Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

O krajský portál s greenfieldy a brownfieldy je zájem, navštívilo ho přes deset tisíc lidí

 
pátek, 23. listopadu 2018, 13:03

Teprve několik týdnů funguje nový portál Investuj pod Ještědem, jehož hlavní součástí je i databáze nevyužívaných objektů a ploch v Libereckém kraji. Právě o přehledná mapka láká zájemce a potenciální investory.

Databáze sdružuje veškeré dostupné informace o konkrétních objektech, ať už se jedná o nevyužívané plochy zemědělské nebo průmyslové. Autoři se navíc snaží průběžně doplňovat k jednotlivým objektům i jakékoliv aktuální informace, které by mohly být přínosné pro možné zájemce.

„Snažíme se vedle základních informací o konkrétním místě poskytovat i dostatek podkladů z okolí, které mohou být pro investora klíčové. Jedná se například o počet obyvatel, zaměstnanost nebo vzdělanost, ale tako plán rozvodu kanalizace a další,“ uvedl Marek Pšenička, který je kontaktní osobou pro kohokoli, kdo by měl k portálu, databázi, nebo konkrétnímu místu jakýkoli dotaz.

V současnosti je v databázi okolo 350 míst z nichž necelých 130 jsou průmyslové objekty. Ne každé z těchto míst je ovšem k prodeji. „Samozřejmě je někdy těžké vůbec dohledat majitele, například když je objekt zatížen různými exekucemi. Přesto se snažíme zprostředkovat zájemci kontakt s majitelem a případně i prohlídku místa,“ komentoval Petr Dobrovský z Agentury regionálního rozvoje. Velmi přínosné může být pro zájemce setkání i s lidmi, kteří právě nějaké takové místo zrevitalizovali. Mohou si tak předat zkušenosti.

Kromě databáze naleznou lidé na webu www.investujpodjestedem.cz i aktuální informace týkající se například pořádaných seminářů, možností čerpání dotací i článků týkajících se nevyužitých ploch v Libereckém kraji. Mezi objekty v databázi jsou bývalé Městské lázně v Jablonci nad Nisou, Jablonecký hrádek na autobusovém nádraží, Wolkerovo sanatorium v Liberci i blízká vojenská střelnice.

Obnova padesáti brownfieldů

V minulosti se již podařilo novým majitelům zrekonstruovat a obnovit přes padesát brownfieldů. Často tak nejen podpořili vzhled určitého místa, ale i ekonomiku a cestovní ruch v dané oblasti. Mezi úspěšnými projekty jsou samozřejmě zrekonstruované Městské lázně v Liberci, Zámek Svijany, Městské muzeum Frýdlant nebo například Pivovar ve Cvikově.

Právě ve Cvikově v Kulturním centru sever proběhne 10. prosince seminář na téma Brownfields a greenfields Libereckého kraje. „Seminář je určen všem zájemcům o toto téma. Cílem je nejen podpořit myšlenku revitalizace nevyužitých míst, ale přiblížit dotační tituly pro tyto oblasti,“ uvedla radní Radka Loučková Kotasová.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Šimon Pikous
 


 

Kam dál?

Obce získávají zdarma pozemky od kraje, cílem je jejich rozvoj

středa, 21. listopadu 2018, 16:10

Více než 31 tisíc čtverečních metrů pozemků daroval Liberecký kraj v posledním půlroce vybraným obcím. Chce tak jednak podpořit...

I příští rok se bude na mnoha silnicích kopat, nový povrch by měly...

pondělí, 12. listopadu 2018, 10:13

Oprav se v letošním roce dočkalo mnoho silnic po celém kraji, však se jejich náklady pohybují okolo 923 milionů korun. V...

Krajský odborník bude nově i v jablonecké a jilemnické nemocnici

pátek, 9. listopadu 2018, 12:12

Svojí působnost rozšíří krajský odborník. Jeho úkolem je dohlížet na kvalitu zdravotních služeb. Pomáhá tak nejen udržet...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.