Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Přes sto padesát tisíc zaplatil kraj chovatelům, u kterých řádili vlci

 
čtvrtek, 9. srpna 2018, 14:23

Liberecký kraj dlouhodobě vyplácí peníze osobám, kterým vznikla škoda způsobená chráněným živočichem. Patří sem vydry, kormoráni a samozřejmě vlci, kterých se financování škod týká nejvíce.

Od začátku roku kraj za vlky zaplatil 158 tisíc korun. Peníze putují chovatelům, kterým vlci nějak uškodili, nejčastěji napadením ovcí. Kraj schválil například náhradu škody chovateli na Frýdlantku. „V březnu zde došlo k roztrhání celkem sedmadvaceti ovcí,“ uvedl radní Jiří Löffelmann. Majitel ovcí tak nyní obdrží přes 133 tisíc korun.

Pro získání náhrady za způsobenou škodu je ovšem nutné splnit určité podmínky. „Samozřejmě každý konkrétní případ posuzují odborníci ze Státní veterinární správy. Mezi podmínky spadá například uzavřený objekt, tedy že se ovce nacházely například v ohradě, která byla dostatečně zabezpečená,“ komentoval radní. 

Pokud vlci strhnou chovateli ovci a kraj škodu uhradí, peníze se k dotyčnému dostanou během pár měsíců. „Chápeme, že chovatelé nejsou ze situace šťastní, přestože se dočkají finanční náhrady. Z toho důvodu v září proběhne ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem seminář pro chovatele,“ dodal Löffelmann.

Akce by měla přiblížit chovatelům možnosti čerpání finančních příspěvků například na zajištění hospodářských zvířat v podobě oplocení a ohradníků, ale i na pořízení ovčáckých psů, kteří by případnému útoku vlků měli zabránit.

Od roku 2000 zaplatil kraj za všechny škody napáchané výše zmíněmýni živočišnými druhy přes dva miliony korun. Za vlky za tu dobu zaplatil téměř 300 tisíc.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

(NE)OBYČEJNÍ: Uvidím, kam mě koleje zavedou, říká strojvedoucí Jiří...

čtvrtek, 9. srpna 2018, 09:35

Najít zaměstnání, které člověka baví, je opravdu štěstí. Jiřímu Koženému se to povedlo. Vždy chtěl být strojvedoucím a nyní již...

Lesní koupaliště se plní pitnou vodou, příští rok by měl pomoci...

pondělí, 6. srpna 2018, 20:13

Z nově zrekonstruovaného Lesního koupaliště se Liberečáci radovali předčasně. Prosakující vana a nedostatečný přítok způsobili,...

Vratislavická kyselka má nového majitele, slibuje záchranu objektu

pondělí, 6. srpna 2018, 16:09

Do rozpadlého objektu Vratislavické kyselky by se mohl vrátit život. Celý komplex totiž koupila jablonecká společnost Kitl, která...

VIDEO: Policie pátrá po viníkovi nehody, možná ho poznáte právě vy!

pátek, 20. července 2018, 20:28

Zatím neznámý řidič se Škodou octavií jel dnes před šestou hodinou ranní po silnici I/35 ve směru od Liberce na Hodkovice nad...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Kdosi vyhodil na ulici novopečenou psí...

  • Město zničilo bezdomovcům lesní ubytování,...

  • Padlý voják a kynolog z Hrádku pracoval...

  • Zdrogovaný Polák ujížděl policistům. Luxusní...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Sluchátka jsou součástí telefonu, rozhodl soud a nařídil prodejci vrátit peníze

Domoci se svého práva bývá někdy složité. Příkladem může být spor z nedávné doby. Zákaznice po třetí reklamaci nefunkčních sluchátek, které byly zakoupeny společně s novým telefonem, žádala o odstoupení od smlouvy. Prodejce však jejímu požadavku nevyhověl. Celý spor proto skončil až u soudu. Ten nakonec rozhodl ve prospěch zákaznice a nařídil prodejci vrátit přes 18 tisíc korun.

Poloviční Japonec u vás bojuje proti islámu? Takové „úlety“ mají i jinde, říká muslimská socioložka

„Brexit vyslal signál, že rasistické a xenofobní chování se bude tolerovat,“ shrnuje své vlastní zkušenosti muslimky žijící ve Velké Británii socioložka Amina Easat-Daasová z univerzity v Leedsu. Nová studie, na které se podílela, se snažila najít kořeny islamofobie v různých evropských státech. Řadu konkrétních závěrů nabízí i pro Česko.

Padlý voják a kynolog z Hrádku pracoval srdcem, říká podplukovník Andrej Vítek

Zesnulý voják Tomáš Procházka, který padl při útoku v Afghánistánu, byl výborným vojákem, kynologem, ale také parťákem pro své kolegy.