Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ministerstvo finančně podpoří opatření týkající se polského dolu Turów, peníze přihodí i kraj

 
středa, 10. října 2018, 19:02

Hrozba nedostatku vody kvůli rozšíření těžby v hnědouhelném dole Turów trápí Liberecký kraj už dlouho. Nyní se zapojí i s ministerstvem do financování příprav, které by měly zajistit opatření spojené s dopady těžby.

Hnědouhelný důl Turów se nachází u polské Bogatyně. Případný nedostatek vody způsobený rozšířenou těžbou by se týkal Chrastavska, Frýdlantska a Hrádecka. V březnu tohoto roku místo navštívil i ministr životního prostředí Richard Brabec. Tehdy vláda přislíbila finační podporu.

„Tuto situaci řešíme již několik let. V březnu zazněl ze strany vlády příslib o finanční podpoře projektové dokumentace a inženýrské přípravy navržených opatření,“ uvedl hejtman kraje Martin Půta. Tato opatření se týkají zajištění nových zdrojů vody, o kterou by v případě rozšiřování a zejména prohlubování těžby mohla být v části kraje nouze.

Ministerstvo zemědělství je nyní ochotno podpořit tato opatření částkou 60 milionů korun. Zároveň ovšem může poskytnout pouze částku, která zahrnuje maximálně 70 procent výdajů. V tomto případě je tedy nutné k penězům z ministerstva přidat dalších třicet procent.

„Původně se jednalo o stoprocentní dotaci z ministerstva. Nyní tedy musíme řešit, jakým způsobem se kraj bude podílet na spolufinancování,“ dodal Půta. Nyní by se tak měli na financování ideálně podílet jednak obce, kraj a vodárenské společnosti.

„Samozřejmě jsme nemohli nechat tuto záležitost pouze na vodárenských společnostech ani na obcích. Proto jsme se dohodli, že půjdeme cestou třetinové spoluúčasti,“ sdělil náměstek Jiří Löffelmann. Kraj by tak měl uvolnit z rozpočtu částku 8,6 milionů korun. 

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Wikipedia
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 6. října 2018, 22:04

VOLBY 2018: V Liberci je jasno. Vítězí Starostové, Změna propadla

sobota, 6. října 2018, 17:22

V Liberci je rozhodnuto. Po sečtení 94 procent hlasů jsou v jasném vedení Starostové pro Liberec, kteří mají přes 31 procent...

Na osmi místech v kraji vyrůstají Centra odborného vzdělání

neděle, 16. září 2018, 14:32

V Libereckém kraji právě vzniká osm Center odborného vzdělávání. Pod tímto pojmem se skrývají moderně vybavené dílny, různé...

Vlčí a Rysí hlídky pomáhají šelmám vrátit se do Čech

pondělí, 3. září 2018, 06:47

Že se tu a tam na vrcholcích Jizerských hor nebo mezi krkonošskými lesy mihne šedostříbrný kožich vlka nebo se někde zatřepetá...

Aktualizováno 17. srpna 2018, 12:13

V Harrachově boural motorkář

čtvrtek, 16. srpna 2018, 21:08

K večerní nehodě vyjížděly jednotky Integrovaného záchranného systému včera ve 20:25. K havárii došlo na silnici I/10 v...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Kdosi vyhodil na ulici novopečenou psí...

  • Město zničilo bezdomovcům lesní ubytování,...

  • Padlý voják a kynolog z Hrádku pracoval...

  • Nechcete se dívat v cirkusech na medvědy a...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Sluchátka jsou součástí telefonu, rozhodl soud a nařídil prodejci vrátit peníze

Domoci se svého práva bývá někdy složité. Příkladem může být spor z nedávné doby. Zákaznice po třetí reklamaci nefunkčních sluchátek, které byly zakoupeny společně s novým telefonem, žádala o odstoupení od smlouvy. Prodejce však jejímu požadavku nevyhověl. Celý spor proto skončil až u soudu. Ten nakonec rozhodl ve prospěch zákaznice a nařídil prodejci vrátit přes 18 tisíc korun.

Poloviční Japonec u vás bojuje proti islámu? Takové „úlety“ mají i jinde, říká muslimská socioložka

„Brexit vyslal signál, že rasistické a xenofobní chování se bude tolerovat,“ shrnuje své vlastní zkušenosti muslimky žijící ve Velké Británii socioložka Amina Easat-Daasová z univerzity v Leedsu. Nová studie, na které se podílela, se snažila najít kořeny islamofobie v různých evropských státech. Řadu konkrétních závěrů nabízí i pro Česko.

Padlý voják a kynolog z Hrádku pracoval srdcem, říká podplukovník Andrej Vítek

Zesnulý voják Tomáš Procházka, který padl při útoku v Afghánistánu, byl výborným vojákem, kynologem, ale také parťákem pro své kolegy.