Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kraj ušetřil, teď může rozdávat miliony. Půjdou na zasněžování i na sportování dětí

 
pátek, 3. května 2019, 07:45

Kraj loni ušetřil peníze, díky tomu je může použít třeba na sportování dětí nebo třeba na opravy škol.

Díly úsporám z loňského roku přidá Liberecký kraj miliony korun na sportování dětí a mládeže, opravy škol i komunikací nebo na sociální služby. Rozdělovat bude téměř 236 milionů korun, řekla náměstkyně hejtmana Jitka Volfová. Nejsou to přitom první peníze z loňského roku, už v lednu kraj rozdělil bezmála 354 milionů korun z vyšších daňových výnosů. Většina těchto peněz šla na investice.

Požadavky rezortů byly tentokrát za více než 333 milionů korun, doplnila Volfová. Ne všechny bylo proto podle ní možné spokojit. Největší část - zhruba 57 milionů korun z úspor je určena na investice hlavně v oblasti školství a také sociální. Necelých 45 milionů korun si kraj ponechá v rezervě pro případné havárie nebo nenadálé situace. „Budeme muset ještě hledat zdroje na dofinancování oprav silnic, takže tyto rezervy se určitě budou hodit,“ dodala náměstkyně.

Díky úsporám mohl kraj podpořit oblasti, na které se v rozpočtu nedostalo. „Díky mimořádným zdrojům můžeme pokrýt i požadavky regionálních sportovních organizací a spolků. Dáme 30 milionů korun na významné vylepšení podmínek pro sportování dětí, mládeže i dospělých v kraji,“ doplnil hejtman Martin Půta. Zhruba pěti miliony korun chce podle něj kraj přispět například také na zasněžování nástupního místa pro běžkaře v Bedřichově v Jizerských horách.

Více než 44 milionů korun míří do oblasti školství. Největšími akcemi jsou havárie na školách. Zhruba 25 milionů korun bude stát nutné zabezpečení Střední školy řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou, která se loni v listopadu částečně zřítila při rekonstrukci. Dalších deset milionů korun bude stát nová střecha internátu Střední průmyslové školy v České Lípě. Tu původní vzala v březnu vichřice Eberhard. „Budeme se snažit uplatnit pojistky,“ poznamenal Půta. Víc peněz dá ale podle něj kraj také na obnovu památek nebo krajské vědecké knihovně na nákup knih.

Napsal(a) ČTK | Foto Dominik Svoboda

Štítky kraj, úspory, peníze, finance,

 


 

Kam dál?

Čeká nás pálení čarodějnic. O všech plánovaných ohních by předem měli...

úterý, 30. dubna 2019, 15:58

Dnes večer nejen po celé republice vzplanou na ochranu před zlými silami menší i větší vatry. Před námi je totiž filipojakubská...

Patnáct let od vstupu do EU. Liberecký kraj za tu dobu získal miliardy

pondělí, 29. dubna 2019, 07:01

Liberecký kraj získal za 15 let od vstupu do Evropské unie na dotacích miliardy korun. Peníze šly do modernizace a výstavby...

V Libereckém kraji značně přibylo případů zamoření bytů štěnicemi

neděle, 28. dubna 2019, 11:44

V Libereckém kraji v posledních letech znatelně přibylo případů zamoření ubytovacích zařízení a bytů štěnicemi a švábovitým...

Kraj dostane na rekonstrukce silnic od státu jen polovinu peněz....

sobota, 27. dubna 2019, 12:00

Liberecký kraj letos počítal s opravami silnic druhých a třetích tříd za 300 milionů korun. Od státu měl přislíbeno milionů 160,...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak bydlí Češi v regionech? Nejspokojenější jsou v obcích do tisíc obyvatel

Rozdíly mezi kraji panují především s ohledem na typ bydlení. Zatímco ve Středočeském nebo Zlínském kraji (46 %) převažuje bydlení ve vlastním rodinném domě, pronájmy vedou naopak v Praze (35 %), v Královehradecku žije téměř pětina obyvatel v bytě či domě u příbuzných nebo známých (17 %). Z hlediska spokojenosti s bydlením se rozdíly projevují spíše v souvislosti s velikostí obce. Nejvíce spokojení jsou se svým bydlením lidé žijící mimo Prahu, zejména ti z malých obcí. To a mnohé další vyplývá z výzkumu společnosti Ekonomické stavby, kterého se zúčastnilo více než tisíc respondentů.

DRBNA NA CESTÁCH: 3500 tun křišťálu, zlatem protkaný závěs a 1100 místností. Takhle si žil rumunský diktátor

Tří miliony tun mramoru, 3500 tun křišťálu na 480 lustrech a 1400 stropních světlech a mnoha zrcadlech a také 5500 tisíce tun betonu. To je jen krátký výčet materiálu, který byl použit při stavbě paláce pro bývalého rumunského diktátora Ceaușesca. Dnes druhá největší administrativní stavba na světě slouží jako budova parlamentu. A právě na honosný palác, který najdete v centru Bukurešti, se zaměříme v dnešním dílem Drbny na cestách.

Den s terénními pracovnicemi: Je výhodnější vyměnit jehlu, než léčit žloutenku

Den jsem strávil s terénními pracovnicemi Helenou a Ilonou ze Společnosti Podané ruce. Nejen u sbírání použitých injekčních stříkaček jsme si povídali třeba o tom, které nelegální drogy jsou v Olomouci nejrozšířenější, kde se v Olomouci nachází nejvíc použitých stříkaček a proč je dobré uživatelům drog jehly měnit.