Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zákaz vstupu do Krkonoš? Na přemíru odpadků a nevychované turisty si stěžuje vládce hor

 
pondělí, 15. července 2019, 18:59

Od 1. srpna nebudou moci lidé vstoupit do Krkonoše. Alespoň tak by si to přál vládce hor Krakonoš, jehož dopis dnes uveřejnilo Ministerstvo životního prostředí (MŽP).

„Milí člověče, vyslechni mocného pána hor: Já, Krakonoš, hodlám od 1.8. 2019 uzavřít Krkonoše pro všechno lidské,“ uvádí Krakonoš v dopise. Ke svému rozhodnutí dospěl na základě chování turistů, kteří do Krkonoš každý rok míří a vedle dobré nálady nebo zážitků přináší do hor i odpadky. Ty zde ale na rozdíl od skvělých vzpomínek a pořízených fotek zůstávají.

„Mé rozhodnutí chápej jako trest za nfarebácké chování některých návštěvníků, kteří svou zlotřilostí vydají za několik Trautenberků,“ vzkazuje ochránce Krkonoš lidem. Podle něj lidé nemají k horám úctu a jejich vinou se zde rozšiřuje škodná v podobě odpadkoušů. Pokud tak v srpnu vyrazíte do Krkonoš a narazíte na neprůchodnou mlhu, je jasné, že Krakonoš nezůstal jen u pohrůžky, ale rozhodl se své plány zrealizovat a ochránit hory tak, že do nich už lidská noha nevkročí.

Psali jsme: Sáčkovec, Petlahvoň nebo Vlhčenec. KRNAP spustil novou kampaň s Odpadkouši

Kampaní Není zvěř jako zvěř se snaží Krkonošský národní park vtipnou a originální formou upozornit na problematiku znečišťování Krkonoš odpadky. Dobrovolníci sice každý rok uklidí z hor tuny odpadků, turisté jich tam ale nanosí daleko více.

Zatím je ale naděje a i sám Krakonoš zůstává sice nahněvaný ale optimistický. „Mám hodné lidi v lásce a budou mi tu chybět. Vím, že hodně z nich se tu chová slušně a s úctou k přírodě. Pro takové bych se rozdal - koneckonců Anče, Kuba a hajnej by mohli vyprávět. Znáš to přeci z mých pohádek, kde se všechno v dobré obrátilo. Snad tomu bude i tentokrát,“ dodává Krakonoš.

„Krakonoš se od srpna rozhodl uzavřít KRNAP kvůli přemnožení "odpadkoušů". Ani se mu nedivíme. To, co v národním parku po turistech zůstává, není žádná hitparáda a příroda si to nezaslouží,“ reaguje MŽP. Dopis by měl vzburcovat všechny návštěvníky Krkonoš, aby si uvědomili, že odpadky do přírody nepatří a vše, co do hor přinesou, by si zase měli odnést. 

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto MŽP, pixabay.com
 


 

Kam dál?

V práci pomáhají a chrání, ve svém volnu dosáhli na titul mistr Evropy

neděle, 14. července 2019, 18:32

Policisté mají mezi svými řadami často zatvrzelé sportovce a na Českolipsku se mohou nyní pochlubit dokonce hned dvěma mistry...

Lomnice dostane sto tisíc za úspěch v soutěži Historické město roku

pátek, 12. července 2019, 14:46

Městu Lomnici nad Popelkou se podařilo vyhrát v krajském kole soutěže Historické město roku 2018. Díky tomuto úspěchu nyní...

Za nejkrásnějšími výhledy, historií a tradicí do Vysokého nad Jizerou

čtvrtek, 11. července 2019, 06:05

Vysoké nad Jizerou, město s nejkrásnějšími výhledy na Krkonoše i Jizerské hory, a také ideální výchozí místo vašich výletů pěšky...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů korun mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to Deník N.

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.