Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Deset let chátraly, přišly o certifikaci. Nyní můstky na Ještědu startují novou éru

 
středa, 28. srpna 2019, 16:01

Když společnost TMR před dvěma lety dostala do nájmu skiareál na Ještědu, s tamními můstky to vypadalo všelijak, v jejím plánu totiž nefigurovaly. Můstky loni navíc přišly o certifikac FISi, že se na nich mohou pořádat ty největší mezinárodní závody. TMR ale nakonec názor změnila, do můstků investovala a už v roce 2021 by se tu mohl konat světový pohár.

Můstky od mistrovství světa neprošly vlastně žádnou údržbou. Po loňské prohlídce zástupců FIS pak dokonce přišly o certifikaci potřebnou pro pořádání závodů. TMR ale můstky do svých plánů nakonec zahrnula, na jejich obnovu pak dala půl milionu korun. „Nové je bednění kolem dojezdu, které už bylo shnilé. Museli jsme vyměnit i část keramické stopy. Přibyly také nové bezpečnostní prvky,“ vypočítala marketingová ředitelka areálu Renata Balašová. „Byla to celá řada maličkostí, dohromady to ale bylo hodně práce," dodala.

Chystají se závody

Právě dnes pak můstky znovu získaly certifikát, který jim potvrdil zástupce FIS. „Konečně máme v Česku můstek, kde se dá kvalitně trénovat,“ ocenil trenér mužské reprezentace David Jiroutek.

Podle něj je důležité, že mohou čeští reprezentanti trénovat na stejně kvalitním můstku, jaké jsou v zahraničí. „Odpadne nám zdlouhavé cestování mimo Česko,“ dodal.

Nová éra můstků odstartuje už 14. září, kdy tu v rámci oslav Ještědu proběhne letní Mistrovství ČR. A v plánu už je i FIS Cup na únor příštího roku. A na zimu roku 2021 chce lyžařský svaz dotáhnout na Ještěd světový pohár. „Právě na domácí šampionát v září dorazí i šéf skoků Walter Hofer. FIS o Ještěd velmi stojí, nikde jinde není tak velké město v dosahu můstků. Není tu problém s dopravou, s infrastrukturou,“ myslí si generální sekretář lyžařského svazu Jakub Čeřovský.

Příprava můstku na zimu je velmi drahá

Další věcí ale je, že příprava můstku na zimní sezónu je velmi nákladná, vyjde na asi 1,4 milionu korun. „Bude se na tom podílet město, TMR a lyžařský svaz,“ uvedla Balašová.

Do budoucna se budou hledat možnosti, jak tuto cenu snížit. „Město by si mělo zažádat o dotaci na novou keramickou stopu, která by náklady snížila. Dnes se musí připravovat čtrnáct dní, aby se dalo skákat, s novou by to byly dva dny,“ vysvětlila Balašová.

Hodně závodů na Ještědu komplikoval silný vítr, tomu by měly v budoucnu zamezit nové sítě. I vhledem k finanční náročnosti připravit můstky pak budou chtít čeští reprezentanti můstky využít co nejvíc. „Měli by tu trénovat minimálně před závody i po nich," doplnila Balašová.

Vizitka autora

 

Luboš Vrabec

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz.

 
Foto Red Bull Content Pool
 


 

Kam dál?

Liberecká plavkyně Pechová přeplavala kanál La Manche. Jako první...

neděle, 25. srpna 2019, 21:40

Fantastického úspěchu dosáhla plavkyně z Liberce Markéta Pechová. Jako první žena s handicapem zdolala kanál La Manche....

Jizerky jsou nejkrásnější místo pro běh, má jasno Stanislav Řezáč

sobota, 24. srpna 2019, 08:10

Na Jizerské 50 je jako doma. Nejen že ji dokázal legendární běžec na lyžích Stanislav Řezáč v minulosti vyhrát, mimochodem stejně...

Startuje nábor do karatistického oddílu Gryf, který nově otevírá i...

čtvrtek, 22. srpna 2019, 14:33

Kromě klasického karate nabízí nově od září karatistický oddíl Gryf Liberec i všeobecnou sportovní přípravku. Přípravka je určena...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.