Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hotovo. Zástupci Starostů, ANO a ODS podepsali koaliční smlouvu

 
středa, 31. října 2018, 18:03

Liberec je o další krok blíže k nové vládě. Zástupci Starostů, ANO a ODS ve středu odpoledne podepsali koaliční dohodu. Zhruba dva týdny se bude ladit program a pak by mělo proběhnout ustavující zastupitelstvo. Primátorem bude Jaroslav Zámečník ze Starostů pro Liberecký kraj.

Koalici na konec vytvořily tři strany z pěti, které se dostaly do zastupitelstva. Koaliční smlouva má osm stran a rada města bude mít nakonec jedenáct členů. Primátorem a jedním z radních bude Jaroslav Zámečník ze Starostů. Statutárním náměstkem za ANO bude Jiří Němeček, Jiří Šolc a Ivan Langr budou náměstci za Starosty a Zbyněk Karban za ANO. Všichni zmínění budou i radními.

Zbývajícími členy rady za Starosty budou ještě Lukáš Pohanka a Michal Hron, jejich strana tak bude mít pět radních. ANO do rady nominovalo ještě Marka Vávru a Šárku Prachařovou, ANO, tak bude mít čtyři radní. Petr Židek a Petra Břeňová budou zbývající radní za ODS.

„Několikrát jsme se v minulých dnech už setkali, abychom se poznali a věděli, jak nám bude sedět lidsky i pracovně, takže se neobáváme, že nám to nebude fungovat,“ řekl budoucí primátor Jaroslav Zámečník.

Všechny tři strany se v koaliční dohodě usnesli, že chtějí rozhodovat politickým konsenzem. Koalice bude mít 31 z 39 zastupitelů.

Trojkoalice by ráda spolupracovala i s opozičními stranami. „Opozici chceme dát kontrolní místa, ale navíc chceme oslovit i strany, které se do zastupitelstva vůbec nedostaly,“ dodal Zámečník.

Nově by mělo být osm výborů, místo současných čtyř. Přibudou například výbory pro sport, nebo pro dopravu a územní plánování. Sníží se ale počet komisí, kterých bylo osm a nově budou tři. Tím pádem se tak podle Zámečníka nezvýší náklady a rozhodování by mělo být efektivnější.

Teď už pracovat

„Jednání bylo velmi korektní. V ničem jsme se nerozešli. Naši koaliční partneři nám vyšli vstříc a v ničem dosud nebyl jediný problém,“ okomentoval budoucí statutární náměstek primátora Jiří Němeček.

„Jsme rádi, že se po osmi letech vracíme do vedení radnice. Chceme naplňovat naše cíle, programy se natolik prolínají, že shodu najdeme ve většině možného. Teď už nás bude čekat práce,“ dodal Petr Židek z ODS.

Nová trojkoalice se chce zaměřit na zjednodušení řízení města, zvýšení investic do infrastruktury, dokončení územního plánu nebo na revitalizaci přehrady a jejího okolí opravy bazénu.

Vizitka autora

 

Luboš Vrabec

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz.

 
 


 

Kam dál?

Zvrat v povolebním vyjednávání. ANO odmítlo být v koalici s ODS

středa, 10. října 2018, 21:26

Koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj s ANO a ODS v Liberci nevznikne. Jednání byla ukončena. ANO odmítlo být v jedné...

VOLBY 2018: Jednání o koalici v Liberci pokračují. Rada by měla mít...

pondělí, 8. října 2018, 07:01

Druhý den pokračovala v neděli vyjednávání o nové koalici v Liberci. Vítězná strana Starostové pro Liberecký kraj by vládu měla...

PORAŽENÍ VOLEB: Propadl primátor i Změna, poprvé od revoluce chybí...

neděle, 7. října 2018, 16:00

Zatímco vítězné strany už sestavují příští vládu nad městem, volby přinesly také celou řadu více či méně překvapivých proher. Od...

VOLBY 2018: Známé tváře i úplní nováčci. Kdo tvoří nové liberecké...

neděle, 7. října 2018, 09:39

Voliči rozdali karty, Liberec bude mít nové zastupitelstvo. Do něj se dostala celá řada známých tváří, ale i úplně noví lidé....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Hospodářská zvířata v těchto dnech nesmí cestovat více než 600 kilometrů, rozhodli veterináři

Státní veterinární správa rozhodla, že v následujících dnech (s platností od dnešního dne) nesmí být odbavovány zásilky hospodářských zvířat na větší vzdálenost než 600 kilometrů. Důvod je více než zřejmý, očekávaná vedra.

Sedm let po zadržení se sedmi miliony dostal Rath sedmiletý trest

Jako lékař dnes třiapadesátiletý David Rath úspěšně rozjel kariéru, nepřehlédnutelný byl také v roli politika. Stihl být ministrem zdravotnictví, zasedal ve Sněmovně, zastával i funkci středočeského hejtmana. Právě působení v čele kraje se mu ale stalo osudným. Za korupční kauzu, spojenou s Rathovým působením v hejtmanské funkci, dnes u pražského vrchního soudu dostal někdejší vysoce postavený politik sedmiletý trest vězení.

Devátý ročník kampaně Na kole jen s přilbou osloví celou Českou republiku

V roce 2018 zemřelo při dopravních nehodách 565 osob. Z celkového počtu usmrcených při nehodách bylo 38 cyklistů, 30 z nich nemělo přilbu, což představuje 79 procent všech usmrcených cyklistů na našich silnicích.