Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Harrachově chtějí zachránit skokanské můstky. Vyhlásili sbírku

 
čtvrtek, 4. července 2019, 07:12

Spolek z krkonošského Harrachova vyhlásil sbírku na záchranu skokanských můstků, které nejsou už rok v provozu kvůli havarijnímu stavu. Zatím se podařilo vybrat desítky tisíc korun

„Prvním cílem je opět uvést do provozu areál malých můstků tak, aby se zde v následující sezoně mohlo trénovat," řekl jeden z organizátorů sbírky Stanislav Slavík ze spolku Lyžařský a turistický Bucharův klub Harrachov. Odhaduje, že na to bude potřeba asi 1,5 milionu korun. Podle něj jde o existenci skoku na lyžích u nás. „Když harrachovské můstky nebudou v provozu, tak děti nemají kde skákat. Když to bude dál pokračovat, tak nebudou žádné skoky. Chceme zachránit tu disciplínu," řekl.

O obnově můstků se zatím jen mluví. Plány komplikují majetkoprávní spory různých subjektů, které v areálu působí. Jedná se také o tom, kdo po případné rekonstrukci bude platit náklady na provoz. „Věříme, že vyhlášením sbírky se rozhýbe celý zdlouhavý proces rekonstrukce můstků," dodal Slavík. Sbírka má podle něj podporu i ze strany bývalých špičkových skokanů, Poláka Adama Malysze či Pavla Ploce.

Město sbírku podporuje

Radnice v Harrachově iniciativu spolku vítá. „Mají podporu ze strany města," řekla starostka Eva Zbrojová (Starostové pro Liberecký kraj). Obnově můstků by mělo napomoci memorandum o spolupráci a podpoře při obnově areálu. Podle starostky ho podepíšou zástupci města, Libereckého kraje a zakladatelé spolku Klasický areál Harrachov, který provozuje můstky, což jsou Svaz lyžařů ČR a Český olympijský výbor.

„Kraj přislíbil uhradit studii a projektovou dokumentaci do výše 5,5 milionu korun," uvedla Zbrojová. Samotná obnova areálu pak bude podle ní hlavně na státu. „Bez něj to nepůjde. Harrachov má čtyřicetimilionový rozpočet a těžko očekávat, že si budeme moci vzít úvěr na opravu areálu," dodala starostka.

Můstky v Harrachově

První můstek v Harrachově byl podle webu sbírky postavený na Čerťáku před 100 lety. Skákalo se zde okolo 30 metrů. Postupně se můstek zvětšoval, stavěly se další, nakonec zde vyrostl i mamutí můstek. Ještě loni bylo možné skákat alespoň na středních můstcích, velký s kritickým bodem K-120 je uzavřený už přes deset let a mamut K-180 od roku 2014. Na kompletní rekonstrukci areálu jsou podle odhadů potřeba stovky milionů korun.

Napsal(a) ČTK | Foto Město Harrachov
 


 

Kam dál?

Dětská olympiáda skončila. Liberecký kraj bere páté místo a jedenáct...

pátek, 28. června 2019, 08:19

Vítězem IX. Letní olympiády dětí a mládeže je se 459 získanými body reprezentace hlavního města Prahy. Nejvíc zlatých medailí si...

Liberecký hasič Jan Pipiš zazářil na soutěži v Německu, domů dovezl...

středa, 26. června 2019, 14:42

Liberečtí hasiči dokáží kolikrát předvést téměř neskutečné výkony nejen při boji s požáry nebo třeba při nehodách, ale také při...

Liberčtí skokani si vyskákali nominaci na neoficiální žákovské...

středa, 26. června 2019, 10:30

Minulý týden ve čtvrtek byl zahájen 31. ročník Beskydského turné ve skoku na lyžích. Postupně se závodilo ve čtyřech městech....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.

Trump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA Grónsko

Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že ruší zářijovou cestu do Dánska, neboť premiérku Mette Frederiksenovou neoslovila jeho nabídka ohledně koupě Grónska. Informovala o tom agentura Reuters. Dánští politici na odřeknutí návštěvy reagují s údivem. Zprávu o tom, že Trump uvažuje o koupi autonomního území Dánska a největšího ostrova na světě se zhruba 56 tisíc obyvatel, zveřejnil minulý týden americký list The Wall Street Journal.

Česko si připomene srpen 1968 a 1969, Milion chvilek chystá pochod

V Česku se dnes chystají desítky akcí, kterými si lidé připomenou okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a oběti demonstrací v srpnu 1969. Spolek Milion chvilek pro demokracii přichystal pochod Prahou, při kterém chtějí vzpomenout na potlačení demonstrací před 50 lety a také poukázat na současné politické problémy. Čelní představitelé státu a pamětníci se zúčastní pietního aktu u budovy Českého rozhlasu.