Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kraj ušetřil, teď může rozdávat miliony. Půjdou na zasněžování i na sportování dětí

 
pátek, 3. května 2019, 07:45

Kraj loni ušetřil peníze, díky tomu je může použít třeba na sportování dětí nebo třeba na opravy škol.

Díly úsporám z loňského roku přidá Liberecký kraj miliony korun na sportování dětí a mládeže, opravy škol i komunikací nebo na sociální služby. Rozdělovat bude téměř 236 milionů korun, řekla náměstkyně hejtmana Jitka Volfová. Nejsou to přitom první peníze z loňského roku, už v lednu kraj rozdělil bezmála 354 milionů korun z vyšších daňových výnosů. Většina těchto peněz šla na investice.

Požadavky rezortů byly tentokrát za více než 333 milionů korun, doplnila Volfová. Ne všechny bylo proto podle ní možné spokojit. Největší část - zhruba 57 milionů korun z úspor je určena na investice hlavně v oblasti školství a také sociální. Necelých 45 milionů korun si kraj ponechá v rezervě pro případné havárie nebo nenadálé situace. „Budeme muset ještě hledat zdroje na dofinancování oprav silnic, takže tyto rezervy se určitě budou hodit,“ dodala náměstkyně.

Díky úsporám mohl kraj podpořit oblasti, na které se v rozpočtu nedostalo. „Díky mimořádným zdrojům můžeme pokrýt i požadavky regionálních sportovních organizací a spolků. Dáme 30 milionů korun na významné vylepšení podmínek pro sportování dětí, mládeže i dospělých v kraji,“ doplnil hejtman Martin Půta. Zhruba pěti miliony korun chce podle něj kraj přispět například také na zasněžování nástupního místa pro běžkaře v Bedřichově v Jizerských horách.

Více než 44 milionů korun míří do oblasti školství. Největšími akcemi jsou havárie na školách. Zhruba 25 milionů korun bude stát nutné zabezpečení Střední školy řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou, která se loni v listopadu částečně zřítila při rekonstrukci. Dalších deset milionů korun bude stát nová střecha internátu Střední průmyslové školy v České Lípě. Tu původní vzala v březnu vichřice Eberhard. „Budeme se snažit uplatnit pojistky,“ poznamenal Půta. Víc peněz dá ale podle něj kraj také na obnovu památek nebo krajské vědecké knihovně na nákup knih.

Napsal(a) ČTK | Foto Dominik Svoboda

Štítky kraj, úspory, peníze, finance,

 


 

Kam dál?

Čeká nás pálení čarodějnic. O všech plánovaných ohních by předem měli...

úterý, 30. dubna 2019, 15:58

Dnes večer nejen po celé republice vzplanou na ochranu před zlými silami menší i větší vatry. Před námi je totiž filipojakubská...

Patnáct let od vstupu do EU. Liberecký kraj za tu dobu získal miliardy

pondělí, 29. dubna 2019, 07:01

Liberecký kraj získal za 15 let od vstupu do Evropské unie na dotacích miliardy korun. Peníze šly do modernizace a výstavby...

V Libereckém kraji značně přibylo případů zamoření bytů štěnicemi

neděle, 28. dubna 2019, 11:44

V Libereckém kraji v posledních letech znatelně přibylo případů zamoření ubytovacích zařízení a bytů štěnicemi a švábovitým...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.

FOTO: Nové sochy před radnicí. Do Liberce se po půl století vrací dílo Olbrama Zoubka

Na nároží radnice už stojí nové sochařské dílo. A je rovnou od jednoho z nejznámějších sochařů Olbrama Zoubka. Liberečáci tak budou příštích dvanáct měsíců procházet mezi charakteristickými postavami soch Kúra, Klytaimnéstry, Jidáše a Ifigénie.