Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Přes sto padesát tisíc zaplatil kraj chovatelům, u kterých řádili vlci

 
čtvrtek, 9. srpna 2018, 14:23

Liberecký kraj dlouhodobě vyplácí peníze osobám, kterým vznikla škoda způsobená chráněným živočichem. Patří sem vydry, kormoráni a samozřejmě vlci, kterých se financování škod týká nejvíce.

Od začátku roku kraj za vlky zaplatil 158 tisíc korun. Peníze putují chovatelům, kterým vlci nějak uškodili, nejčastěji napadením ovcí. Kraj schválil například náhradu škody chovateli na Frýdlantku. „V březnu zde došlo k roztrhání celkem sedmadvaceti ovcí,“ uvedl radní Jiří Löffelmann. Majitel ovcí tak nyní obdrží přes 133 tisíc korun.

Pro získání náhrady za způsobenou škodu je ovšem nutné splnit určité podmínky. „Samozřejmě každý konkrétní případ posuzují odborníci ze Státní veterinární správy. Mezi podmínky spadá například uzavřený objekt, tedy že se ovce nacházely například v ohradě, která byla dostatečně zabezpečená,“ komentoval radní. 

Pokud vlci strhnou chovateli ovci a kraj škodu uhradí, peníze se k dotyčnému dostanou během pár měsíců. „Chápeme, že chovatelé nejsou ze situace šťastní, přestože se dočkají finanční náhrady. Z toho důvodu v září proběhne ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem seminář pro chovatele,“ dodal Löffelmann.

Akce by měla přiblížit chovatelům možnosti čerpání finančních příspěvků například na zajištění hospodářských zvířat v podobě oplocení a ohradníků, ale i na pořízení ovčáckých psů, kteří by případnému útoku vlků měli zabránit.

Od roku 2000 zaplatil kraj za všechny škody napáchané výše zmíněmýni živočišnými druhy přes dva miliony korun. Za vlky za tu dobu zaplatil téměř 300 tisíc.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Airbnb je levnější než jiné servery. Prodávám přes něj apartmány,...

čtvrtek, 9. srpna 2018, 13:02

Skrze aplikaci Airbnb si můžete rezervovat pokoj v hotelu, ale také pronajmout celý byt. Sežene tak ubytování za pár stovek korun...

Zelené autobusy FlixBusu budou jezdit i do centra Liberce

středa, 8. srpna 2018, 13:01

Autobusy firmy FlixBus zajišťující vedle RegioJetu cestování mezi Libercem a Prahou budou nově zastavovat i v centru Liberce. S...

Během včerejšího dne vyjeli hasiči k více než deseti požárům

středa, 8. srpna 2018, 08:18

Příroda v jednom ohni, tak by se mohl jmenovat film zachycující pondělek hasičů z Libereckého kraje. Horké dny stále přetrvávají...

Ráda bych pomáhala i hospodářským zvířatům, říká vedoucí Šance...

úterý, 7. srpna 2018, 06:45

Za Františkou Zverkovou jsme se vydali do Chrastavy, kde má spolek Šance zvířatům kočičí depozitum. Společně s ostatními...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na hostivařské trati nastal další milník. Začala rekonstrukce železniční stanice Praha-Vršovice

Jeden z největších železničních projektů v zemi, čtyřmiliardová optimalizace traťového úseku z Prahy-Hostivaře na Hlavní nádraží, pokročil k dalšímu milníku – rekonstrukci stanice Praha-Vršovice.

Kterým eshopům s potravinami se raději vyhnout? Upozorňuje na to web potravinářské inspekce

Jak nakoupit potraviny a doplňky stravy snadno přes internet a přitom se nenapálit? To se snaží zajistit potravinářská inspekce, která zřídila novou sekci webu Potraviny na pranýři s názvem Rizikové weby.

Stát chce podle Babiše koupit ArcelorMittal za korunu

Stát chce koupit ostravský hutní podnik ArcelorMittal za korunu. Premiér Andrej Babiš (ANO) to uvedl v dnešním vydání Hospodářských novin (HN). Babiš řekl, že se zástupci ArcelorMittalu o koupi jedná. Britská firma Liberty House, která plánuje hutě koupit, není podle premiéra transparentní. Skupina ArcelorMittal musí ostravský podnik a další evropské hutě prodat, aby mohla koupit největší evropskou ocelárnu Ilva v Itálii. Evropská komise (EK) již dříve sdělila, že Liberty House je vhodným zájemcem o ostravské hutě a může je převzít.