Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nenápadná květina je pro krkonošskou přírodu velkým rizikem, invazivní druh vytlačuje další rostliny

 
čtvrtek, 8. srpna 2019, 10:42

Řeč je o lupině mnoholisté neboli vlčím bobu. Na pohled krásná květina, radost pohledět, že? Jenže ačkoli vypadá bezbranně, pro jiné rostlinné zejména luční druhy je velkým nebezpečím. Zatímco vlčí bob se roste jak houby po dešti, jiné původní druhy vytlačuje.

Sice vlčí bob vypadá, jako by do Krkonoš patřil, jenže nepatří. „Lupina se šíří do okolí ze zahrádek, kde se pěstuje jako okrasná rostlina. V přírodě je tato rostlina bezskrupulózním dravcem s velice efektivním způsobem rozmnožování. Velmi snadno vytlačí z nově zabraného území ostatní druhy rostlin,“ upozorňuje za KRNAP Hana Šimonová.

A právě proto je pro původní druhy rostlin rizikem. Takhle květinka totiž není žádná kamarádka. Produkuje vysoké množství semen a prostranství, kde se ujme, rychle zarůstá hustým porostem. A na krkonošských loukách se bohužel postupně víc a víc rozšiřuje. „Je důležité si uvědomit, že pokud bude vlčí bob přibývat, budou ubývat ostatní rostlinné druhy a o domov tak přijde i celá řada druhů hmyzů a dalších živočichů,“ komentuje Šimonová.

Lupinu navíc není možné ani využít na senoseč a pastvu, protože je ke všemu celá jedovatá. Ovci by stačilo spást 100 gramů semen nebo půl kila natě a měla by zaděláno na pořádný problém. Sami pracovníci Správy KRNAPu ale nedokážou posekat všechny lupiny. Proto se Správa obrací na vlastníky a hospodáře. „Včasná seč omezí další šíření lupiny. Lupinu je třeba sekat nejdéle v době, kdy začne kvést, aby nemohla vytvořit semena,“ informuje pracovnice Správy.

Pomoci můžete i monitoringem. Správa národního parku totiž ocení i informace o tom, kde všude v Krkonoších se lupina a další invazivní druhy vyskytují. Líbí se vám tahle kytička? No tak tuhle si výjimečně můžete na výletě natrhat, co hrdlo ráčí! Klidně celý puget. „Pomůžete tak krkonošské flóře. Pozor ale na již odkvetlou lupinu se zralými semeny, abyste ještě nepodpořili její šíření,“ dodává Šimonová.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

FOTO: Kvůli lajkům poničili skálu. Lidé na sítích se hádají, jestli...

středa, 31. července 2019, 10:53

Svět sociálních sítí je pro mnohé mladé lidi vším. Kvůli lajkům na „fejsu “nebo srdíčkům na „instáči“ jsou schopni udělat téměř...

Po stopách tragédie. Odborníci pátrají v Jizerkách po místě, kde byli...

úterý, 23. července 2019, 10:12

Už sedmdesát let uplynulo od tragédie, při které zaplatili dva lidé životem. A stále je tato událost opředená tajemstvím, které...

Nemocnice v Jablonci, Jilemnici, České Lípě a Liberci dostanou od...

středa, 17. července 2019, 19:02

Rada kraje schválila částku třicet milionů korun, která poputuje hned do čtyř nemocnic. Nejvíce, přesně polovinu z celé částky...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.