Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vozovky v kraji se zlepšují, i když pomalu. Nejhůř na tom jsou silnice třetí třídy

 
neděle, 9. června 2019, 18:05

Přestože na opravy silnic jdou ročně z krajského rozpočtu miliony korun, jejich stav se celkově zlepšuje jen velmi pomalu. Ročně se daří opravit zhruba sto kilometrů krajských silnic, podle hejtmana by to chtělo minimálně dvojnásobek.

Stav silnic v Libereckém kraji se navzdory miliardovým investicím zlepšuje jen pomalu. Zhruba 44 procent komunikací zejména třetích tříd je stále v nevyhovujícím či havarijním stavu. Ještě před pěti lety ale byla ve špatném stavu více než polovina krajských silnic. Ukazuje se výpadek z 90. let, kdy investice do silnic příliš nefungovaly a kraj to zatím nedokázal dohnat, i když v průměru ročně do oprav dává miliardu korun ze všech možných zdrojů, řekl hejtman Martin Půta.

„Máme v kraji přes 2000 kilometrů silnic, ročně stihneme udělat povrchy a zrekonstruovat a zmodernizovat zhruba 100 kilometrů. Myslím si, že bychom potřebovali umět ročně opravit aspoň dvojnásobek tak, aby to zlepšování stavu bylo výraznější,“ řekl hejtman. Především silnice třetí třídy, kterých má kraj většinu, jsou podle něj opravdu ve velmi špatném stavu. Jedinou šancí je proto podle Půty udržet i v dalších letech masivní investice do jejich oprav. „Je ale třeba říct, že najednou všechny ty silnice neopravíme,“ dodal.

I v letošním roce plánuje Liberecký kraj investovat do oprav a rekonstrukcí krajských silnic přes miliardu korun. Velká část půjde z evropských fondů, z vlastního dá kraj 372 milionů korun a přes 107 milionů získal ze Státního fondu dopravní infrastruktury. K největším akcím patří rekonstrukce silnice druhé třídy 610 z Turnova až na hranici se Středočeským krajem za 205 milionů korun. Velkým projektem je i rekonstrukce silnice třetí třídy v Oldřichově v Hájích. Obnova tříkilometrového úseku přijde bezmála na 148 milionů korun.

Liberecký kraj vlastní téměř 2074 kilometrů silnic nižších tříd, což je 86 procent komunikací na jeho území. Podle analýzy, kterou si kraj nechává každoročně zpracovat, bylo koncem loňského roku v nevyhovujícím nebo havarijním stavu zhruba 910 kilometrů, více než 80 procent z nich jsou právě silnice třetí třídy. Naopak ve výborném či dobrém stavu bylo na konci loňského přes 921 kilometrů silnic. Do kompletní obnovy silnic potřebuje podle analýzy kraj během deseti let investovat zhruba 3,6 miliardy korun. Tato částka ale nezahrnuje náklady na obnovu mostů, propustků a zdí ani na přípravu projektů.

Napsal(a) ČTK | Foto Jan Homolka
 


 

Kam dál?

Následky těžby uranu odstraňuje podnik Diamo a ještě dlouho bude

neděle, 9. června 2019, 08:33

Jak ovlivňuje státní podnik Diamo výskyt radioaktivního záření ve Stráži pod Ralskem? Údajně jen minimálně. Naštěstí podle měření...

Na řešení problémů s drogami, alkoholem i tabákem dá kraj až pět...

pátek, 7. června 2019, 11:42

Rada Libereckého kraje na svém posledním jednání odsouhlasila plán protidrogové politiky až do roku 2022. V ideálním případě dá...

FOTO, VIDEO: Rozsáhlý zátah. Policie zadržela devět lidí, stovku...

čtvrtek, 6. června 2019, 12:08

Takový případ policie v Libereckém kraji nepamatuje za nejméně posledních pět let. Všechno začalo zadržením dvojice, která...

Pamatujete na dokument Krkonoše? Teď vznikne další o Jizerkách

čtvrtek, 6. června 2019, 09:15

Hned dva dokumenty spojené s Libereckým krajem se právě připravují na natáčení. Jizerské hory - Putování po fenoménech vzniká...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Čaputová chce na Slovensku korespondenční volbu prezidenta

Slovensko by ještě letos mohlo schválit zavedení korespondenční volby prezidenta pro Slováky žijící v zahraničí. Dnes to při návštěvě Prahy řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Slováci nyní mohou korespondenčně hlasovat v parlamentních volbách, hlavu státu dosud mohli vybírat pouze ve volebních místnostech na Slovensku nebo na zastupitelských úřadech.

Češi nevěří institucím, EU není výjimkou

Češi mají obecně malou důvěru v instituce – ať už se jedná o ty národní nebo o Evropskou unii. Plyne to z exkluzivního průzkumu agentury Median pro projekt Moje Evropa.

Pašeráci lidí dostali v Maďarsku za smrt 71 migrantů doživotí

Doživotním odnětím svobody potrestal v odvolacím řízení soud v maďarském Szegedu (Segedínu) čtyři hlavní obžalované v případu úmrtí 71 migrantů v chladicím voze před čtyřmi roky. Zpřísnil tak rozsudek prvoinstančního soudu, který čtveřici loni poslal do vězení na 25 let. Informují o tom tiskové agentury.