Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Láká vás tanec? Zkuste Tribal fusion

 
pondělí, 20. ledna 2014, 21:10

Má ráda cikánské styly, indické a břišní tance, něco z řeckých tanců a Buto - japonské pohybové divadlo. Tanec prochází každou buňkou jejího těla. Tanečnice Lucie Slaninová z Jablonce nad Nisou těmito i dalšími tanečními prvky obohatila Tribal fusion, kterému se věnuje už několik let. A právě jeho kurzy otevírá také centru v Liberce v Klubu příhodného okamžiku Kairos, a nejen pro dospělé, ale i pro děti.

Co je vlastně tanec Tribal fusion?

Je vlastně forma moderního břišního tance. Je syntézou mnoha tanečních forem. Často zahrnuje prvky Hip Hop, breakdance, egyptského stylu, moderního tance. Čerpá z mnoha tradičních forem jako je Flamenco, Bhangra, Kathak a dalších folklórních tanečních stylů. Každá tanečnice či tanečník se často věnuje dalším pohybovým formám a různým tanečním stylům.

Jaký je jeho původ?

Pochází z Ameriky a vyvinul se z American Tribal style Belly Dance, který založila Carolena Nericcio. Tanec známý jako ATS nebo Tribal je jasně definován a založen na skupinové improvizaci. Tribal v překladu znamená kmen(kmenový). Kořeny kmenového břišního tance jsou od Jamily Salimpour, která přispěla mícháním kostýmů a tanečních prvků z různých folklorních stylů např. Španělsko, Indie, Blízkého východu. Má vyjadřovat ženskou sílu, smyslnost, společenství-skupinu-kmen. V Americe byl v té době břišní tanec hodně zerotizován. Tribal tedy vznikl také proto, aby vyzvednul jeho skutečnou hodnotu a ženskou sílu. Název je sice kmenový, ale ve skutečnosti je to fůze, fantazie. Dává prostor tanečnícím míchat, přidávat vlastní prvky experimentovat. Můžete vzít kousek tamhle a odtamtud a vytvářet nové věci.

Jak ses k tancování dostala a proč sis vybrala tento druh tance?

Tančím už od malička klasické styly tance. Rodiče mě dali na lekce, protože jsem prý údajně chytala rytmus i na jazz. U nás se pouštěli jazzové a bluesové desky. Mamka zpívala a hrála na kytaru a klavír. Chodila jsem také střídavě na lekce klavíru. Ale to mě moc nebavilo a nešlo. Ale skutečně zajímat jsem se o tanec začala až někde na střední škole. A na kurz břišního tance jsem se dostala po škole skoro náhodou. Úplně mě to uchvátilo. Pořád jsem chtěla tančit. Začala jsem se o něj více zajímat a jezdit na další semináře. První zlom nastal, když jsem viděla jednu tanečnici. Měla úplně jiný kostým, hudbu a taneční projev. Naprosto mě dostala. Byla velmi svá, osobitá. A druhý byl na youtube při shlédnutí videí Rachel Brice. A bylo to jasné, láska na celý život. A málem bych zapomněla. Důležitý byl pro mě objev world music. To byla absolutní láska, která zachvátila mé srdce a vlnění neustalo...

Jak dlouho tančíš?

No od malička klasické styly. V pubertě moderní tanec a vlastní nezřízené kreace a exotické tance tak 5-6 let.

Pro koho je tanec vhodný? Jsou k němu potřeba nějaké taneční základy?

Učí se od úplných základů břišního tance. Na kurz může chodit kdokoli. I někdo kdo ještě netančil a je jenom zvědavý. Nikdy člověk neví jaký je v něm ukrytý potenciál:-). Je to nejenom pro tanečnice, které se mu chtějí věnovat naplno. Je i pro ty, kteří se chtějí uvolnit od každodenního stresu a mít radost ze svého těla.

Pokud je tanečnice talentovaná, jak může Tribal fusion uplatnit?

Myslím že je to individuální cesta. Např. v Americe je dost rozvinutý a příležitostí i festivalů je mnoho. U nás jich není tolik. Ale nějaké v Tribal Fusion světě jsou. Naproti tomu mi připadá, že je v tom velká konkurence. Tanečnic je hodně. U nás jsou např. středověké krčmy a akce. Podle mě je to především o rozhodnutí. Miluji ho, chci ho dělat a cestu si najdu. Pro mě je cesta např. v tom, že se snažím spolupracovat s muzikanty. Měla jsem již mnoho příležitostí vystupovat se spoustou kvalitních hudebníků. Ale přesný návod nemám. Asi mít odvahu a dělat to dokud člověk cítí lásku při vlnění.

Jaké kostýmy k tanci patří?

Velmi výrazné, kovové, s korálky, divoké až přeplácané. Největší inspirace cikánské. Většinou hodně zdobené. Je to asi taková fusion jako při popisu samotného tance. Nosí se velké honosné šperky, stylově např.. z Maroka, Indie...podprsenky, různé zdobené topy. Dlouhé sukně. Šátky. dlouhé rukavice...fantazie...

Jak moc je tanec náročný?

Záleží co od něho člověk očekává. Pokud si na lekce přijde pouze odpočinout. Může mu postačit docházení jednou či dvakrát týdně na hoďku. Pokud ale chce se tanci věnovat více. Chce to minimálně 2-3 hodiny aspoň třikrát týdně. Rozhodně není tak náročný jako je třeba balet. Ale pohyby jsou hodně vnitrotělní a nelze se je naučit rychle. Chce to hodně trpělivosti, sebereflexi, soustředění, správnou relaxaci, cit pro hudbu a umět se nechat unést tancem:-). Úžasná je právě yoga k tomu. Protože tělo připraví na tenhle druh pohybů úplně fantasticky...

Dá se říci, že formuje postavu a má nějaké zdravotní účinky?

Rozhodně. Tanec celkově formuje postavu přirozeně. Bříšní tanec krásně tvaruje svaly pánevního dna a Tribal fusion úplně všechny s propojením s yogou může být zpevňovačem balzámem zároveň nejen pro tělo, ale i pro duši. Myslím, že je jeden z mála druhů tanců. Který je možné provádět naplno i v pozdějším věku. Každý pohyb je zdravý. Tenhle tanec je naprostá povzbuzující bomba. Má úžasný vliv na psychiku. Tím že jsou tam citlivě zapojené cviky z Yogy a celkový základní postoj šetří kříž je dobrý pro zpevnění svalů celého těla.

Jaká hudba je k tomuto tanci nejvhodnější?

Skoro veškerá world music a etnická. World music je kombinace etnické tedy tradiční folklorní hudby s dalšími druhy jako je elektronická a naše západní....jazz, blues, rock a cokoli co vás napadne.

Co se naučí ženy na tvých lekcích? Nějaké ucelené choreografie?

Mít ráda své tělo. Choreografie jsou dobré především pro větší počet tanečnic. V pozdějších lekcích určitě. Zpočátku je nechci zahlcovat znalostmi kroků v choreografiích. Ale spíše prvky, jejich vzájemné kombinace a rozhýbat tělo. Potom přijdou i choreografie. ale také se na svých hodinách řídím přáním žáků. Bude to i na na nich. Kdy budou chtít choreografii.-). Ale hlavně chci, aby měly radost z pohybu.

Plánovala bys s nimi i nějaká vystoupení, pokud by chtěly?

Samozřejmě ano.

Napsala Lenka Markovičová

 


 

Kam dál?

Krajský lídr hnutí ANO Martin Komárek odpovídal na vaše dotazy

úterý, 22. října 2013, 16:10

Před blížícími se volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Liberecká Drbna připravila online chat s lídrem hnutí...

Policie pátrá po mladíkovi se schizofrenií. Zmizel v Paceřicích

úterý, 30. července 2013, 15:00

Policisté pátrají po třiadvacetiletém mladíkovi z Mladoboleslavska. Pohřešovaný Vladimír Zvěřina se ztratil svým příbuzným v 27....

Štěstí v neštěstí. Vylétl autem do lesa, nic se mu nestalo

neděle, 14. července 2013, 11:41

Víte, jak vypadá, když nad vámi stojí všichni svatí? Své by o tom mohl vyprávět řidič osobního automobilu, který v neděli po...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • FOTO: U Dětřichova vyhasl život řidiče,...

  • Z Jablonce vyrazí robot Matylda autostopem...

  • VIDEO: U Raspenavy hoří několik hektarů...

  • V Liberci otevřela nábytková banka. Pomůže...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

GLOSA: Hologram Amy Winehouse na turné. Já vám nevím…

Amy Winehouse vyrazí na světovou šňůru. Ve formě hologramu. Tato zpráva snad všem zpěvaččiným fanouškům zvýšila tep. Někdo je nadšený, další rozpačitý. Spadám do druhé kategorie.

Prezident Zeman jmenoval Tomáše Petříčka ministrem zahraničí

Prezident Miloš Zeman jmenoval dnes před polednem Tomáše Petříčka (ČSSD) ministrem zahraničí. Koaliční vláda ANO s ČSSD se tak tři a půl měsíce po svém jmenování dočkala plnohodnotného šéfa diplomacie. Původního kandidáta sociální demokracie - europoslance Miroslava Pocheho - Zeman jmenovat odmítl, úřad proto dočasně vedl ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček.

Analýza: Systém zdravotního pojištění není připraven na krizi

Český systém zdravotního pojištění není připraven na zhoršení ekonomické situace a případnou další hospodářskou krizi. Nemá dostatečné rezervy. I když bude letos zřejmě v mírném přebytku, výdaje rostou výrazně rychleji než příjmy. Vyplývá to z analýzy zdravotních pojišťoven, jejíž výsledky v Praze na Vysoké škole ekonomické představili její autoři Štěpán Křeček a Karina Kubelková. V Česku funguje sedm zdravotních pojišťoven.