Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Svoboda na internetu – iluze nebo fakt?

úterý, 3. května 2016, 06:46

Dnešní den, tj. třetí květen, představuje Světový den svobody tisku. Člověk by mohl namítnout, proč něco takového připomínat, svobodná média jsou přece samozřejmostí ve společnosti 21. století. Nicméně doba pokročila a mezi média už patří i sociální sítě disponující často větším vlivem než tisk.

Např. během událostí tzv. Arabského jara sehrála sociální média značnou roli a zasloužila se o rozšíření informací. A právě svoboda slova na sociálních médiích a internetu se dostává do střetu zájmu politických představitelů řady zemí.

V Rusku musí člověk při použití WiFi poskytnout své osobní údaje jako jméno, adresu a číslo osobního průkazu a v případě, že bude jeho příspěvek shledán nevhodným, může následovat trest v podobě vězení. Čína se též vyznačuje vysokým stupněm kontroly a cenzury internetu. Mezi zakázané stránky patří např. Youtube, Facebook či Twitter. V Asii má kromě Číny podobný přístup k cenzuře na internetu např. Indie a Laos.  Též arabské státy jako Saudská Arábie, Írán či Sýrie kontrolují obsah internetu. V poslední jmenované zemi se uživatel nedostane jak na Youtube, tak ani na Facebook či stránky podporující Kurdy. Totalitní režimy vnímají internet jako ohrožení své stability, takže samotný přístup je velmi přísně omezen.

S cenzurou se ale setkáme i v Evropě nebo USA. Ať už s dobrým důvodem (např. zablokováním erotického obsahu) nebo stojícím na hranici. Tento případ může reprezentovat zablokování skupiny „Islám v ČR nechceme“ na Facebooku, která se měla provinit xenofobií a podněcováním extremismu. Pod vlivem migrace se i Německo rozhodlo ve spolupráci s internetovými společnostmi jako Facebook, Google a Twitter přikročit k cenzuře, která spočívá ve smazání nenávist podněcujících příspěvků do čtyřiadvaceti hodin.

Hranice? Kdo určí, že daný příspěvek je ještě na hranici nebo už za ní? A jsme u jádra věci. Učinit takové rozhodnutí je velmi subjektivní. To, co pohorší a vyvolá nechuť u jednoho, nechá chladným druhého. Na druhou stranu je pravda, že často člověk schovaný za přezdívkou a avatarem najde v sobě mnohem více odvahy něco sdělit, ať už pozitivního či negativního, než z očí do očí. Osobně si nemyslím, že cenzura a kontrola obsahu internetu představuje nejlepší řešení. Přeci jenom každý svobodný člověk má právo na názor. Záleží na každém z nás, jak se k němu postavíme, zda ho přijmeme nebo mu budeme oponovat. Ať už bude příspěvek pozitivní, negativní, xenofobní či nenávistný, stále se jedná o názor, za který by neměl být člověk žádným způsobem perzekuován. 

Více informací, např. k Světovému dni svobody tisku a této problematice, na webu Regionálního Fóra. 

Napsal: Jiří Louda

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Velitelé dobrovolných hasičů dostanou od...

  • V nákupním centru Forum prasklo vodovodní...

  • Vánoční stromek nesl ve tři ráno Libercem....

  • Hoteliérka žaluje město o statisíce. Vadí...

Reklama