Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Sokolák, Sokolák a zase ten Sokolák

úterý, 4. února 2014, 22:18

Všichni řeší Sokolák. Hlavně potom, co město zorganizovalo veřejné projednávání v knihovně. Tedy spíš takové setkání, kde se obvyklí řečníci vyžvanili, jiní hned na místě komentovali na sociálních sítích a další se předváděli nebo jednoduše po několika krátkých či delších okamžicích otrávení odcházeli.

No ale o tom, jak se veřejně projednávalo, už všichni napsali dost. Teď mi jde spíš o ten Sokolák.

Nápadů jsou kvanta. Řešit to takhle a makle, dát tam tamto a ono a vylepšit, zakázat, rozšířit, postavit... Desítky nápadů. Ale nikdo neřeší jednu drobnost. Má to všechno vůbec smysl vzhledem k tomu, jak to tam chodí?

Vím, jak to tam chodí, nějaký pátek jsem tam bydlela. V samém srdci Sokoláku. Udělejte tam klidové zóny, postavte květináče s rostlinami, zasaďte nové stromky, rozložte zahrádky. Ale jak to dopadne?

Uplyne pár dní nebo lépe pátečních večerů či víkendů a nepoznáte to. Koše budou všude po náměstí, jen ne tam, kde mají být. Lavičky jistě přijdou o nějaké části, jestli stromky nebudou zlomené "v pase", nezaručím. Sokolák je totiž především pověstný "bujarými" večery a podivnými "lidmi". Z Žabáka i Edwardse vyskakují desítky přiopilých hostů, hází po náměstí sklenice, půllitry i lahve, rozkopávají koše. Policie i záchranka už má zdejší lokalitu v pravidelné trase. 

Jen co se ohřeje vzduch, lavičky začnou okupovat různé existence s krabičáky, trávou i smečkami psů a různě se potloukají a případně schovávají ve vchodech domů. 

Schodiště, které vede ze Sokoláku směrem na "Papírák" je vyhlášenou lokalitou libereckých fetek a o jehly, ampulky a rozbité snad všechno (včetně samotného schodiště), tam není po žádném víkendu nouze. A trávník hned kousek vedle často slouží jako "provizorní lože" všem sexuchtivým hostům okolních podniků.

Tak takové je to diskutované náměstí v běžném životě. Tak že řešit to, kolik bude květináčů nebo laviček a jestli budou schody široké dva nebo čtyři metry, možná není úplně to nejdůležitější. Když se tam budou stále poflakovat partičky huličů a výrostků pokřikujících na lidi sprosťárny, létat vzduchem skleněné lahve a ve trávě vřeštět vášněchtiví opilci, oáza se ze Sokoláku asi nestane. Ani kdyby byl celý z mramoru.  

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Policie vyšetřuje od sobotního rána nález...

  • FOTO: Vyhlášenou kolibu 4 Kameny u dálnice...

  • FOTO: Z koliby 4 Kameny zbylo jen ohořelé...

  • FOTO: Na Nové Louce hořela sauna v Šámalově...