Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Cirkus – nevinná zábava? Nikoliv!

pondělí, 23. května 2016, 07:16

Cirkus. Pro většinu představuje zajímavou možnost, jak strávit volný den. Rodina bude pospolu, děti si užijí zábavu a uvidí zajímavou podívanou. Nicméně ne pro všechny účastníky to je taková zábava. Pro zvířata to znamená přesný opak. Pojďme si nejdříve představit fakta, která naruší skořápku této iluze.

 • tygři se přirozeně bojí ohně a během proskakování obručí dochází k popáleninám jejich těla
 • při drezúře se používají biče, úzké obojky, náhubky, elektronické bodce atd.
 • od roku 2000 se odehrálo více než 35 incidentů, při kterých sloni utekli z cirkusu a způsobili jak škody na majetku, tak i životech
 • většinu roku stráví v přepravních klecích bez regulace vzduchu (klec slouží ke spaní, stravování i vyprazdňování)
 • u slonů nedostatek pohybu a nucené stání na tvrdých nepřirozených plochách způsobují infekce pat a artritidu

PŘIROZENOST. Slovo, které cirkus postrádá. Tygr se nenarodil pro to, aby proskakoval ohnivými kruhy, stejně tak medvěd netráví svůj život ježděním na kole. Zvířata triky nedělají z vlastní vůle, ale z obavy před další bolestí. Veřejnost při vystoupení vidí pouze pozlátko, veškeré násilí při výcviku je před zrakem veřejnosti dobře skryto. A upřímně pochybuji, zda myšlenka, jak se to zvířata naučila, přišla většině návštěvníků na mysl. Trenéři při výcviku slony mlátí přes nejvíce bolestivé oblasti jako kolem očí, pod bradou, uvnitř úst. Též dochází k omezení příjmu potravy a vody. Shrneme-li předchozí odstavec, je toto chování naprosto proti přirozenému stavu ve volné přírodě. Zvíře pod vlivem strachu musí provádět různé kousky, a to ještě za doprovodu hluku z publika. Je to pro něj stresující zážitek, který se opakuje každé vystoupení. Zkuste se zamyslet nad tím, co Vám způsobuje opravdu stres a teď si představte, že to budete zažívat den co den. Ne moc pozitivní vyhlídka, že?  Mně z představy, že budu muset každý den veřejně mluvit před publikem, se zvedá žaludek a naskakuje vyrážka.

 • při výuce tance medvěda se používá kromě řetězu horký plech, který přirozeně nutí medvěda přešlapovat
 • výcvik doprovází stále stejná melodie
 • jakmile se pustí v manéži hudba, medvěd začne automaticky „tancovat“

Tyto a další akrobatické kousky si tak maximálně užívají hlavní hrdinové třetího pokračování filmu Madagaskar za doprovodu pění Katy Perry. Jak by asi vypadala taneční, kde by instruktoři za každý chybný krok žáků používali stejné prostředky? Pravděpodobně by přišli na buben a ještě se potýkali s žalobami za těžká ublížení na zdraví.  Já osobně bych nechtěl být při výkonu práce ponižován či bičován.  Ano, existují tací, kterým se to líbí (např. hlavní hrdinka Padesáti odstínů šedi), ale silně pochybuji, že to zvířatům přináší sexuální uspokojení. Opravdu chceme, aby budoucí generace byly vychovávány v představě, že člověk je pán světa a může nakládat se zvířaty, potažmo s celou přírodou, jak se mu zlíbí? To se lidstvo stalo natolik povrchním a otupělým, že mu přijde toto násilné až brutální a nehumánní chování normální a přirozené? Já doufám, že nikoliv, i když jsem zatím přesvědčován o opaku. Musíme si uvědomit, že tak, jak se budeme chovat ke zvířatům a přírodě, neovlivňuje jen přítomnost, ale i budoucnost. Můžeme doufat, že zatímco v dnešní době stále cirkusy představují něco běžného a normálního, bude v budoucnu považováno minimálně za nenormální až „perverzní“. Podobně jako bychom dnes v cirkusech odsoudili násilné vystavování postižených lidí, které bylo považované za „normální“ (toto téma dobře zpracováno např. v Lynchově filmu Sloní muž) či lidská zoo, kde se vystavovali lidé černé pleti (https://www.youtube.com/watch?v=iFuurVZzBXM#t=103).

Co může jednotlivec udělat? První logický krok spočívá v návštěvě cirkusů, jejichž program nezahrnuje vystoupení zvířat. Vždyť takový cirkus také přinese potěšení. Dobrovolně zde vystupují různí akrobaté, gymnasté atd., pro které to představuje zábavu a potěšení, nikoliv utrpení. Tito lidé si na rozdíl od zvířat zvolili „panáčkování“ dobrovolně, baví je to a potlesk si upřímně vychutnají. A zvládají to bez různých mučicích nástrojů. Já jakožto naprosto sportovní antitalent je obdivuji. Za zmínku stojí Cirque du Soleil, který povýšil cirkus na umění. Jedná se o kombinaci klasického cirkusu s prvky pouličního umění, opery, baletu doplněné živou hudbou a nádhernými kostýmy (ukázka zde: https://www.youtube.com/watch?v=XTe-mGYNbpg). V České republice tento typ cirkusu zastupuje např. La Putyka (http://www.laputyka.cz/cz/default.aspx).

Existuje řada alternativ, jak dětem představit zvířata a přírodu. Může se vyrazit na výlet, do lesa, na vesnici, kde lze spatřit lesní zvěř. Nebo stačí stavit se v knihovně či v knihkupectví pro obrázkovou knihu nebo encyklopedii.  Dále lze podepsat řadu peticí zabývající se tímto tématem (např. http://www.cirkusybezzvirat.cz/) Naštěstí už existuje řada zemí, která zakázala chov volně žijících zvířat v cirkusech, např. Rakousko, Norsko, Izrael, Belgie, Velká Británie. V Řecku platí zákaz vystupování všech zvířat. Částečné omezení platí v Německu, Maďarsku, Finsku, Kanadě či Švédsku. V České republice platí zákaz používání nově narozených primátů, kytovců (vyjma delfínů), nosorožců, ploutvonožců a hrochů a žiraf.

Obrazové materiály lze najít např. na stránkách Regionálního Fóra. 

Napsal: Jiří Louda

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

 • Velitelé dobrovolných hasičů dostanou od...

 • V nákupním centru Forum prasklo vodovodní...

 • Vánoční stromek nesl ve tři ráno Libercem....

 • Hoteliérka žaluje město o statisíce. Vadí...

Reklama