Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

TIP NA VÝLET: Skalní hrad Stohánek v bývalém vojenském prostoru Ralsko

 
pondělí, 12. srpna 2019, 07:42

Snažíte se stále objevit nová zákoutí našeho krásného regionu? Nebo vás prostě už nebaví chodit na stále stejná místa? Pak si můžete udělat výlet třeba na skalní hrad Stohánek.

Ačkoli Stohánek nepatří mezi zrovna nejznámější místa v bývalém vojenském prostoru Ralsko, rozhodně stojí za návštěvu. „Skalní hrad se nachází nedaleko Hamru na Jezeře. Jedná se o zbytky hradu na takřka 20 metrů vysokém pískovcovém skalisku Stoh,“ uvedl mluvčí kraje Jan Mikulička.

Zbytky hradu v sobě ale nesou velký kus historie, která sahá podle písemností až do 15. století. „Hrad Stohánek patří mezi trochu zapomenutá místa kraje, která postupně představujeme,“ komentovala radní Květa Vinklátová a dodala, že kraj ocení, pokud se lidé podělí o vlastní zkušenosti s místy, která jsou krásná nebo výjimečná, ale málokdo o nich ví.

Stohánek se ale dostal i do literatury, konkrétně do povídky Poslední poustevnice z pera Karolíny Světlé. „Příběh vypráví o ženě, která na Stohánek utekla ve strachu z kupce, kterému sloužívala,“ řekl Mikulička. Dnes najdete na místě Stohánku dvě místnosti a u schodiště i výklenky připomínající bývalou křížovou cestu. Další tipy na výlety najdete na stránkách kraje www.liberecky-kraj.cz nebo na facebooku Liberecký kraj – cestou necestou.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Liberecký kraj
 


 

Kam dál?

Nově vysazené stromy v Českém ráji usychají, sucho jim neprospívá

sobota, 10. srpna 2019, 13:30

I přes snahu pracovníků Lesů ČR i hasičů stromořadí vysazené letos v Českém ráji strádá a usychá. Nejvíce sucho trápí duby....

Zhoršenou kvalitu má v kraji třetina sledovaných ploch, nejhůř je na...

pátek, 9. srpna 2019, 16:15

Hygienici průběžně sledují kvalitu vody na oblíbených rekreačních místech. Nejhůř je na tom Bažantník v Sedmihorkách. Na vině...

Kontrola prověří, zda Turów nepřekračuje hlukové limity už před...

čtvrtek, 8. srpna 2019, 11:57

Polský důl Turów se snaží prosadit rozšíření těžby. Obyvatelé Uhelné si ale už nyní stěžují na hluk, který právě z dolu vychází....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů korun mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to Deník N.

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.