Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ministerstvo finančně podpoří opatření týkající se polského dolu Turów, peníze přihodí i kraj

 
středa, 10. října 2018, 19:02

Hrozba nedostatku vody kvůli rozšíření těžby v hnědouhelném dole Turów trápí Liberecký kraj už dlouho. Nyní se zapojí i s ministerstvem do financování příprav, které by měly zajistit opatření spojené s dopady těžby.

Hnědouhelný důl Turów se nachází u polské Bogatyně. Případný nedostatek vody způsobený rozšířenou těžbou by se týkal Chrastavska, Frýdlantska a Hrádecka. V březnu tohoto roku místo navštívil i ministr životního prostředí Richard Brabec. Tehdy vláda přislíbila finační podporu.

„Tuto situaci řešíme již několik let. V březnu zazněl ze strany vlády příslib o finanční podpoře projektové dokumentace a inženýrské přípravy navržených opatření,“ uvedl hejtman kraje Martin Půta. Tato opatření se týkají zajištění nových zdrojů vody, o kterou by v případě rozšiřování a zejména prohlubování těžby mohla být v části kraje nouze.

Ministerstvo zemědělství je nyní ochotno podpořit tato opatření částkou 60 milionů korun. Zároveň ovšem může poskytnout pouze částku, která zahrnuje maximálně 70 procent výdajů. V tomto případě je tedy nutné k penězům z ministerstva přidat dalších třicet procent.

„Původně se jednalo o stoprocentní dotaci z ministerstva. Nyní tedy musíme řešit, jakým způsobem se kraj bude podílet na spolufinancování,“ dodal Půta. Nyní by se tak měli na financování ideálně podílet jednak obce, kraj a vodárenské společnosti.

„Samozřejmě jsme nemohli nechat tuto záležitost pouze na vodárenských společnostech ani na obcích. Proto jsme se dohodli, že půjdeme cestou třetinové spoluúčasti,“ sdělil náměstek Jiří Löffelmann. Kraj by tak měl uvolnit z rozpočtu částku 8,6 milionů korun. 

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto panoramio.com
 


 

Kam dál?

Kraj příští rok investuje do oprav silnic druhé a třetí třídy miliony...

pondělí, 8. října 2018, 19:39

Mnoho silnic se příští rok dočká rekonstrukce. Liberecký kraj se chce zaměřit zejména na komunikace druhé a třetí třídy. Nového...

Aktualizováno 6. října 2018, 22:04

VOLBY 2018: V Liberci je jasno. Vítězí Starostové, Změna propadla

sobota, 6. října 2018, 17:22

V Liberci je rozhodnuto. Po sečtení 94 procent hlasů jsou v jasném vedení Starostové pro Liberec, kteří mají přes 31 procent...

S příchodem chladných dnů začínáme topit, důležitá je kontrola kotlů...

středa, 3. října 2018, 09:22

Dny se začínají zkracovat a ochlazovat. Doma si tak rádi přitopíme. Se začínající topnou sezónou ovšem přichází i riziko požárů,...

TIPY NA PRODLOUŽENÝ VÍKEND: Svatováclavské slavnosti, koncerty i sport

čtvrtek, 27. září 2018, 16:00

Tento týden přinášíme kulturní přehled již ve čtvrtek, jelikož díky zítřejšímu Dni české státnosti je program opravdu nabitý.

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Arch Enemy, Amon Amarth, Powerwolf… Metalfest Open Air vsadil na ověřená jména a hlásí: Vyprodáno!

Na konci května zažije Plzeň invazi metalových fanoušků ze všech možný koutů Evropy. V pátek 31. května odstartuje na Lochotíně tradiční třídenní Metalfest Open Air a už nyní je jisté, že atmosféra bude opět elektrizující. Je vyprodáno, a tak kapely mohou počítat s maximální možnou podporou.

KOMENTÁŘ: Vyberte si 21 volených

Dvojí kvalita potravin. Nelegální migrace. Bezpečnost. Zdanění velkých nadnárodních firem. Čtyři věci, jejichž řešení považují Češi za klíčové. Ale také záležitosti, se kterými Česká republika sama nepohne. Premiér těžko přijde za Markem Zuckerbergem a neoznámí mu, že odteď bude Facebook platit vyšší daně. Stejně tak zcela určitě sám holýma rukama nevyřeší nelegální migraci. Vždycky k tomu budeme potřebovat ostatní státy, se kterými můžeme společně prosadit to, na co sami nemáme.

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V roce 1920 naděje dožití Čechů činila 47 let a Češek 49,8 roku, předloni u mužů byla na 76 letech a u žen na 81,8 roku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na proměny stáří a stárnutí se zaměřuje dvoudenní konference, která dnes začala v Praze. Podle expertů přístup institucí a politiků ke stáří výrazně zaostává za demografickými změnami a v Česku by opatření k aktivnímu stárnutí měla cílit hlavně na početnou generaci 70. let, takzvané Husákovy děti.