Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zhoršenou kvalitu má v kraji třetina sledovaných ploch, nejhůř je na tom Bažantník

 
pátek, 9. srpna 2019, 16:15

Hygienici průběžně sledují kvalitu vody na oblíbených rekreačních místech. Nejhůř je na tom Bažantník v Sedmihorkách. Na vině jsou přemnožené sinice.

V Libereckém kraji má zhoršenou kvalitu vody třetina sledovaných ploch. Nejhorší je situace na rybníku Bažantník u kempu v Sedmihorkách v Českém ráji, kde kvůli přemnoženým sinicím platí zákaz koupání. Nevhodné ke koupání jsou také Hamerském jezero a koupaliště v Chrastavě na Liberecku. Vyplývá to z informací na webu Krajské hygienické stanice v Liberci. Voda nevhodná ke koupání představuje zdravotní riziko a v hodnocení se označuje čtvrtým stupněm z pěti.

Sinice ale zhoršily i vodu na velkých vodních plochách. Už od začátku sezony je na stupni tři voda v Máchově jezeře. Na konci července se kvůli zvýšenému množství sinic ve vodě zhoršila i voda v přehradách v Jablonci nad Nisou a Liberci. Zdravotní problémy po koupání tam podle hygieniků mohou mít hlavně citliví jedinci, k nimž patří děti, těhotné ženy nebo alergici. Všichni lidé by se měli po koupání v takové vodě osprchovat.

Na liberecké přehradě Harcov a na Bažantníku zkoušejí od začátku letošního roku eliminovat řasy a sinice pomocí ultrazvuku. V Českém ráji to příliš nepomohlo, v Liberci se dařilo vodu dlouho udržet kvalitní. Už to ale také neplatí. Přesto tuto metodu chtějí vyzkoušet i v sousedním Jablonci. „Eliminace sinic a řas prostřednictvím ultrazvukového vysílače je metoda šetrná k životnímu prostředí, bezpečná pro ryby i ostatní vodní organismy a nezpůsobuje únik toxinů do vody,“ řekl náměstek jabloneckého primátora Jakub Chuchlík.

Hygienici v kraji sledují kvalitu vody v 36 přírodních či umělých koupalištích v kraji, výborná není v 11 z nich. Hygienici ale odebírali vzorky i na místech, která se běžně nesledují jako jsou přehrady Fojtka a Mlýnice, nádrž Javorník, Vesecký rybník, Chrastenský rybník v Chrastné, Malý Písečák v Příšovicích, Černá Nisa v Bedřichově, Horka ve Stráži pod Ralskem, Hradčanský rybník, pískovna v Provodíně a dvě nádrže v Dubici v České Lípě. Výbornou vodu mají jen na Fojtka a Mlýnice, Javorník, Hradčanský rybník a pískovna Provodín. Nevhodné ke koupání jsou podle hygieniků Chrastenský rybník, Malý Písečák, Horka a Dubice II.

Napsal(a) ČTK | Foto Luboš Vrabec
 


 

Kam dál?

Kontrola prověří, zda Turów nepřekračuje hlukové limity už před...

čtvrtek, 8. srpna 2019, 11:57

Polský důl Turów se snaží prosadit rozšíření těžby. Obyvatelé Uhelné si ale už nyní stěžují na hluk, který právě z dolu vychází....

Nenápadná květina je pro krkonošskou přírodu velkým rizikem,...

čtvrtek, 8. srpna 2019, 10:42

Řeč je o lupině mnoholisté neboli vlčím bobu. Na pohled krásná květina, radost pohledět, že? Jenže ačkoli vypadá bezbranně, pro...

FOTO: Kvůli lajkům poničili skálu. Lidé na sítích se hádají, jestli...

středa, 31. července 2019, 10:53

Svět sociálních sítí je pro mnohé mladé lidi vším. Kvůli lajkům na „fejsu “nebo srdíčkům na „instáči“ jsou schopni udělat téměř...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.

V týdnu se ochladí, čekají se mrazíky, na horách i sněhové vločky

Během tohoto týdne se citelně ochladí, meteorologové očekávají přízemní mrazíky a na hřebenech hor se mohou objevit první sněhové vločky. Nejchladnějším dnem bude zřejmě čtvrtek. Zatímco dnes na některých místech vystoupí teploty až na letních 25 stupňů, ve čtvrtek spadnou na maximálně 15 stupňů Celsia. Na víkend by se ale mělo znovu oteplit.