Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Tip na výlet: Navštivte neznámou Harrachovskou hrobku v Horní Branné

 
neděle, 7. července 2019, 17:00

Pokud rádi vejletíte, ale už vás nebaví chodit na okoukaná místa, zamiřte třeba do Horní Branné, kde se nachází Harrachovská hrobka.

Stavba v byzantském a renesančním slohu vznikala v první polovině 19. století. „Stavbu tvoří dva souosé pravidelné osmiboké hranoly o nestejné výšce. Vstupní portál je bohatě zdobený pásy pletenců a palmet,“ uvedl mluvčí Libereckého kraje Jan Mikulička.

V hrobce najdete černé mramorové desky se zlatými nápisy. V této hrobce je pohřbený asi nejznámější šlechtic tohoto rodu Jan Nepomuk hrabě Harrachov. „Rod Harrachů po sobě zanechal hluboké stopy. Zasloužili se o stavbu Národního divadla nebo o činnost muzeí a galerií,“ komentovala radní Květa Vinklátová. Kaple je využívaná jako obřadní síň a občas se tu konají i koncerty.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Liberecký kraj
 


 

Kam dál?

Od pondělí bude zavřené dětské lůžkové oddělení v jilemnické nemocnici

neděle, 7. července 2019, 08:26

Masarykova městská nemocnice v Jilemnici z důvodu čerpání dovolených omezí o prázdninách provoz na dětském oddělení, a to na...

TIP NA VÝLET: Čapská palice, kyj čnící nad propastí

pátek, 5. července 2019, 16:21

Už jste slyšeli o Čapské palici? Ne, tak si rychle přečtěte náš výlet, ať můžete vyrazit. Čap je pískovcová vyvýšenina (387 m n....

Z chátrajícího Kounicova domu bude zázemí pro děti a mládež

úterý, 2. července 2019, 10:12

Kounicův dům dlouhé roky chátral a nepřidal mu ani požár v roce 2015. Nyní se město Česká Lípa rozhodlo, že by ve zrekonstruované...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.