Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Čištěním vod ze skládek se zabývá Technická univerzita i kraj

 
neděle, 27. ledna 2019, 13:46

Technická univerzita v Liberci připravuje projekt, který by měl vyřešit problém nebezpečných pesticidů v odpadních vodách na skládkách. Od kraje nyní získá 256 tisíc korun.

Peníze využije univerzita na přípravu žádosti do projektu Lifepopwat do druhého kola EU výzvy programu Life. Inovativní projekt by mohl přinést celosvětové řešení v oblasti čištění vod zanesených pesticidy. 

„Liberecký kraj se snaží podporovat inovace, podnikatelské nápady a smysluplné projekty,“ uvedla radní Radka Loučková Kotasová. Do řešení projektu se vedle Technické univerzity zapojili i odborníci ze státního podniku Diamo, Photon Water Technology, z polského Central Mining Institute a města Jaworzno, francouzské společnosti Serpol i dánské Aarhus University.

Projekt se chce zaměřit na dlouhodobé vyčištění vod, které vytékají ze skládek, a to zejména od látky lindan, jež se vyráběla zejména v 70. letech minulého století a používala se jako pesticid. Současná řešení jsou finančně nákladná a potřebují stálou obsluhu. Projekt Lifepopwat chce využít pasivní přírodní systém. Ten nebude potřebovat chemické zásahy a navíc může bez lidské kontroly probíhat desítky let. 

Napsal(a) redakce | Foto pixabay.com

Štítky skládka, TUL, kraj, voda,

 


 

Kam dál?

Bezpečnost na silnicích? Nejen v autoškole, ale i tématem pro...

sobota, 26. ledna 2019, 10:05

Statistiky hovoří jasně. Mladí řidiči jsou jednou z nejohroženějších skupin účastníků silničního provozu. Může za to nedostatečný...

Kraj pokračuje v zateplování budov, na řadě jsou domov, muzeum i škola

pátek, 25. ledna 2019, 06:02

Liberecký kraj dlouhodobě pečuje o příspěvkové organizace, které se snaží rekonstruovat a zároveň snížit jejich energetickou...

Silnice v kraji se dočkají oprav za 900 milionů, dojde na Oldřichov,...

čtvrtek, 24. ledna 2019, 17:25

Opravy silnic jsou každoroční záležitostí. Letos do nich chce kraj investovat přes 350 milionů korun. Se státními a evropskými...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se dnes ráno objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v ČR za loňský rok.

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.