Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hotovo. Zástupci Starostů, ANO a ODS podepsali koaliční smlouvu

 
středa, 31. října 2018, 18:03

Liberec je o další krok blíže k nové vládě. Zástupci Starostů, ANO a ODS ve středu odpoledne podepsali koaliční dohodu. Zhruba dva týdny se bude ladit program a pak by mělo proběhnout ustavující zastupitelstvo. Primátorem bude Jaroslav Zámečník ze Starostů pro Liberecký kraj.

Koalici na konec vytvořily tři strany z pěti, které se dostaly do zastupitelstva. Koaliční smlouva má osm stran a rada města bude mít nakonec jedenáct členů. Primátorem a jedním z radních bude Jaroslav Zámečník ze Starostů. Statutárním náměstkem za ANO bude Jiří Němeček, Jiří Šolc a Ivan Langr budou náměstci za Starosty a Zbyněk Karban za ANO. Všichni zmínění budou i radními.

Zbývajícími členy rady za Starosty budou ještě Lukáš Pohanka a Michal Hron, jejich strana tak bude mít pět radních. ANO do rady nominovalo ještě Marka Vávru a Šárku Prachařovou, ANO, tak bude mít čtyři radní. Petr Židek a Petra Břeňová budou zbývající radní za ODS.

„Několikrát jsme se v minulých dnech už setkali, abychom se poznali a věděli, jak nám bude sedět lidsky i pracovně, takže se neobáváme, že nám to nebude fungovat,“ řekl budoucí primátor Jaroslav Zámečník.

Všechny tři strany se v koaliční dohodě usnesli, že chtějí rozhodovat politickým konsenzem. Koalice bude mít 31 z 39 zastupitelů.

Trojkoalice by ráda spolupracovala i s opozičními stranami. „Opozici chceme dát kontrolní místa, ale navíc chceme oslovit i strany, které se do zastupitelstva vůbec nedostaly,“ dodal Zámečník.

Nově by mělo být osm výborů, místo současných čtyř. Přibudou například výbory pro sport, nebo pro dopravu a územní plánování. Sníží se ale počet komisí, kterých bylo osm a nově budou tři. Tím pádem se tak podle Zámečníka nezvýší náklady a rozhodování by mělo být efektivnější.

Teď už pracovat

„Jednání bylo velmi korektní. V ničem jsme se nerozešli. Naši koaliční partneři nám vyšli vstříc a v ničem dosud nebyl jediný problém,“ okomentoval budoucí statutární náměstek primátora Jiří Němeček.

„Jsme rádi, že se po osmi letech vracíme do vedení radnice. Chceme naplňovat naše cíle, programy se natolik prolínají, že shodu najdeme ve většině možného. Teď už nás bude čekat práce,“ dodal Petr Židek z ODS.

Nová trojkoalice se chce zaměřit na zjednodušení řízení města, zvýšení investic do infrastruktury, dokončení územního plánu nebo na revitalizaci přehrady a jejího okolí opravy bazénu.

Vizitka autora

 

Luboš Vrabec

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz.

 
 


 

Kam dál?

Hejtman ocenil předválečného starostu Liberce nebo operní pěvkyni

úterý, 30. října 2018, 11:00

Liberecký hejtman Martin Půta v pondělí ocenil osm osobností, které se zasloužily o dobré jméno Libereckého kraje doma i ve...

Libereckým cyklistům ulehčí jízdu po městě nová aplikace

pondělí, 29. října 2018, 13:02

Chtěli byste do práce jezdit na kole, ale nechcete kličkovat mezi chodníky, uzavírkami a opravami silnic? S nalezením ideální...

POČASÍ: Na Liberec se žene silný vítr. Nejhůř bude na Frýdlantsku

neděle, 28. října 2018, 17:05

Většinu Česka zasáhne v pondělí a úterý silný vítr, na horách až o síle vichřice. Vyhne se zřejmě pouze západu Čech. Vyplývá to z...

Dopravu na průtahu městem komplikovala nehoda tří aut

pátek, 26. října 2018, 15:33

Dopravu na průtahu městem v pátek odpoledne zkomplikovala nehoda tří aut. Došlo k ní na nájezdu z Žitavské ulice ve směru na...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Soud vynese rozsudek ve sporu o autorství loga hodinek Prim

Krajský soud v Hradci Králové by měl dnes odpoledne vynést rozsudek ve sporu o autorství loga hodinek Prim. U soudu proti sobě stojí firmy Elton hodinářská z Nového Města nad Metují a MPM-Quality z Frýdku-Místku, které o značku Prim vedou dlouholetý spor.

Mediální magnát zakládá politické hnutí List Jaromíra Soukupa

Mediální podnikatel Jaromír Soukup zakládá politické hnutí List Jaromíra Soukupa. Chce bránit národní zájmy před zkorumpovanými politiky a oligarchy. Majitel mediálních firem Médea Group a Empresa Media to dnes oznámil ve své televizi Barrandov v pořadu Moje zprávy.

Byl čin Jana Palacha a dalších ,,pochodní“ hrdinský nebo šlo jen o demonstraci, která skončila smrtí?

I po tolika letech je sebevražedná vlna rozpoutaná Janem Palachem, kterého následovali Josef Hlavatý, Miroslav Malinka, Jan Zajíc a Evžen Plocek předmětem diskuzí. Někteří je obdivují jako hrdiny, jiní považují jejich smrt za zbytečně velkou oběť.