Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

ze svárova do pekel

sobota, 3. srpna 2013, 14:39

hluboce se omlouvám všem, jež irituje, že u mne nepotkají velká písmena. jedná se o prachsprostou lenost. jsem si jí vědoma a nehne to se mnou a nehne.

jsem jako houba. bolesti těch druhých mne bolí. takže se nevydám zjistit co na téhle silnici drásá ty, kteří přišli o kousíčky svých soukromých rájů. o zahrádky, o humna, o stromky, o výhled, o cestičku na borůvky. znám je, tuším je a potvrdit si je nepotřebuji, plakala bych s nimi.

a i fakta jako taková jsou mi k ničemu. podívám se na to svýma očima. očima někoho, kdo se cítí být ve studánce doma, toho, kdo nespočetněkrát jel po dětřichovské, po studánecké, hejnické, do mníšku nebo na fojtku. a především kdo si chodil hrát k lípě na kopec a za ni na nezapomenutelné ostružiny, stokrát si četl pod lesem a díval se do dáli na hokejku.

ta silnice nám ( výše popsaným ) nepřináší úlevu, protože z ní stejně nesjedeme ke stavením. dopraví k nám tedy jen hluk, špínu a obrala nás už teď o komfort a luxus žít naprosto spjati s přírodou. opravdově.

abych byla konkétní - s prvním těžkým strojem který se za domem objevil se ztratila voda ve studni. prostě tam druhé ráno bylo sotva na umytí zalepených očí a ta kojenecká dobrůtka, pro kterou jsem jezdila, aby moje mrně rostlo zdravě, tak ta byla pryč a dle rozboru to, co ji nahradilo, už je jen povrchová voda nevalné kvality.

když začali chlapci bagrovat, rovnat, hutnit a vůbec plenit podlesí, našla se prvá mrtvá srnka a do bazénu se nastěhovali čolci. aby ne, bažina dole téměř vyschla.

to jsem si poplakala poprvé a sháněla se po právníkovi. už tak mi to přišlo šílené - voda, zvířátka, stromky ( o ostružinách nemluvě ).

pak přišla k bráně kráva. tak to jsem tu vídala v době, kdy se pásly na polích u chalupy, protože družstvo mělo takovou dohodu. bylo mi tehdy sotva deset. teď přišla stračena, protože jí přeťali plot. a od té doby mockrát. dovedla i rodinku. telata byla evidentně zmatena. kdo je kdy odvedl do statku netuším a i bych to nerada viděla.

a pak to prasklo, taková nenápadná prasklinka na štítu, ale vyděsila moc. právník mi znovu ( jsem tvrdohlavá ) vysvětlil, že nemám šanci domoci se oprav či náhrad. prasklinu spravily stahováky na kříž.

pak další srnka, tentokrát jí během napínání plotů přeťali cestu k lesu. zůstala na louce, nebylo kam se schovat. bloudila, poskakovala, lezla do trávy k bývalé bažině .... a pak se vydala k medvědovi ( hospodě ). už jsem ji neviděla, nezkoumala jsem kam a jak a kdy a jestli ... a pořád pevně ! doufám, že ta zlatuška došla dom, třeba kolem kamenů nebo zadem nebo tou průrvou pro stroje.

už u prvního momentu, kdy jsme stáli nad plány, laškovali se zástupci města a územním plánováním obecně, jsem tu stavbu nenáviděla. nepotřebovala jsem ta další potvrzení v podobě ztrát vody a životů.

a teď, když už si silnici ostestovali první namachrovaní mladíci v půjčených vozech tatínků, první chlapi s náklaďáky ( pod jejichž úroveň je čekat na spuštění provozu ), jsem si zcela jistá.

ne, když projede v deset večer po silnici náklaďák, tak neusnete.

ano, když si mladičký kretének v audině zamachruje před slečnou a turbo řve na celou studánku, tak o něm víte už od bělidla.

a zábrany ( protihlukové zdi ) tam jsou, to nepopírám, slouží skvěle, opravdu ani mejdan do rána ta auta rušit nebude. tedy, pravda, v moment, kdy je vůz za zdí, neslyšíte jej nijak výrazně, ale jak vyjede o 10 metrů dál na volný prostor, tak skvěle odhadnete i otáčky. a to jsem ženská.

ale co s té silnici musí nechat je fakt, že naše děti se tam najezdili něco na kole.

myslím, že bych to oželela. vysadila jsem si ostružiny na zahradu, ale nedaří se jim. vědí, že nejsou doma.

a já si zatím otáčím křeslo směrem k liberci a zády k silnici :(

scout

 

 

Napsal: SCOUT ZVĚD

Komentáře

Michael Daněk
Michael Daněk

Mám stejný názor Libore. On už i kruháč před Mníškem nejednoho řidiče vytrestal. V zimě jsem dokonce jednoho Poláka s audinou tahal z příkopa.

neděle, 4. srpna 2013, 21:47
 
 
Libor Bruce Starý

.. smutné.. a jak tvrdím nebude dlouho trvat. Jeden z těch namachrovaných, bohužel, zakusí nenadálý kruháč na straně u Svárova ... nebo Poláci, spěchající do práce ...

neděle, 4. srpna 2013, 18:01
 
 
 

Napište nám

Nejčtenější

  • Policie vyšetřuje od sobotního rána nález...

  • FOTO: Vyhlášenou kolibu 4 Kameny u dálnice...

  • FOTO: Z koliby 4 Kameny zbylo jen ohořelé...

  • FOTO: Na Nové Louce hořela sauna v Šámalově...