Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rozhodování o investicích města není otázka do referenda, je to zodpovědnost zastupitelů.

pondělí, 11. června 2018, 22:00

Je dobré a užitečné pro všechny občany města rozhodovat v referendu o otázkách investic a hospodaření s prostředky města? Zájem o blaho občanů, nebo nezodpovědný populismus? Může být referendum v konečném důsledku nebezpečné?

Sestavování a schvalování rozpočtu je nejzákladnějším úkolem vedení města a zastupitelů. Stejně tak hospodárné nakládání s prostředky v průběhu roku. Majetkoprávní operace jsou předkládány zastupitelům města každý měsíc a zastupitelé tak schvalují veškeré investice, a to zejména s ohledem na schválený rozpočet a účelnost každé investice. Možná jde o nejčastější materiál, který zastupitelé projednávají. Je to pochopitelné, protože jde o majetek či peníze města. A zastupitelé tu jsou od toho. Jsou znalí procesů, znají postupy a je jim rovněž známa ekonomická kondice města, a právě rozpočet, který pro své občany spravují. Mají ke svému rozhodování všechny důležité podklady a informace. Přesto jejich rozhodování není vůbec jednoduché. Městská pokladna není bezedná, a tak se musí určovat priority. Pokud utratíme za jednu věc, omezí to investice jinde. Je to stejné, jako v domácím rozpočtu, když se rozhodujeme, zda koupíme novou pračku, nebo pojedeme na dovolenou.

Proto mě velice překvapuje, když slyším cosi o připravovaném referendu, na základě kterého, občané mají rozhodovat o investicích za zastupitele. Ovšem bez znalosti všech souvislostí a bez informací na úkor čeho by to bylo. Město by podle výsledku takového referenda prý mělo kupovat to či ono, nebo by mělo dávat něco zadarmo. S návrhem takového referenda by zastupitelé jako celek určitě nepřišli. Vědí totiž, jak je to nezodpovědné a jak jeho zneužití může dopadnout.

Ví to samozřejmě i zastupitelé Změny, nebo by to aspoň vědět měli. Možná se ptáte, proč se tedy  pouští do předvolební kampaně právě tímto nešťastným způsobem a referendum hlásají po celém městě? Tím důvodem je volič, obzvláště volič neznalý, řekněme laik. Volič, který neřeší širší souvislosti, ekonomické možnosti města či městské firmy. Propagátoři v něm vzbudí pocit, že jeho rozhodnutí je přece tak jednoduché a nic nehrozí. A nakupování čehokoli či doprava zadarmo je tak lákavé pokušení. Kdo by nebyl PRO? Ale je to zodpovědné vůči městu a všem jeho obyvatelům, když takový zásah do rozpočtu omezí jiné investice, třeba opravu divadla, nebo škol?

Celá věc není tak jednoduchá, jak se může zdát, ani náhodou. Já osobně bych nechtěl, aby takto o výdajích města v řádu stovek milionů rozhodovali mí příbuzní, dědeček či babička nebo rodiče. Při vší úctě k nim, tu zodpovědnost za město mám já a mých 38 kolegů, zastupitelů. Ti mají rozhodovat, proto byli zvoleni, a nesou odpovědnost a já s nimi. Ne moje teta Anička nebo strýc Jan. 

Jsem rád za podněty občanů, rád s nimi komunikuji a mnohdy přijdou se zajímavými nápady. Pokud ale tyto záměry stojí peníze, vždy o nich musí rozhodovat radní či zastupitelé města. Jednak posuzují, zda je záměr přínosný pro město, a také zvažují ekonomické parametry, nakolik jsou pro město výhodné.

Referendum je nástroj pro strategická rozhodnutí, která ovlivní CELÝ Liberec a všechny jeho obyvatele. Referendum by mělo smysl v případě takových rozhodnutí, jako například spojení Liberce a Jablonce v jedno město. Prosím berte to jako příklad, není mým cílem anektovat Jablonec. J

Na druhou stranu například tarify a jízdné MHD už do referenda zkrátka nepatří. To je otázka na vedení dopravního podniku či zastupitele města, kteří rozhodují i o financích, které do dopravního podniku plynou.

Referendum je důležitý nástroj demokracie, může být dobrým pomocníkem při správě věcí veřejných. Ale v případě jeho zneužívání nebo nadužívání se z něj rychle může stát „zlý pán“.

Komentáře

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.
 

Napište nám

Nejčtenější

  • V Liberci se bude točit americký velkofilm....

  • V Rochlici našli mrtvolu muže. Pitva objasní...

  • Policie pátrá po uprchlém vězni. Pomoci může...

  • FOTO: Jeřábu za jízdy explodovala...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Česká republika jako most mezi východem a západem?

Od konce druhé světové války je koncepce Československa, respektive České republiky jako mostu mezi západem a východem opakovaně navrhována částí politické scény jako dobrá zahraniční politika. Předtím, než začneme souhlasně kývat, měli bychom si však položit otázku: Byla tato politika někdy u nás vůbec úspěšně provozována?

Po dlouhé nemoci zemřel ve věku 76 let herec František Švihlík

Ve věku 76 let zemřel po dlouhé nemoci oblíbený český herec František Švihlík. Diváci si ho zapamatovali zejména rolí sympatického strážmistra-fotografa Čendy Němce v seriálu Četnické humoresky. Informaci sdělila České televizi hercova rodina.

Soud vyhověl žalobci, v kauze nelegálního lihu zvýšil tresty

Olomoucký vrchní soud dnes zvýšil tresty šesti ze sedmi obžalovaných v kauze odběratelů a distributorů nelegálního lihu podnikatele Radka Březiny, kteří byli spjati s Likérkou Drak. Z deseti na 11 let zvýšil soud trest jednateli distribuční firmy Verdana Robertu Sedlaříkovi, o 1,5 roku na 9,5 roku zvýšil trest tehdejšímu jednateli další distribuční firmy Dominikovi Nagymu. Majiteli likérky Pavlu Čanigovi soud potvrdil 11,5 roku, žalobce dnes stáhl odvolání v jeho neprospěch. Důvodem je Čanigova spolupráce při odkrývání této trestné činnosti.