky e-kuřákům:
21307816764 / 2300000 * 161000 = 1491547173,48

Spotřební daň na 1 Startku: 2,1 CZK

Ušlý zisk na spotřební dani:
1491547173,48 * 2,1 ≈ 3 132 249 064  CZK

Myslím si, že poslední číslo mluví za vše. Od té doby se však zvýšil počet e-kuřáků přibližně o 80%. Tudíž ušlý zisk státu na spotřební dani se od roku 2010 rapidně zvyšuje. A v první řadě se snižuje zisk tabákovým výrobcům. Už je vám asi jasné, proč se proti elektronickým cigaretám rozjela takováto mediální kampaň, tabákový průmysl dostává na frak a stát přichází o podstatnou část příjmu. Neplatí to však jen pro naši zemi, ale na spotřební dani a zisku z tabákových výrobků prodělávají i v dalších státech v Evropě. V některých zemích e-cigarety raději zakázali úplně, o zdraví tu však opravdu nejde.


Historie elektronické cigarety:

V roce 1965 si nechal první elektronickou cigaretu patentovat Američan Herbert A. Gillbert. První pokusy se však datují o dva roky zpět. Cigareta však v té době neměla pražádný úspěch a proto se na ní na cca 40 let zapomnělo. Elektronická cigareta, jak ji známe dnes, byla vyvinuta v Číně. Představena byla v roce 2003 a o rok později byla uvedena na trh. V roce2005 elektronická cigareta slaví světovou premiéru. Na náš trh se dostala teprve až v roce 2006. Prvotní účel, který měla plnit, bylo zlepšit životní prostředí, zbavit se nedopalků v ulicích a zlepšit ovzduší, při pořádání 29. letních Olympijských her v Pekingu 2008. Od té doby se začíná rozšiřovat po celém světě, a to i přes velkou nelibost tabákových koncernů.


Jak e-cigareta funguje:

Elektronická cigareta funguje poměrně jednoduše, celé to stojí na přeměně tekutého roztoku (e-liquidu), který obsahuje příchuť a nikotin, na syntetickou páru. Hlavní látkou e-liquidu je nejčastěji používaná látka Propylenglykol. Srdcem elektronické cigarety je atomizér. Při sepnutí baterie, která atomizér napájí, se začne žhavit tělísko ukryté v něm. Rozžhavené tělísko se stará o odpařování e-liquidu s nikotinem a příchutí, takto vzniklou páru poté e-kuřák vdechuje, je to stejné jako u běžné cigarety.


E-liquid a jeho obsah:

Dým tvořený v e-liquidu se skládá z 5 látek (klasická cigareta obsahuje cca 5300 látek).

Nikotin – Jediná zdraví škodlivá látka. Viz Wikipedia http://cs.wikipedia.org/wiki/Nikotin .
Propylenglykol – Viz Wikipedia http://cs.wikipedia.org/wiki/Propylenglykol . Tato látka je obsažena např. i v dětských sirupech (Bromhexin, Hedelix,…). Není opravdu nebezpečná ani zdraví škodlivá, již proběhlo několik desítek studií po celém světě.
Kyselina mléčná – Viz Wikipedia http://cs.wikipedia.org/wiki/Kyselina_ml%C3%A9%C4%8Dn%C3%A1 .
Potravinářská příchuť – bez komentáře
Voda – bez komentáře

Rozbor e-liquidu provedla také VŠCHT v Praze, budu citovat pouze závěr této zprávy: „Ani v jednom z analyzovaných vzorků v plynném stavu, tedy ve vzniklém kouři, nebyly nalezeny kromě nikotinu zdraví nebezpečné látky. Doc. Ing. Ivan Víden, CSc.“. Vidíte, o tom nás už média neinformují, předkládají nám pouze lži.

Zde je pro příklad článek o tom, jaké látky a jaké množství obsahuje kouř z běžných cigaret: http://www.kurakovaplice.cz/koureni_cigaret/zajimavosti-a-statistiky/co-obsahuje-cigaretovy-kour-dym/5-chemicke-slozeni-cigaretoveho-koure.html


Takže jsem Vám polopatě shrnul základní údaje o tom, co vlastně to e-kouření je. Vidíte? Není to žádná hrůza, jakou nám tu předhazuje tisk a televize. I kdyby to bylo tak škodlivé, jak nám to ze všech stran servírují, tak se to stále nebude ani z desetiny rovnat tomu, jak škodlivé jsou běžné cigarety.

Musím se s vámi ještě podělit o nějaké osobní zkušenosti, nebo spíše výhody, které jako e-kuřák zažívám. Ušetřím. Jako kuřák tabákových cigaret jsem prokouřil cca 2500,- Kč měsíčně. Jako e-kuřák prokouřím zhruba 500,- až 600,- Kč. Investice do kvalitní elektronické cigarety se mi tak vrátila do necelého měsíce. Další skvělá věc je ta, že už není cítit můj domov, ani oblečení kouřem a v puse už nemám jako v popelníku. Můžu si také zakouřit kde chci a kdy chci, aniž bych tím někoho obtěžoval, vydechuji totiž pouze obyčejnou páru, nikoliv smradlavý dým (České dráhy například povolili cestujícím používat e-cigarety i v nekuřáckých vagónech). Nemusím řešit problém kam vyhodit nedopalek, když zrovna není v blízkosti odpadkový koš či popelník. Můžu si vybrat z různých druhů příchutí e-liquidu, na jakou mám zrovna chuť, nejsem tak omezený jednou a tou samou tabakovou chutí. Jsem zkrátka o něco svobodnější a nemusím navíc vdechovat přes 2000 škodlivých látek do svých plic.


Na úplný závěr. Tímto článkem vám nechci vnucovat elektronickou cigaretu, jen vás chci uvést do obrazu. Nevnucuji vám tu ani svoje subjektivní názory. To co jsem zde napsal, jsou pouze fakta, která si můžete snadno ověřit. Článek slouží spíše k tomu, abyste si uvědomili, jak se nás snaží tisk a televize manipulovat podle toho, jaké zájmové skupině se co zrovna hodí. Málokdo si právě že uvědomí, že za tím vším stojí mocná tabáková lobby, která ovlivňuje české politiky a veřejná média. Vzrůstající počet e-kuřáků je pro ně totiž dosti zásadní problém a nejenom tady u nás, ale i ve světě. 

Zkuste o tom popřemýšlet. Děkuji.

(některé informace byly čerpány z http://www.e-cigaretafans.eu)
 

Napsal: Jakub Ludl

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Policie vyšetřuje od sobotního rána nález...

  • FOTO: Vyhlášenou kolibu 4 Kameny u dálnice...

  • FOTO: Z koliby 4 Kameny zbylo jen ohořelé...

  • FOTO: Na Nové Louce hořela sauna v Šámalově...