Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Čištěním vod ze skládek se zabývá Technická univerzita i kraj

 
neděle, 27. ledna 2019, 13:46

Technická univerzita v Liberci připravuje projekt, který by měl vyřešit problém nebezpečných pesticidů v odpadních vodách na skládkách. Od kraje nyní získá 256 tisíc korun.

Peníze využije univerzita na přípravu žádosti do projektu Lifepopwat do druhého kola EU výzvy programu Life. Inovativní projekt by mohl přinést celosvětové řešení v oblasti čištění vod zanesených pesticidy. 

„Liberecký kraj se snaží podporovat inovace, podnikatelské nápady a smysluplné projekty,“ uvedla radní Radka Loučková Kotasová. Do řešení projektu se vedle Technické univerzity zapojili i odborníci ze státního podniku Diamo, Photon Water Technology, z polského Central Mining Institute a města Jaworzno, francouzské společnosti Serpol i dánské Aarhus University.

Projekt se chce zaměřit na dlouhodobé vyčištění vod, které vytékají ze skládek, a to zejména od látky lindan, jež se vyráběla zejména v 70. letech minulého století a používala se jako pesticid. Současná řešení jsou finančně nákladná a potřebují stálou obsluhu. Projekt Lifepopwat chce využít pasivní přírodní systém. Ten nebude potřebovat chemické zásahy a navíc může bez lidské kontroly probíhat desítky let. 

Napsal(a) redakce | Foto pixabay.com

Štítky skládka, TUL, kraj, voda,

 


 

Kam dál?

Bezpečnost na silnicích? Nejen v autoškole, ale i tématem pro...

sobota, 26. ledna 2019, 10:05

Statistiky hovoří jasně. Mladí řidiči jsou jednou z nejohroženějších skupin účastníků silničního provozu. Může za to nedostatečný...

Kraj pokračuje v zateplování budov, na řadě jsou domov, muzeum i škola

pátek, 25. ledna 2019, 06:02

Liberecký kraj dlouhodobě pečuje o příspěvkové organizace, které se snaží rekonstruovat a zároveň snížit jejich energetickou...

Silnice v kraji se dočkají oprav za 900 milionů, dojde na Oldřichov,...

čtvrtek, 24. ledna 2019, 17:25

Opravy silnic jsou každoroční záležitostí. Letos do nich chce kraj investovat přes 350 milionů korun. Se státními a evropskými...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.