Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Testování na zvířatech - nutné zlo?

sobota, 30. dubna 2016, 11:52

Tento týden se připomínal Světový den laboratorních zvířat, který až na výjimky nebyl ve světě médií žádným způsobem reflektován. A není se čemu ani divit. Samotné testování na zvířatech představuje kontroverzní téma, před kterým mnoho z nás zavírá oči a bere jako nutné zlo.

V současnosti se údajně zvířata používají pouze k testování za účelem rozvoje vědy a medicíny.  Nicméně opak je pravdou.

  • více než 100 milionů zvířat je spalováno, zmrzačeno, otráveno, a zneužíváno v amerických laboratořích každý rok
  • schválení jednoho pesticidu vyžaduje více než padesát pokusů a použití 12 000 zvířatech
  • při testování karcinogenů se subjektu (živému tvoru) podává látka každý den po dobu 2 let

Nadále pokračuje testování kosmetiky. Přes milion zvířat ročně se stane obětí marnivosti. Zatímco některé postihne osud v podobě aplikování řady prostředků, jako jsou šampony, deodoranty, parfémy a další kosmetické výdobytky moderní společnosti na pokožku a oči, jiní jsou krmeni make-upem, čisticími prostředky atd. Můžeme si položit otázku, proč některé firmy jsou schopné přicházet s výrobky netestovanými na zvířatech a jiné ne? Velké kosmetické a lékařské koncerny se testováním na zvířatech kryjí před soudní žalobou v případě, že by se na trh dostal škodlivý výrobek. A nezapomeňme samozřejmě na zisk, peníze jsou přeci v dnešní době to nejdůležitější.

I v 21. století, kdy věda a technika natolik pokročila, je údajně nutné testovat nové léky na zvířatech, zda nebudou v budoucnu představovat nebezpečí pro lidi.

  • 95% léků selže při testování na lidech i přes slibné výsledky v testech na zvířatech
  • 93 nebezpečných vedlejších účinky léků by testování na zvířatech odhalilo jen 19%
  • 115 milionů zvířat ročně zažije na sobě pokusy s cílem vytvoření nových léků, nicméně v průměru se schválí pouze 25 léků

Navíc zvířata mají odlišnou anatomii, fyziologii i metabolismus. Nemohou onemocnět řadou lidských chorob, jako např. Parkinsonova a Alzheimerova choroba, HIV či schizofrenie. To, co je bezpečné pro zvířata, neznamená to samé pro člověka a naopak. Např. taková čokoláda, rozinky, avokádo či hroznové víno poškozují organismus psa. Stejně jako penicilin, který se testoval na zvířatech, a způsobuje problémy kočkám, myším a potkanům. 

To se svět stal tak povrchním a ovlivněn ideálem krásy, že jsou pro nás důležitější zářivé vlasy, dokonalý make-up, hebká pokožka a vlastní pocit spokojenosti? Opravdu se kult krásy stal rozhodujícím faktorem v našich životech? Já budu raději průměrný a obyčejný, ale žít s pocitem, že jsem alespoň minimálně zmírnil utrpení nevinných tvorů.

P. S. Člověk možná stojí na vrcholu potravinového řetězce a je pánem světa, ale to mu nebrání nevzdat se své lidskosti a chovat se humánně. 

Více k samotnému Mezinárodnímu dni laboratorních zvířat a této tématice na webu Regionálního Fóra. 

Napsal: Jiří Louda

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Velitelé dobrovolných hasičů dostanou od...

  • V nákupním centru Forum prasklo vodovodní...

  • Vánoční stromek nesl ve tři ráno Libercem....

  • Hoteliérka žaluje město o statisíce. Vadí...

Reklama