Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Přes sto padesát tisíc zaplatil kraj chovatelům, u kterých řádili vlci

 
čtvrtek, 9. srpna 2018, 14:23

Liberecký kraj dlouhodobě vyplácí peníze osobám, kterým vznikla škoda způsobená chráněným živočichem. Patří sem vydry, kormoráni a samozřejmě vlci, kterých se financování škod týká nejvíce.

Od začátku roku kraj za vlky zaplatil 158 tisíc korun. Peníze putují chovatelům, kterým vlci nějak uškodili, nejčastěji napadením ovcí. Kraj schválil například náhradu škody chovateli na Frýdlantku. „V březnu zde došlo k roztrhání celkem sedmadvaceti ovcí,“ uvedl radní Jiří Löffelmann. Majitel ovcí tak nyní obdrží přes 133 tisíc korun.

Pro získání náhrady za způsobenou škodu je ovšem nutné splnit určité podmínky. „Samozřejmě každý konkrétní případ posuzují odborníci ze Státní veterinární správy. Mezi podmínky spadá například uzavřený objekt, tedy že se ovce nacházely například v ohradě, která byla dostatečně zabezpečená,“ komentoval radní. 

Pokud vlci strhnou chovateli ovci a kraj škodu uhradí, peníze se k dotyčnému dostanou během pár měsíců. „Chápeme, že chovatelé nejsou ze situace šťastní, přestože se dočkají finanční náhrady. Z toho důvodu v září proběhne ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem seminář pro chovatele,“ dodal Löffelmann.

Akce by měla přiblížit chovatelům možnosti čerpání finančních příspěvků například na zajištění hospodářských zvířat v podobě oplocení a ohradníků, ale i na pořízení ovčáckých psů, kteří by případnému útoku vlků měli zabránit.

Od roku 2000 zaplatil kraj za všechny škody napáchané výše zmíněmýni živočišnými druhy přes dva miliony korun. Za vlky za tu dobu zaplatil téměř 300 tisíc.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

(NE)OBYČEJNÍ: Uvidím, kam mě koleje zavedou, říká strojvedoucí Jiří...

čtvrtek, 9. srpna 2018, 09:35

Najít zaměstnání, které člověka baví, je opravdu štěstí. Jiřímu Koženému se to povedlo. Vždy chtěl být strojvedoucím a nyní již...

Lesní koupaliště se plní pitnou vodou, příští rok by měl pomoci...

pondělí, 6. srpna 2018, 20:13

Z nově zrekonstruovaného Lesního koupaliště se Liberečáci radovali předčasně. Prosakující vana a nedostatečný přítok způsobili,...

Vratislavická kyselka má nového majitele, slibuje záchranu objektu

pondělí, 6. srpna 2018, 16:09

Do rozpadlého objektu Vratislavické kyselky by se mohl vrátit život. Celý komplex totiž koupila jablonecká společnost Kitl, která...

VIDEO: Policie pátrá po viníkovi nehody, možná ho poznáte právě vy!

pátek, 20. července 2018, 20:28

Zatím neznámý řidič se Škodou octavií jel dnes před šestou hodinou ranní po silnici I/35 ve směru od Liberce na Hodkovice nad...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

PRŮZKUM: Důvěra Rusů v Putina klesla nejníže od roku 2006

Důvěra v prezidenta Vladimira Putina klesla na nejnižší úroveň za posledních 13 let, tvrdí průzkum státní agentury VCIOM. Ruskému prezidentovi podle něj věří pouze 33,4 procent respondentů, což je oproti prosinci pokles o více než dvě procenta. Informoval o tom dnes deník The Moscow Times. Jedná se již o druhý průzkum po novém roce, který signalizuje snížení důvěry Rusů vůči Putinovi.

Kauza WSM pokračuje. Muž, který vylákal z lidí 1,5 miliardy korun, je obviněn z podvodu

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili dvaačtyřicetiletého muže z podvodu se škodou asi 1,5 miliardy korun. Na webu o tom dnes informoval mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Obviněný podle vyšetřovatelů vylákal peníze od 5400 občanů České republiky, stíhán je na svobodě.

Merkelová a Macron podepsali takzvanou Cášskou smlouvu

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v západoněmeckých Cáchách podepsali smlouvu o spolupráci a integraci. Jejím cílem je prohloubení spolupráce v oblastech zahraniční politiky, obrany, hospodářství nebo při integraci příhraničních regionů. Podle Macrona obě země takzvanou Cášskou smlouvou otevírají novou kapitolu spolupráce, Merkelová dnešek označila za důležitý den německo-francouzského přátelství.