Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Uprchlík - Nepřítel státu

neděle, 6. září 2015, 14:03

Proč jsou cizí a nevinní lidé, kteří utíkají před válkou a chudobou, u nás vítáni ve většině případů rasistickými a negativními výkřiky? Kde se v lidech vzalo tolik hněvu k lidem, stejným jako oni, kteří jim nikdy nic zlého neudělali a ani udělat nechtějí? Uveďme si stále dokola se opakující fráze populistů, který prostý lid dokola opakuje, na pravou míru.

Ekonomický uprchlík

Uprchlíci do Evropy míří hlavně z válkami obléhaných oblastí jako Sýrie, Afghánistán, Libye nebo Irák a druhou část uprchlíků tvoří lidé z chudších částí Afriky. Je správné přijímat jen lidi postihnuté válečnými konflikty a ekonomické migranty poslat zpět?

Například taková Demokratická republika Kongo v Africe má obrovská naleziště diamantů, mědi, zlata, kobaltu, koltanu, uranu, tantalu a ropy. Přesto z tohoto bohatsví neprofituje lid, ale světové nadnárodní korporáty. Důležité prvky, pro výrobu elektronických zařízení, zde těží děti v nelidských podmínkách za minimální odměnu. Každý z nás denně používá chytrý telefon nebo počítač, který v drtivé většině obsahuje právě bohatství Afriky. Ale otevřít náruč a podat pomocnou ruku těm, kteří ho stovky metrů v podzemí ve velkých teplotách těží, to nechceme. Proto bychom neměli rozlišovat uprchlíky a měli bychom se chovat ke všem stejně.

Závist

Ještě před pár lety byla Libye nebo Sýrie prosperující země, kde lidé žili na podobné úrovni jako my v ČR. Válka, ale vše změnila. A i tady se dá najít naše část viny.  Nemůžeme se tedy divit, že si i nějaký "čmoud z Afriky" vydělal obrovskou částku pro pašeráky a na Evropském kontinentu přistál v bundě Adidas a s iPhonem. Lidem asi právě vadí ta zjištěná pravda, že i někteří Afričané se mají majetkově lépe než oni sami a viní z toho všechny okolo, jen ne sebe. To, že utíkají z rozbombardovaného města už v potaz lidé neberou.

Rozhodování o jiných

Lidem se taky nelíbí to, že když už uprchlíci dorazí do bezpečí jižní Evropy, tak chtějí jet ještě dál. Spousta uprchlíků má totiž příbuzné různě po západní Evropě a chtějí za nimi, protože to tak zvyšuje jejich šance k normálnímu žití. Hodně uprchlíků umí také anglicky lépe než většina z nás, nedivím se jim tedy, že nechtějí zůstat třeba v Řecku a učit se krkolomnou řečtinu. Další věcí bude i to, že potřebují vydělat více peněz, třeba pro své příbuzné, na cestu do Evropy.

Samí silní svalnatí muži

Ne každá rodina má dostatek prostředků k tomu, aby utekla najednou. Proto mi přijde logické, že na nebezpečnou cestu vyráží první muž. Najde bezpečné místo, nahákuje peníze a dostane zbytek rodiny k sobě do bezpečí.

Proč ti srabi nebojují a prchají

Spousta lidí s těmito výkřiky by pomalu nevzala do ruky pavouka a jejich největší životní prohrou bylo vystát frontu v Kauflandu. V Sýrii jsou obyčejní lidé uprostřed. Z jedné strany je bombardují vládní vojska, Turecko a ze strany druhé ISIS.  Obyčejný člověk nemá prostředky pro boj. I tak jich spousta zůstává a bojuje.

Sociálka

Na jednu stranu se bojí, že jim uprchlíci seberou práci a na stranu druhou se bojí toho, že sem cestují jen kvůli využívání sociální pomoci. Pokud se člověk, který se tu narodil, učil se tu jazyk a žije tu už řadu let bojí toho, že příjde nějaký "negramotný muslim" a jeho práci mu sebere, tak mám takový pocit, že by se měl zamyslet nad svým životem. Tito lidé určitě nezaplatili desítky tisíc pašerákům, aby začli brát 30E z podpory a žít v tělocvičně.

Víčka

Stále dokola se opakující věta: "Pro uprchlíky máme miliardy, ale na naše děti sbíráme víčka."

Nebudem si nic nalhávat, naše zdravotnictví rozhodně není na úrovni, kde by mělo být. Není to však vinou uprchlíků, ale činitelů, kteří se tu už víc než 25 let střídají. Samotná víčka jsou jen obrovské lobby firem zpracovávající plasty. Sami se přesvědčte kolik jste letos víčky vydělali pro potřebné:  www.petcoin.cz

Teroristé

Pro Čecha je každý muslim automaticky terorista a to mnohdy ani nikdy žádného muslima neviděl. Za to můžou hlavně pánové Okamura, Konvička atd. Jejich rádikální postoj a názory jen přidávají na tlaku ve společnosti. Místo toho, aby lidé začali spolupracovat se jen podněcují k nenávisti. To, že jde ze strany jmenovaných jen o nahnání politických bodů, snad nemusím zmiňovat. Pokud bude chtít terorista spáchat atentát tak ho spáchá. K zabránění nepomůže plot na hranicích ani ozbrojenci na nádraží.Mnohdy spíš takovému teroristovi ještě podržíte dveře na letišti. Pokud jsem terorista, musím splynout s davem. I tak jde spíše o fantazie. Například v USA je šance, že vás zabije policista 55x větší, než že vás zabije terorista.

Závěrem

Při čtení diskuzí pod články s tématikou uprchlíků často nabývám dojmu, že fanatičtější a nasilničtější lidé, než v ISIS, jsou u nás. Rozhodně mi nepřijde normální oslavovat něčí smrt a k tomu u lidí, kteří vám nikdy nic zlého neudělali. Chvilku se nad sebou zamyslete, jestli to co vám vtloukají do hlavy populisti, je opravdu to správné. Přestaňte chvilku hledět jen na sebe a otevřete oči. Tahle planeta tady byla spousty let před námi a žádné hranice na ní nebyly. Zkuste se zamyslet i nad tím, jak konkrétně vás uprchlíci ohrožují a proč je teda vlastně tak strašně nenávidíte. Lidskost je to co nás odlišuje od zvířat. Nechovejte se tak proto jako hyeny, ale jako člověk, který žije v 21. století.

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Velitelé dobrovolných hasičů dostanou od...

  • V nákupním centru Forum prasklo vodovodní...

  • Vánoční stromek nesl ve tři ráno Libercem....

  • Hoteliérka žaluje město o statisíce. Vadí...

Reklama