Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Spartani nejsou jen překážky zdolávající blázni, pomáhají i dětem s postižením

 
čtvrtek, 21. března 2019, 07:58

Překážkové závody jsou v posledních letem stále oblíbenější. Překážky a náročné trati prověří každý sval v těle a často i spolupráci v týmu. Spartani jsou ale lidé, kteří běhají, skáčou a prolézají srdcem a svou láskou k překážkovému sportu se snaží pomoci i ostatním skrze charitativní projekt Spartanská odysea.

Pro tuto příležitost byl vytvořen speciální štít, který si Spartani po celé republice budou předávat. Právě štít je hlavním symbolem celého projektu. „Ve starodávné Spartě byl štít symbolem ochrany, síly, ale také jednoty. Své nositele, ale i ostatní bojovníky chránil v boji,“ připomíná Veronika Krásná z jablonecké Spartan Training Group (STG). 

Do projektu Spartanská odysea na pomoc dětem s handicapem se celkově zapojí 66 tréninkových skupin, které budou muset dohromady urazit se štítem trasu delší než tři tisíce kilometrů a to během 245 dní.

Právě jablonečtí spartani mají nyní štít u sebe. Svými silami ho musí dopravit až do Mladé Boleslavi, kam se vydají v pátek ráno. „Spartan Training Group Jablonec nad Nisou převzal v úterý štít od STG Raspenava na Bedřichově, seběhl s ním do Jablonce a v pátek se opět vydá na cestu,“ říká Krásná.

Ulehčit si cestu se štítem autem by bylo jistě pohodlnější, ale Spartanům nezbývá nic jiného, než se s těžkým štítem vláčet dlouhé kilometry pěšky. Taková jsou pravidla. Pro představu jen jablonečtí Spartani musí zvládnout trasu přes 60 kilometrů. Představte si to ujít nebo uběhnout... A oni se u toho ještě tahají se štítem.

Dobře ale vědí proč. Cílem celé Spartanské odysey je totiž podpořit děti s handicapem, kteří ale i tak zdolávají překážky v rámci Spartan Specials. Partnerem tohoto projektu je Nadace Nova, která propůjčila účet, kam je možné s pomocí speciálního variabilního symbolu přispívat. Veškeré vybrané peníze půjdou těmto dětem. Celorepubliková pouť bude symbolicky zakončena na posledním letošním závodě na Lipně.

„Celá skupina je nápadem a akcí nadšená. Bereme to zároveň jako motivaci a trénink, ale také si to chceme užít.  Sami pořádáme mezi námi sbírku a v pátek odešleme peníze na účet Nadace Nova. Chceme pomoci těm, kteří to potřebují nejvíce,“ dodává Krásná. Ta celý tým jablonecké STG vede, nadšení jsou ale všichni. „Pro mě je to krásný symbol soudržnosti, součinnosti a krásné vazby spousty lidí různého věku, myšlení, povahy, povolání. To, že odysea funguje, je založeno na tom jednom a přitom na všech, kteří do toho jdou. Osobně trenérům skládám hold, protože to, kolik se nás na předání sešlo, a i že nás nakonec dost poběží na další předání, to je úspěch Spartan trenérů. Pro každého z nás řadových vojáků, je čest štít, ten symbol, nést. Ono to je tak trošku jak symbol státnosti,“ přidává se Spartanka Zuzana Svobodová.

Jablonečtí Spartani při předání štítu na Bedřichově

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Dopingáři jsou obyčejní podvodníci, ničí pravé talenty, říká Zuzana...

pondělí, 18. března 2019, 09:11

Poslední týdny hýbe lyžařským světem skandál v podobě odhalení dopingu na Mistrovství světa v klasickém lyžování v Seefeldu. A...

Plán TMR pro Ještěd? Ještě letos vznikne osvětlená sjezdovka za 120...

pondělí, 18. března 2019, 07:01

Po letošní zahřívací sezóně chystá nový správce skiareálu na Ještědu TMR velké investice. Tou hlavní bude modrá sjezdovka Skalka...

Aerobičky z A-stylu přivezly z domácího šampionátu celkem pět titulů

středa, 13. března 2019, 13:00

Jeden z nejdůležitějších závodů v aerobiku, Mistrovství ČR a Czech Aerobic Open, byl pro liberecké aerobičky velmi úspěšný! Tým...

Liberečtí střelci uspořádali krajský přebor. Pět z nich vystřílelo...

úterý, 12. března 2019, 16:10

Veřejným krajským přeborem uzavřel SSK Liberec pořádání vzduchovkových závodů v sezóně 2018 – 2019 v ZŠ Vrchlického. Střelci...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Hledej sysla! Do mapování ohroženého hlodavce se může zapojit i veřejnost

Zima je ta tam a s ní i zimní spánek živočichů, včetně sysla obecného. V tomto období se tak odborníkům nabízí ideální čas pro mapování tohoto kriticky ohroženého druhu. Do toho se navíc může zapojit i široká veřejnost.

RECENZE: To nejlepší nakonec. Avengers: Endgame několikrát právem roztleskali plný sál diváků

Čtvrtek 25. května byl hodně dlouho nejočekávanějším dnem všech komiksových fanoušků a nadšenců do superhrdinů. A dočkali se. Právě dnes totiž do kina míří poslední Avengers s podtitulem Endgame. A je opravdu o co stát.

Čína slibuje větší transparentnost ohledně nové Hedvábné stezky

Čínský prezident Si Ťin-pching v reakci na mezinárodní kritiku přislíbil více transparentnosti projektu takzvané nové Hedvábné stezky. Na začátek dvoudenního summitu věnovaného čínským plánům zlepšit dopravní spojení mezi Asií, Evropou a Afrikou dnes také vyzdvihl důležitost ochrany životního prostředí a boje proti korupci.