Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Ty Vánoce, to je samej stres a konzum...

pondělí, 30. prosince 2013, 12:12

Tato věta mě vytáčí do bezvědomí. Dokonce více, než osvědčený povzdech nad „tou dnešní mládeží“ nebo žehrání na (údajnou) totální debilitu volených zástupců lidu. Podstata sdělení, které se objevuje všude, statusy na sociální síti počínaje a omítkou na veřejných záchodech konče, je následující: Vánoce jsou v háji. Původní smysl svátků zmizel a nahradil ho bezuzdný konzum, komerce, obžerství, lenost a všechny další představitelné neřesti.

Nikdy jsem Štědrý den netrávil jinde, než v rodinném kruhu. Rozumí se jaksi samo sebou, že všichni příbuzní dorazi 23. prosince k nám domů a oddávají se nikoliv obžerství a hříchu, ale více či méně družné konverzaci. Rozbalování pestrých balíčků je (alespoň z pohledu účastníků starších dvanácti let) záležitostí vcelku podružnou. Je samozřejmě možné, že v jiných rodinách je vše zcela jinak a hlavní náplní svátků je opravdu materiální prospěch – a to je špatně, že?

Podle mě ne. Křížová výprava proti konzumu a komerci totiž opomíjí jednu věc – ty dárky musel někdo koupit, někdo musel vyrazit do přecpaných obchoďáků, vystát frontu, která končí až kdesi v širých dálavách a někdo taky musel za kýžené zboží zaplatit svými těžce vydřenými chechtáky. Netuším, jak kdo oslavuje svůj Štědrý den, neboť mám informace jen z druhé ruky, ale jeden motiv se ve všech vyprávěních opakuje – předvánoční nákupy jsou otravné a nakupujícího nesmírně štvou.

Tento fakt mi přijde velice důležitý. Krása Vánoc přeci nemohla zmizet, dokud jsou členové rodiny ochotní podstoupit toto martyrium – a to jen proto, aby udělali svým blízkým radost. Je mi zatěžko věřit, že při pořizování dárků opravdu nikomu nepřijde na mysl, že chce především potěšit někoho, koho má rád, že by důležitější než snaha potěšit byla snaha konzumovat.

Jistě, Vánoce se již neslaví tak, jako se to dělalo před stoletím. Nakupuje se víc, jí se víc, pije se víc. Tak to prostě je. Jednou bude někdo, kdo nemá co lepšího na práci, kritizovat pekelné orgie o Vánocích 2114 a odvolávat se na neposkvrněné, pokojné Vánoce na samém počátku 21. století. Podobně, jako dnes dští oheň a síru (nebo spíše výčitky a podivné morální apely) ti, kdo postrádají ve Vánocích narození Ježíše Krista, všelidskou lásku, pokoj lidem dobré vůle nebo cokoliv jiného, co v nich podle jejich názoru chybí.

Prosím. Dejte do svých Vánoc, co je vám jen libo. Konzum nebo odříkání, obžerství nebo půst, Santa Clause, Ježíška, dědu Mráze nebo třeba magického fialového jednorožce, nový tablet za dvanáct klacků nebo hrst sušených švestek, vždyť je to přeci putna, ne? Štve vás všudypřítomný Santa? Nepořizujte si ho domů. Štve vás přílišný důraz na dárky a to, že se „vyššímu poselství Vánoc“ nevěnuje dost prostoru? Nedávejte si dárky a na Štědrý den se oddávejte společné meditaci. Štve vás neustálé moralizování? Udělejte si 24. prosince lukulské hody. Jak se vám líbí, aneb cokoliv chcete...

Jediné, co podle mého názoru potřeba není, je vzdychání nad upadající civilizací a kulturou, mizením křesťanských tradic a zmlsaností a rozežraností nás, běžných smrtelníků, co nechápou „pravou podstatu vánočních svátků“.

Komentáře

Zuzana Rouskova

tohle uvažování je fajn, trochu zavání klasickým "mysli globálně, jednej lokálně" ale co, však je to prauda...

úterý, 7. ledna 2014, 20:22
 
 
 

Napište nám

Nejčtenější

  • Velitelé dobrovolných hasičů dostanou od...

  • V nákupním centru Forum prasklo vodovodní...

  • Vánoční stromek nesl ve tři ráno Libercem....

  • Hoteliérka žaluje město o statisíce. Vadí...

Reklama