Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Čeští sportovci budou mít medaile z příští olympiády ze smetiště

 
čtvrtek, 27. prosince 2018, 13:03

S nadsázkou se dá říci, že získají-li čeští sportovci na příštích olympijských a paralympijských hrách medaile, budou je mít ze skládky. Pořadatelé příštích her se je totiž rozhodli vyrábět z vyřazených telefonů.

Ani si to neuvědomujeme, ale naše mobily, tablety a jiná elektronika obsahují velmi malé kousky cenných kovů. Japonští pořadatelé příštího sportovního svátku chtějí využít skutečnosti, že elektroodpad je nejrychleji rostoucím světovým typem odpadu. Požádali své spoluobčany, ať jim darují nepoužívanou elektroniku, která jim leží ve skříni.

Od dubna, kdy organizační olympijský výbor přijímá elektronické dary od Japonců, se mu podařilo získat 16,5 kilogramu zlata (54,5 procenta z cílových 30,3 kilogramu) a 1 800 kilogramů stříbra (43,9 procenta cílových 4 100 kilogramů). 2 700 kilo bronzu potřebných pro výrobu placek třetím sportovcům v pořadí už má. Pořadatelé olympiády chtějí 100 procent kovů pouze z elektroodpadků japonských domácností.

Zlaté olympijské medaile jsou ve skutečnosti vyráběny ze stříbra. Olympijský výbor vyžaduje minimálně šest gramů zlata pro jednu zlatou medaili. Ty se dají získat ze 200 až 250 mobilů.

Napsal(a) Jiří Kadlec | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Dopoledne na hokej, večer na bojovníky. Sobota bude v aréně hodně...

čtvrtek, 22. března 2018, 07:07

Hodně hektická bude sobota v liberecké multifunkční Home Credit Areně. V jediný den se tam odehraje čtvrtfinálový duel hokejové...

KOMENTÁŘ: Státní peníze pro sport: Zkáza systému dokonána

úterý, 13. června 2017, 10:13

Sport je národní fenomén. Tak jako všechny fenomény má svá pozitiva i negativa. Mezi pozitiva můžeme bezesporu zařadit práci s...

Rychlostní kanoisté ovládnou o víkendu přehradu, jede se Liberecká 500

pátek, 26. května 2017, 09:23

Závod v rychlostní kanoistice, Liberecká 500, ovládne v sobotu 27. května libereckou přehradu Harcov. Kanoisté oddílů z celé...

Na Ještědu se poprvé běžel extrémní překážkový závod Army Run

neděle, 14. srpna 2016, 09:13

Na libereckém Ještědu se v sobotu poprvé běžel extrémní překážkový závod ze série Army Run s převýšením 350 metrů. Zabrat dal i...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Co žene sportovce do čím dál tím větších extrémů, aneb přetváří kapitalismus sport?

Co žene sportovce do neustále větších extrémů? Je to individuální potřeba posouvání hranic nebo požadavky společnosti na show, extrémy a neustálý nárůst výkonu? Na to se v tématu dnešního dne zaměřila Drbna.

Babiš dostal dvojku z chování, napařil mu ji Liberecký kraj

Liberecký kraj se rozhodl úsměvně a s nadsázkou ohodnotit předsedu vlády Andreje Babiše a připomenout tak jeho loňskou návštěvu. Posunulo se něco v tématech, o kterých se tehdy jednalo? I to se promítlo na klasickém školním vysvědčení.

Na protest proti změně autorského práva je vypnuta Wikipedie

Česká Wikipedie je dnes vypnuta na protest proti chystané celoevropské reformě autorského práva. Zástupci Wikipedie chystané změny považují za velmi závažné, a proto od půlnoci encyklopedii poprvé na den vypnuli. Funkční dnes není ani německá, slovenská a dánská mutace Wikipedie, řekl předseda spolku Wikimedia Česká republika Vojtěch Dostál. Nově pojatá ochrana autorských práv se nemá dotknout přímo Wikipedie. Podle editorů ale výrazně omezí dostupnost zdrojů, ze kterých čerpají, a bude tak složitější, zajistit kvalitu obsahu encyklopedie.