Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ministerstvo finančně podpoří opatření týkající se polského dolu Turów, peníze přihodí i kraj

 
středa, 10. října 2018, 19:02

Hrozba nedostatku vody kvůli rozšíření těžby v hnědouhelném dole Turów trápí Liberecký kraj už dlouho. Nyní se zapojí i s ministerstvem do financování příprav, které by měly zajistit opatření spojené s dopady těžby.

Hnědouhelný důl Turów se nachází u polské Bogatyně. Případný nedostatek vody způsobený rozšířenou těžbou by se týkal Chrastavska, Frýdlantska a Hrádecka. V březnu tohoto roku místo navštívil i ministr životního prostředí Richard Brabec. Tehdy vláda přislíbila finační podporu.

„Tuto situaci řešíme již několik let. V březnu zazněl ze strany vlády příslib o finanční podpoře projektové dokumentace a inženýrské přípravy navržených opatření,“ uvedl hejtman kraje Martin Půta. Tato opatření se týkají zajištění nových zdrojů vody, o kterou by v případě rozšiřování a zejména prohlubování těžby mohla být v části kraje nouze.

Ministerstvo zemědělství je nyní ochotno podpořit tato opatření částkou 60 milionů korun. Zároveň ovšem může poskytnout pouze částku, která zahrnuje maximálně 70 procent výdajů. V tomto případě je tedy nutné k penězům z ministerstva přidat dalších třicet procent.

„Původně se jednalo o stoprocentní dotaci z ministerstva. Nyní tedy musíme řešit, jakým způsobem se kraj bude podílet na spolufinancování,“ dodal Půta. Nyní by se tak měli na financování ideálně podílet jednak obce, kraj a vodárenské společnosti.

„Samozřejmě jsme nemohli nechat tuto záležitost pouze na vodárenských společnostech ani na obcích. Proto jsme se dohodli, že půjdeme cestou třetinové spoluúčasti,“ sdělil náměstek Jiří Löffelmann. Kraj by tak měl uvolnit z rozpočtu částku 8,6 milionů korun. 

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto panoramio.com
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 6. října 2018, 22:04

VOLBY 2018: V Liberci je jasno. Vítězí Starostové, Změna propadla

sobota, 6. října 2018, 17:22

V Liberci je rozhodnuto. Po sečtení 94 procent hlasů jsou v jasném vedení Starostové pro Liberec, kteří mají přes 31 procent...

Na osmi místech v kraji vyrůstají Centra odborného vzdělání

neděle, 16. září 2018, 14:32

V Libereckém kraji právě vzniká osm Center odborného vzdělávání. Pod tímto pojmem se skrývají moderně vybavené dílny, různé...

Vlčí a Rysí hlídky pomáhají šelmám vrátit se do Čech

pondělí, 3. září 2018, 06:47

Že se tu a tam na vrcholcích Jizerských hor nebo mezi krkonošskými lesy mihne šedostříbrný kožich vlka nebo se někde zatřepetá...

Aktualizováno 17. srpna 2018, 12:13

V Harrachově boural motorkář

čtvrtek, 16. srpna 2018, 21:08

K večerní nehodě vyjížděly jednotky Integrovaného záchranného systému včera ve 20:25. K havárii došlo na silnici I/10 v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Mobilů od Huawei se zbaví úřad vlády i ministerstvo průmyslu

Premiér Andrej Babiš (ANO) nařídil, aby se Úřad vlády ČR zbavil mobilů od čínské firmy Huawei. Stejně bude postupovat například ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Uvedli to dnes premiér a mluvčí MPO Milan Řepka. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) představuje používání hardwaru a softwaru od Huawei a další čínské firmy ZTE bezpečnostní hrozbu. Společnost Huawei tvrzení NÚKIB popřela.

Bartoš neuspěl se stížností, za nápis v Polné dostal podmínku

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost předsedy Národní demokracie Adama B. Bartoše v kauze protižidovského textu na hrobě zavražděné dívky v Polné na Jihlavsku. Justice mu pravomocně vyměřila rok vězení s dvouletým podmínečným odkladem. Odmítnutí stížnosti je patrné z justičních databází, odůvodnění zatím ústavní soudci nezpřístupnili.

Ve státním podniku Diamo zasahuje policie. Zatím není jasné proč

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes zasahují ve státním podniku DIAMO. Důvod zatím není znám. Ministerstvo průmyslu a obchodu v tiskové zprávě uvedlo, že s policií spolupracuje.