Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ministerstvo finančně podpoří opatření týkající se polského dolu Turów, peníze přihodí i kraj

 
středa, 10. října 2018, 19:02

Hrozba nedostatku vody kvůli rozšíření těžby v hnědouhelném dole Turów trápí Liberecký kraj už dlouho. Nyní se zapojí i s ministerstvem do financování příprav, které by měly zajistit opatření spojené s dopady těžby.

Hnědouhelný důl Turów se nachází u polské Bogatyně. Případný nedostatek vody způsobený rozšířenou těžbou by se týkal Chrastavska, Frýdlantska a Hrádecka. V březnu tohoto roku místo navštívil i ministr životního prostředí Richard Brabec. Tehdy vláda přislíbila finační podporu.

„Tuto situaci řešíme již několik let. V březnu zazněl ze strany vlády příslib o finanční podpoře projektové dokumentace a inženýrské přípravy navržených opatření,“ uvedl hejtman kraje Martin Půta. Tato opatření se týkají zajištění nových zdrojů vody, o kterou by v případě rozšiřování a zejména prohlubování těžby mohla být v části kraje nouze.

Ministerstvo zemědělství je nyní ochotno podpořit tato opatření částkou 60 milionů korun. Zároveň ovšem může poskytnout pouze částku, která zahrnuje maximálně 70 procent výdajů. V tomto případě je tedy nutné k penězům z ministerstva přidat dalších třicet procent.

„Původně se jednalo o stoprocentní dotaci z ministerstva. Nyní tedy musíme řešit, jakým způsobem se kraj bude podílet na spolufinancování,“ dodal Půta. Nyní by se tak měli na financování ideálně podílet jednak obce, kraj a vodárenské společnosti.

„Samozřejmě jsme nemohli nechat tuto záležitost pouze na vodárenských společnostech ani na obcích. Proto jsme se dohodli, že půjdeme cestou třetinové spoluúčasti,“ sdělil náměstek Jiří Löffelmann. Kraj by tak měl uvolnit z rozpočtu částku 8,6 milionů korun. 

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto panoramio.com
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 6. října 2018, 22:04

VOLBY 2018: V Liberci je jasno. Vítězí Starostové, Změna propadla

sobota, 6. října 2018, 17:22

V Liberci je rozhodnuto. Po sečtení 94 procent hlasů jsou v jasném vedení Starostové pro Liberec, kteří mají přes 31 procent...

Na osmi místech v kraji vyrůstají Centra odborného vzdělání

neděle, 16. září 2018, 14:32

V Libereckém kraji právě vzniká osm Center odborného vzdělávání. Pod tímto pojmem se skrývají moderně vybavené dílny, různé...

Vlčí a Rysí hlídky pomáhají šelmám vrátit se do Čech

pondělí, 3. září 2018, 06:47

Že se tu a tam na vrcholcích Jizerských hor nebo mezi krkonošskými lesy mihne šedostříbrný kožich vlka nebo se někde zatřepetá...

Aktualizováno 17. srpna 2018, 12:13

V Harrachově boural motorkář

čtvrtek, 16. srpna 2018, 21:08

K večerní nehodě vyjížděly jednotky Integrovaného záchranného systému včera ve 20:25. K havárii došlo na silnici I/10 v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

RECENZE: Kamasi Washington fanouškům naservíroval další epické album

Kamasi Washington je borec… blázen… nebo zkrátka megaloman. Točit tak obsáhlé desky, to se už v dnešním hudebním světě, který čím dál tím víc alba jako taková odsouvá na vedlejší kolej, příliš nevidí. Na 173 minut dlouhý debut Epic navazuje deskou delší o dalších 10 minut. Dostala název Heaven & Earth a je opět naprosto mocným dílem.

Liberec kvůli Czaroteku přijme novou vyhlášku. Jen zkoumám reakce, říká pořadatel události

Velký rozruch vzbudila informace, že se na konec dubna do Krásné Studánky opět chystá Czarotek. Na radnici i Liberecký kraj píší desítky rozhořčených obyvatel, kteří ještě mají v živé paměti loňský pětidenní tekkno maraton. Liberec se ale chce lépe bránit, v příštích dnech má schválit novou vyhlášku o pořádání podobných kulturních akcí.

ÚOHS uložil Finančnímu analytickém úřadu pokutu čtvrt milionu korun za podezřelou zakázku

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 250 tisíc korun pro Finanční analytický úřad ministerstva financí. Podle dřívějšího rozhodnutí ÚOHS chyboval finanční úřad při zadávání veřejné zakázky na dodávku softwaru za 10,5 milionu korun v roce 2017.