Počasí dnes4 °C, zítra3 °C
Pátek 19. dubna 2024  |  Svátek má Rostislav

Padesátka skialpinistů se utkala v nočním závodě. Převýšení 800 metrů zvládl nejlépe Radek Groh

Třikrát museli vystoupat skialpinisté na vrchol Tanvaldského Špičáku při třetím ročníku závodu Trofeo Spitzberg. Osmikilometrová trať nabídla osm set metrů převýšení, podmínky ztěžuje i fakt, že jde o noční závod. S tratí se nejlépe popasoval Radek Groh, který ji prolétl v čase 47 minut a 15 vteřin.

Jednalo se už o třetí ročník tohoto veřejného večerního závodu. Trať, na kterou se vydalo 35 mužů a 10 žen, připravili členové Horské služby Jizerské hory, součástí závodu jsou totiž i jejich fyzické prověrky. „Muži a veteráni šli tři okruhy, přičemž každý okruh vedl přes vrchol Tanvaldského Špičáku, ale pokaždé jinou cestou. Parametry mužské trasy byly osm kilometrů délky a 800 metrů převýšení. Děvčata potom absolvovala o okruh méně, převýšení jejich trasy bylo 540 metrů,“ vysvětlil jeden z pořadatelů závodu Michal Zavadil.

Vpředu zůstala čtveřice Radek Groh, Jan Šámal, Čenda Jirák a Jiří Kafka. Groh nakonec utrhl i ostatní a se slušným náskokem si dojel pro vítězství. „Stříbro bral po tuhém bratrovražedném boji Jirák, bronz Jan Šámal. Na Jirku Kafku zbylo čtvrté místo. Radek Groh prolétl trasu v čase 47:15, jenom o necelou minutu za nejrychlejší ženou,“ doplnil Zavadil. Tou byla Káťa Trdlová, vítězka zatím všech ročníků. Druhá skončila Šárka Jahodová a třetí Báarbora Hejtmánková. Veteránskou kategorii ovládl Radek Oktábec před Pavlem Zachovalem a Jiřím Tauchmanem.