Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hejtman Martin Půta: Nejde jen o očištění jména, nechci zklamat důvěru

 
pondělí, 2. února 2015, 14:38

Závěrem loňského roku bylo v médiích skloňováno jméno hejtmana Martina Půty snad ještě častěji, než po úspěšných krajských volbách v roce 2012. Rozpadu vládnoucí koalice Starostů a Změny a obvinění v korupční kauze si nemohl nevšimnout nikdo. Jak hodnotí loňský rok Martin Půta?

Je začátek roku a nejspíš se nevyhneme bilancování. Co se podle Vás v roce 2014 povedlo?

Jsem spokojen, že se podařilo zahájit opravy na všech silnicích, které byly zasaženy povodní v roce 2010. Všechny tyto silnice budou letošní rok opraveny, což vnímám pozitivně. Druhá věc, kterou chci zmínit, je stavba hospice. Je to další věc, která by měla letos na podzim začít fungovat a sloužit veřejnosti. Něco podobného v kraji dlouho chybí.

Co se naopak nepovedlo?

Jednoznačně soutěž na autobusy. Věřil jsem, že budeme mít do konce loňského roku vše úspěšně za sebou  a to se nepovedlo. Nepodařilo se také udržet pohromadě 23 zastupitelů Starostů a koaliční Změny. Bohužel se ukázalo, že někteří, především liberečtí zastupitelé za Změnu, měli krajské angažmá jako přechodový můstek ke komunálním volbám. Podle toho se také od poloviny roku chovali na zastupitelstvu i jednání rady. Zrovna odstřelování té dopravní zakázky je tomu ukázkou.

Teď máme ale rok 2015 a opět se blíží krajské volby, které jsou na programu za rok na podzim. Víte už nyní, jestli budete kandidovat? Chcete obhájit pozici hejtmana?

Po loňském podzimu jsem v takové zvláštní situaci, kdy jsem obviněn z něčeho, co jsem neudělal. Dá se čekat, že řada našich politických soupeřů a „přátel“ bude této situace využívat stejně intenzivně, jako to dělají poslední dva měsíce. Pozici hejtmana obhajovat chci, nicméně konečné rozhodnutí bude záviset také na tom, jak rychle se bude můj případ vyvíjet. Určitě nerad bych ohrožoval volební výsledek Starostů. Je to tedy otázka, na kterou budu umět odpovědět jednoznačně za rok touto dobou.

Nakousl jste kauzu, ve které jste obviněn. Jak se vyvíjí?

Nic se nezměnilo. 18. listopadu jsem byl podat vysvětlení, kde mi zároveň bylo sděleno obvinění. Poté jsem byl ještě jednou u výslechu a od té doby se nic nezměnilo. Musím říct, že když si člověk projde tou situací, kterou jsem si prošel já, tak pochopí, že vám může policie sdělit obvinění z toho, co jste evidentně neudělali.

Vzpomínáte si na moment, kdy vám bylo obvinění sděleno? Jak jste reagoval?

To obvinění mi bylo sděleno na konci podání vysvětlení, na které jsem se dostavil. Musím říct, že jsem byl v šoku a vůbec jsme si situaci neuvědomoval. Po přečtení čtrnáctistránkového obvinění jsem si říkal, že přeci není možné, aby vás někdo obvinil z toho, co jste nikdy neudělal.

Kauza bezpochyby rozdělila veřejnost na dvě půlky. Jedni věří ve vaší nevinu, druzí v opak. Zklamalo vás, že se k vám někdo kvůli obvinění „postavil zády“?

Přiznám se, že si nikoho takového nevybavuji. Naopak od přátel a blízkých cítím velkou podporu. Další skupinou jsou lidé, kteří mě podpořili maily nebo třeba SMSkami. Musím říct, že mi právě tohle v mé situaci hodně pomohlo. Právě proto si člověk uvědomí, že musí bojovat. Nejde jen o očištění svého jména, ale také o to, aby nezklamal právě jejich důvěru. To, že mého obvinění někteří političtí „přátelé“ využívají, mě nepřekvapuje. Také se nedivím lidem, kteří mě vůbec neznají a kteří věří tomu, že jsem tu věc udělal. Politika v České republice má totiž velmi špatné jméno a v podstatě to zapadá do obrazu politiky jako takové. Řada lidí řekne, že v politice kradou všichni.

Ohledně kauzy vám bylo vyčítáno už mnoho. Dokážete s odstupem času říci, že byste udělal něco jinak?

Chyba je možná v tom, že jsem si vstřícnost v jednání s lidmi, kterou jsem deset let aplikoval v Hrádku na radnici, přenesl sem a možná jsem dostatečným způsobem nevyhodnocoval rizika a to, kdo na druhé straně stojí. Ano, tady jsem pravděpodobně ne moc dobře odhadl, s kým mám tu čest. V kauze jsou obviněni i další lidé, ale dokud nerozhodne soud, budu se na ně dívat jako na nevinné.

Jak jste strávil vánoční svátky?

Svátky byly počtem akcí, návštěv, koncertů a podobných věcí docela hektické. Byli jsme čtyři dny s rodinou mimo Liberec, trochu si odpočinout. Z velké části jsem se tak věnoval manželce a dcerám. Pracoval jsem přes svátky zhruba dva dny, takže jsem se vážně snažil nabrat síly na letošní rok.

Vybavíte si nějaký dárek z minulosti, který vás velmi potěšil?

Vzpomínám si, že jsem zhruba v sedmé třídě dostal od rodičů vědeckou kalkulačku Sanyo, která měla tolik funkcí, že mi dalších půl roku trvalo, než jsem přišel na to, co všechno umí. V té době kdo měl dobrou kalkulačku, tak to bylo jako když má dnes někdo ve škole dobrý telefon. Letos mě ale potěšilo, že moje dcery aspoň trochu stále věří na Ježíška.

A jak jste strávil Silvestra?

Byli jsme společně se známými v termálních lázních v Maďarsku, takže jsme přelom roku strávili naloženi v horké vodě. Chodili jsme na procházky a snažili jsme se na Silvestra dočkat půlnoci, což bylo docela náročné. Byla to fajn příležitost, jak si odpočinout.

Vizitka autora

 

Michael Daněk

šéfredaktor projektu Drbna
kontakt: sefredaktor@drbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 

Kam dál?

Krajský lídr hnutí ANO Martin Komárek odpovídal na vaše dotazy

úterý, 22. října 2013, 16:10

Před blížícími se volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Liberecká Drbna připravila online chat s lídrem hnutí...

Štěstí v neštěstí. Vylétl autem do lesa, nic se mu nestalo

neděle, 14. července 2013, 11:41

Víte, jak vypadá, když nad vámi stojí všichni svatí? Své by o tom mohl vyprávět řidič osobního automobilu, který v neděli po...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Měří, nebo neměří? V Liberci se opět řeší...

  • Policie zadržela dva mladíky. Distribuovali...

  • FOTO, VIDEO: NA Kunratické shořela stodola....

  • FOTO: Teknaři se po Czaroteku vydali na...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha 1 omezí kola v centru do začátku letní turistické sezony

Radnice Prahy 1 do začátku hlavní prázdninové turistické sezony omezí jízdu na kole v centru metropole. Impulzem je fakt, že soud zamítl návrh na předběžné opatření, které by platnost omezení pozastavilo. Soud bude ještě rozhodovat o návrhu úplného zrušení omezení, na to však podle radnice není nutné čekat. Zákaz pohybu na kolech se má mezi 10:00 a 17:00 týkat pěších zón zejména kolem spodní části Václavského náměstí, náměstí Republiky a Staroměstského náměstí.

TOP 09 chce vyšší tresty za týrání zvířat, míří i na množírny

Zpřísnění postihů za týrání zvířat, definici množíren a nový trest v podobě zákazu chovu zvířat obsahuje novela trestního zákoníku, kterou ve Sněmovně připravila TOP 09. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil na tiskové konferenci uvedl, že pro návrh novely začnou poslanci hledat podporu příští týden, dopředu už získali kolegy z klubu Pirátů a hnutí STAN. Přísnější postihy, včetně až osmi let odnětí svobody pro nejzávažnější činy, autoři novely navrhují i pro provozovatele množíren.

(NE)OBYČEJNÍ: Postavit školu bylo největší školou pro mě, říká Veronika Pospíšilová

Je jí 29 let. Narodila se v Českých Budějovicích, studuje na Karlově univerzitě, kde si dodělává doktorát a v rámci toho tam přednáší na vietnamistice a etnologii, učí v Budějcích jógu malé i velké, mluví vietnamsky, a staví školy v Kambodži. Ano, takhle drobná dívka s úsměvem od ucha k uchu se jednoho dne chopila příležitosti a rozhodla se udělat Zemi lepším místem pro žití.