Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Humanitární činnost - přežitek nebo nutnost?

pondělí, 9. května 2016, 07:38

8. květen představuje státní svátek, tzv. Den vítězství, nicméně na toto datum připadl i významný svátek převážně pro sociální oblast. Jedná se o Mezinárodní den Červeného kříže a Červeného půlměsíce, který se datuje od roku 1953. Kořeny samotné organizace sahají do roku 1863, a vznikla v důsledku bitvy u Solferina v roce 1859

Červený kříž má široký záběr činnosti, od poskytování pomoci v mimořádných událostech a katastrofách a zdravotnických, záchranných, sociálních a humanitárních služeb přes zřizování humanitárních jednotek až po osvětu v sociální a zdravotnické oblasti (např. dárcovství krve).

Můžeme si položit otázku, zda i ve 21. století svět potřebuje Červený kříž, potažmo obecně charitativní činnost. Odpověď je prostá a jasná: „ano“. Aktuální události v Evropě i mimo ni dokázaly, že i současná společnost potřebuje služby humanitárních organizací. V souvislosti s uprchlickou krizí se snaží Červený kříž např. najít děti uprchlíků, jejichž počet roste. Pracovníci organizace se též zapojují do řady občanských konfliktů a válek, jejichž nejčastější obětí bývají právě civilisté. Pomoc spočívá v poskytnutí základního lékařského ošetření, dodávce jídla, pitné vody a léků. Lze konstatovat, že dokud budou hrát stěžejní roli v mezinárodním systému (realisté tvrdí, že je konfliktní, naopak liberálové věří, že konflikty lze překonat) politika a ekonomie, tak bude potřeba i existence Červeného kříže a dalších podobných humanitárních organizací. Svůj vliv zde má i globalizace. Právě na poskytnutí humanitární pomoci nemá vliv politika ani ekonomika a je poskytnuta bez ohledu na pohlaví, náboženství, rasu atd. V mých očích je činnost pracovníků obdivuhodná a rozhodně si zaslouží respekt a úctu. A nejzáslužnější činností je příprava budoucích generací, tzv. mladých zdravotníků, které si osvojí ideály a principy humanitární pomoci. 

Více informací, např. k Světovému dni Červeného kříže a Červeného půlměsíce, na webu Regionálního Fóra.  
 

Napsal: Jiří Louda

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Velitelé dobrovolných hasičů dostanou od...

  • V nákupním centru Forum prasklo vodovodní...

  • Vánoční stromek nesl ve tři ráno Libercem....

  • Hoteliérka žaluje město o statisíce. Vadí...

Reklama