Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

PĚT OTÁZEK PRO: Na hasičárnu jsem tu ještě nenarazil, říká zlatý hasič o Světových hrách v Číně

 
středa, 14. srpna 2019, 10:22

Podpraporčík Radek Musil je hasičem dvaadvacátý rok, z toho drtivou většinu u libereckých profesionálů. Je ale také skvělým sportovcem, účastní se Světových policejních a hasičských her. A čínském Chendgu reprezentuje nejlépe, jak to jde, v orientačním běhu získal zlatou medaili.

Radek Musil je v těchto dnech stále v Číně, kde se připravuje na poslední start ve skoku vysokém. Rozhovor proto vznikal po mailu. „Mám tu 2:45 po půlnoci. Tak kdybych vám hned neodpověděl, usnul jsem,“ psal hasič z jednadvacátého patra hotelu uprostřed téměř jedenáctimilionového čínského města.

Napadá mě, jaké jsou asi v Číně terény na orientační běh, když je člověk zvyklý běhat v českých lesích. Je to jiné než u nás?
Terén tu byl naprosto odlišný. Závod se běžel v areálu Neusoft University a byl to otevřený terén se spoustou budov. Muselo se řádně číst v mapě, zda se dá tou nebo tou budovou proběhnout. Vše umocňovalo obrovské vedro a vlhkost vzduchu.


Město Chendgu, kde se hry konají, má přes deset milionů obyvatel a historii starou 2500 let. Jak na vás město a samotná organizace Světových her zapůsobila?
Město je obrovské, první týden jsem byl na okraji města v Qingcheng Mountain, kdy byly závody v půlmaratonu a orientačním běhu. Od pondělí jsem v centru, jelikož ve čtvrtek mám ještě skok vysoký. Město je čisté, plné zeleně a obrovských domů. Já bydlím v hotelu ve 21. patře. A organizace je naprosto dokonalá, jako závodníci máme metro, autobusy, vstupy do památek v rámci her zdarma. Z akreditačního centra jezdí autobusy na jednotlivá závodiště.

Světové policejní a hasičské hry v Číně

Český zástupce Radek Musil se nejprve postavil na start půlmaratonu, kde v konkurenci tisícovky běžců obsadil v kategorii 40+ 21. místo. Hned další den si ale spravil chuť a v orientačním běhu bral zlato. Zúčastnil se také ještě druhého orientačního závodu, kde po mapové chybě skončil čtvrtý. V Číně ho čeká ještě jeden závod, ve čtvrtek nastoupí ve skoku vysokém.

Účastnil jste se her už v Los Angeles. V čem to bylo jiné?
V LA to bylo daleko skromnější, na půlmaratonu nás tam běželo cca 130 a to jen tady bylo v kategorii. Tady nás běželo cca 1000 závodníků, takové otevřené mistrovství Číny. Doběhl jsem v kategorii 40-44 na 21. místě. I organizace nebyla na takové úrovni, na zahájení byli jen sportovci a rodinní příslušníci, tady plný stadion a krásný program. 

Jestli mám správné info, u hasičů jste přes dvacet let. Jak složité je přípravu na závody skloubit s prací hasiče?
U hasičů začínám dvaadvacátý rok. Skloubit to jde, jelikož dva dny mám volno, a tak chodím trénovat ve volnu. V práci máme povinnou fyzickou přípravu, takže nezahálím ani během služby. 

Funguje u vás profesionální deformace? Zkoumáte výbavu čínských hasičů nebo jejich práci?
Profesionální deformace u mě je hlavně při ubytování, nejprve vždy koukám, kde jsou únikové východy a jaké je požární zabezpečení (úsměv). Techniku bych rád okoukl, ale ještě jsem nenarazil na hasičárnu. To v LA bylo jiné, tam jsou viditelné a několik jsem jich navštívil. 

Vizitka autora

 

Luboš Vrabec

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz.

 
Foto Radek Musil
 


 

Kam dál?

Hokejbalový turnaj o pohár primátora Liberce vyhráli slovenští Gajary...

úterý, 13. srpna 2019, 15:30

I když má liberecký hokejbal velký sen v podobě nového hřiště s parametry na hraní ligových soutěží, nyní šel stranou. Výtěžek z...

Liberecký ploutvový plavec Matyáš Kubíček veze z juniorského...

čtvrtek, 8. srpna 2019, 12:12

Na přelomu července a srpna hostilo známé egyptské letovisko Sharm El Sheikh Mistrovství světa juniorů v ploutvovém plavání. Pod...

Medailové žně českých dračích posádek na mistrovství Evropy v Seville

čtvrtek, 8. srpna 2019, 09:48

Na konci července se v rozpálené španělské Seville konalo 18. mistrovství Evropy klubových posádek dračích lodí. Závodilo se jak...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.