Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vozovky v kraji se zlepšují, i když pomalu. Nejhůř na tom jsou silnice třetí třídy

 
neděle, 9. června 2019, 18:05

Přestože na opravy silnic jdou ročně z krajského rozpočtu miliony korun, jejich stav se celkově zlepšuje jen velmi pomalu. Ročně se daří opravit zhruba sto kilometrů krajských silnic, podle hejtmana by to chtělo minimálně dvojnásobek.

Stav silnic v Libereckém kraji se navzdory miliardovým investicím zlepšuje jen pomalu. Zhruba 44 procent komunikací zejména třetích tříd je stále v nevyhovujícím či havarijním stavu. Ještě před pěti lety ale byla ve špatném stavu více než polovina krajských silnic. Ukazuje se výpadek z 90. let, kdy investice do silnic příliš nefungovaly a kraj to zatím nedokázal dohnat, i když v průměru ročně do oprav dává miliardu korun ze všech možných zdrojů, řekl hejtman Martin Půta.

„Máme v kraji přes 2000 kilometrů silnic, ročně stihneme udělat povrchy a zrekonstruovat a zmodernizovat zhruba 100 kilometrů. Myslím si, že bychom potřebovali umět ročně opravit aspoň dvojnásobek tak, aby to zlepšování stavu bylo výraznější,“ řekl hejtman. Především silnice třetí třídy, kterých má kraj většinu, jsou podle něj opravdu ve velmi špatném stavu. Jedinou šancí je proto podle Půty udržet i v dalších letech masivní investice do jejich oprav. „Je ale třeba říct, že najednou všechny ty silnice neopravíme,“ dodal.

I v letošním roce plánuje Liberecký kraj investovat do oprav a rekonstrukcí krajských silnic přes miliardu korun. Velká část půjde z evropských fondů, z vlastního dá kraj 372 milionů korun a přes 107 milionů získal ze Státního fondu dopravní infrastruktury. K největším akcím patří rekonstrukce silnice druhé třídy 610 z Turnova až na hranici se Středočeským krajem za 205 milionů korun. Velkým projektem je i rekonstrukce silnice třetí třídy v Oldřichově v Hájích. Obnova tříkilometrového úseku přijde bezmála na 148 milionů korun.

Liberecký kraj vlastní téměř 2074 kilometrů silnic nižších tříd, což je 86 procent komunikací na jeho území. Podle analýzy, kterou si kraj nechává každoročně zpracovat, bylo koncem loňského roku v nevyhovujícím nebo havarijním stavu zhruba 910 kilometrů, více než 80 procent z nich jsou právě silnice třetí třídy. Naopak ve výborném či dobrém stavu bylo na konci loňského přes 921 kilometrů silnic. Do kompletní obnovy silnic potřebuje podle analýzy kraj během deseti let investovat zhruba 3,6 miliardy korun. Tato částka ale nezahrnuje náklady na obnovu mostů, propustků a zdí ani na přípravu projektů.

Napsal(a) ČTK | Foto Jan Homolka
 


 

Kam dál?

Následky těžby uranu odstraňuje podnik Diamo a ještě dlouho bude

neděle, 9. června 2019, 08:33

Jak ovlivňuje státní podnik Diamo výskyt radioaktivního záření ve Stráži pod Ralskem? Údajně jen minimálně. Naštěstí podle měření...

Na řešení problémů s drogami, alkoholem i tabákem dá kraj až pět...

pátek, 7. června 2019, 11:42

Rada Libereckého kraje na svém posledním jednání odsouhlasila plán protidrogové politiky až do roku 2022. V ideálním případě dá...

FOTO, VIDEO: Rozsáhlý zátah. Policie zadržela devět lidí, stovku...

čtvrtek, 6. června 2019, 12:08

Takový případ policie v Libereckém kraji nepamatuje za nejméně posledních pět let. Všechno začalo zadržením dvojice, která...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Fiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokům

Předseda ODS Petr Fiala navrhl šéfům ostatních opozičních stran s výjimkou SPD schůzku před úterním jednáním Sněmovny. Chce s nimi řešit společný postup s ohledem na postoj prezidenta Miloše Zemana ke kauze Čapí hnízdo. Prezident ve čtvrtek řekl, že pokud nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman obnoví trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO), využije svého ústavního práva abolice a trestní stíhání zastaví.

Teplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstraha

Česká republika má za sebou další mrazivé ráno. Na Šumavě se rtuť teploměru zastavila na minus osmi stupních. Český hydrometeorologický ústav vydal včera před mrazem výstrahu - může totiž způsobit škody na nesklizených zemědělských plodinách.

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za zbytečnou diskusi, zda by pode požadavků ústavy podepsal případné rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana, kterým by hlava státu zastavila Babišovo stíhání v případu Čapího hnízda. Zeman ve čtvrtek oznámil, že by o takzvané abolici rozhodl, pokud by bylo pravomocně zastavené stíhání obnoveno. Babiš řekl rádiu Impuls, že by jen komentoval nesmyslné spekulace, protože trestní stíhání bylo zastaveno a žádný trestný čin se nestal.